Był Pan w Smoleńsku, kapitanie?

Tłumaczenie: Jolanta Kiełbas
Cykl: Bernhard Günther (tom 9) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
A Man Without Breath
9788328020085
Jolanta Kiełbas
Ag2S

Rok 1943 przynosi niemieckiej propagandzie coś, co według Goebelsa może nawet odwrócić losy wojny. Chodzi o masowe groby odkryte pod Smoleńskiem i ich znaczenie propagandowe. By wypełnić tajne zadanie, Bernhard Günther opuszcza Berlin i udaje się na wschód, aby osobiście zbadać, co znaleziono w Lesie Katyńskim. Bernie na miejscu wplątuje się także w sprawę pewnego zabójstwa i wpada w nie lada...

Chodzi o masowe groby odkryte pod Smoleńskiem i ich znaczenie propagandowe. By wypełnić tajne zadanie, Bernhard Günther opuszcza Berlin i udaje się na wschód, aby osobiście zbadać, co znaleziono w Lesie Katyńskim. Bernie na miejscu wplątuje się także w sprawę pewnego zabójstwa i wpada w nie lada tarapaty.
Kryminalna fabuła rozwija się w tle jednej z najbardziej makabrycznych zbrodni wojennych, a przyjęty przez Kerra punkt widzenia i narracja pozwalają spojrzeć na mord w Katyniu z innej perspektywy. Ani czytelnik, ani Bernie Günther nie mierzyli się jeszcze z historią w ten sposób.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Stokrotka | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

„Był pan w Smoleńsku, kapitanie?” Philipa Kerra to kolejny tom przygód Berniego Gunthera, który na rozkaz Goebbelsa ma zająć się zbadaniem zbrodni wojennej, czyli mordu katyńskiego. Wynik śledztwa w sprawie zamordowania polskich oficerów przez NKWD ma duże znaczenie dla hitlerowskiej propagandy. Gunther przybywa na miejsce i od razu zostaje wplątany w zbrodniczo-łapówkarską aferę.

Ta część jakoś mnie nie zachwyciła. Liczyłam na więcej – więcej emocji, więcej napięcia i więcej ciekawych wydarzeń. Choć muszę przyznać, że końcówka trzyma poziom i kartki przewraca się w przyspieszonym tempie.
Miałam nadzieję, że zbrodnia katyńska będzie tu głównym punktem programu, a śledztwo w sprawie zamordowania dwóch niemieckich łącznościowców – tylko dodatkiem do fabuły. Było odwrotnie. Autor skoncentrował się na sprawie kryminalnej, a zagadnienia dotyczące masowych grobów, badania prowadzone przez międzynarodową komisję i Polski Czerwony Krzyż stanowiły tło.

Ale, ale … Dowiedziałam się...

kawa | 2015-08-09

Katyń w naszej historii to straszna karta. Książka, choć to powieść, próbuje na swój sposób pokazać tę tragedię oczami niemieckiego detektywa i oficera.
Możemy poznać surowy klimat Smoleńska i okolic, śledzimy ekshumację masowych grobów, a pobocznie przypatrujemy się śledztwu w sprawie wielokrotnego morderstwa.
Bardzo podoba mi się główny bohater - jego cynizm, poczucie humoru i niezgoda na poczynania Hitlera.

Olga | 2018-05-07
Przeczytana: luty 2018

Sympatyczna powieść kryminalna z wątkami historycznymi. Główny bohater Gunther trochę za bezczelny i nie do końca realny jak na czasy II Wojny Światowej i nazistowskich Niemiec, ale wątek kryminalny ciekawy i sprytnie wpleciony w wątki historyczne. Miejscami trochę rozwlekła.

youleczka | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

I jeszcze raz - zbrodnie wojenne, morderstwa i detektyw, którego uwielbiam.

Poczytajnia | 2015-10-04

Za kulisami historii

Podręczniki do historii przedstawiają przeszłość w perspektywie makro, co oznacza, że czytamy w nich głównie o wydarzeniach historycznych z punktu widzenia zbiorowości, przywódców i postaci, które się w niej czymś istotnym odznaczyły. Zwykły, szary człowiek jest wciągany w tryby historii i jego życie w skali makro często okazuje się mało istotne. Nikt o nim nie pamięta i on jako jednostka zwykle nie ma większego wpływu na dzieje historyczne. Ale wielkie i przełomowe wydarzenia historyczne, takie jak na przykład wojna, mają ogromny wpływ na życie człowieka jako jednostki. Bywa że diametralnie zmieniają jej los, a w skrajnych wypadkach to życie również zabierają. Wojna niszczy relacje, zezwierzęca, budzi najgorsze instynkty. To na człowieku jako jednostce skupiają skutki wszelkich zawieruch wojennych i działań przywódców dzierżących w swych rękach władzę i militarne siły. Podręczniki do historii zwykle o tym milczą, ale literatura i szeroko pojęta sztuka...

grzanos | 2015-11-02

Przeciętnie/strata czasu, choć spojrzenie na ten temat ciekawe. W pakiecie "błyskotliwe" sposoby na popychanie fabuły do przodu, typu: Ktoś podchodzi do głównego bohatera i mówi co się wydarzyło.

Halftorak | 2018-08-16
Magda | 2018-07-25