Tajemnica Mundialu

Okładka książki Tajemnica Mundialu Roman Hurkowski, Przemysław Łonyszyn
Okładka książki Tajemnica Mundialu
Roman HurkowskiPrzemysław Łonyszyn Wydawnictwo: Zysk i S-ka kryminał, sensacja, thriller
Zysk i S-ka
2006-01-01
2006-01-01
837298932X

Okładka książki Piłkarski świat zaraz oszaleje Roman Hurkowski, Edward Klejndinst
Piłkarski świa... Roman Hurkowski, Ed...
Okładka książki Reprezentacja Polski 1920-1990 Roman Hurkowski, Dariusz Kuczmera
Reprezentacja ... Roman Hurkowski, Da...

Czy kiedykolwiek pisałem, że uwielbiam sieć księgarni Matras?? Jeśli nie to właśnie się poprawiam i uzasadniam swoje zdanie. Otóż za bardzo niewielkie pieniądze (w tym przypadku 2 złote) można kupić całkiem niezłą książkę.

W ten właśnie sposób nabyłem opisywaną "Tajemnicę Mundialu", książkę autorstwa dwóch dziennikarzy, podejmujący temat Mistrzostw Świata w 2002 roku, które bardzo są nam kibicom bliskie. Otóż na tych mistrzostwach Polska zagrała ponownie po 16 latach przerwy.

Jednak nie to jest tematem tejże książki kryminalnej. Głównym bohaterem jest Japończyk Kazuyoshi Toda, zastępca japońskiej TCPC - organizacji pilnującej wszelkiego rodzaju porządku podczas wspomnianych Mistrzostw Świata. Wspomniany Japończyk przypadkiem odnajduje zmasakrowane ciało w swojej rodzinnej okolicy. To owe przypadkowe zdarzenie wywołuje lawinę zdarzeń, które bardzo mocno wciągają czytelnika.

Książka ma ponad 450 stron. Mimo wciągającej akcji jest to nieco za dużo. Mogłoby być ich o wiele mniej. W pewnych momentach akcja jest przesadnie wydłużona. Innym minusem tej książki jest ilość mundialu. Niestety występuje on tylko jako wzmianki, a szkoda.

Mimo wszystko książka ma ciekawą konstrukcję. W pewnym momencie akcji czytelnik dowiaduje się kto co zrobił, ale nadal nie wiadomo dlaczego, przez co nie można oderwać się od lektury.

Całość wyjaśnia się dopiero na ostatnich stronach tejże rozwlekłej powieści kryminalnej. Mnie osobiście zakończenie nie przypadło do gustu. Jednak jeśli chcecie wiedzieć, jakie ono było zapraszam do lektury "Tajemnic Mundialu". Mimo wszystko warto, gdyż niewiele jest takich pozycji na polskim rynku wydawniczym.

Ocena: 7/10

Recenzja opublikowana na moim blogu:

Książka, która z Mundialem nie ma praktycznie żadnych powiązań. Jest to raczej kryminał, w którym Mundial jest swoistym tłem. Coś jak książka "Wilimowski" gdzie tematem przewodnim nie jest Ernest.

• Piłka nożna
  • Literatura sportowa