Przecież wiesz

Wydawnictwo Ale
2015-01-01
2015-01-01
Przecież wiesz Aleksandra Grzymkowska

Okładka książki Matematyka Europejczyka. Podręcznik dla gimnazjum. Klasa 1 Zawistowska Bożena, Madziąg Ewa, Aleksandra Grzymkowska, Małgorzata Puchowska
Matematyka Eur... Zawistowska Bożena,...

6/10 - książka przepięknie wydana. Przepełniona wsparciem, miłością i przyjaźnią. Jeżeli chodzi o całokształt to nie do końca jest to rodzaj literatury, który lubię czytać. Wiem i znam osoby, które są zwolennikami takich książek i jak najbardziej im polecam, a są to osoby które lubią romantyczne opowieści, przeplatane codziennymi problemami np. grona przyjaciółek takie jak miłość, zdrada, rozwód, śmierć, przyjaźń. Czyta się ją bardzo lekko, aczkolwiek drażniły mnie obcojęzyczne wstawki. Nie jestem zwolenniczką ich również w życiu codziennym.

Tak czytam opinie o książce i zastanawiam się: Czy ze mną coś jest nie tak?? Zachwyciła tyle osób.. każdy odkrył w niej jakieś ciekawe przesłania... a ja... przysypiałam, bardzo ciężko mi się ją czytało.. I mimo, że mam wielki szacunek do autorki bo w przepięknej formie (twarda oprawa, w środku wstążeczka)wydała tę książkę własnymi siłami... to jednak nie umiałam popłynąć z opowieścią Stefanii...
Pierwsze co mnie zraziło - fakt, że postaci w książce wyrażają się dwujęzycznie... nie lubię tego na co dzień i bardzo mnie tutaj drażniło... Mimo tego stwierdziłam, że dam szansę... Natomiast postać głównej bohaterki nie wywołała we mnie emocji... ani negatywnych, ani pozytywnych...
Ciężko mi to wszystko pisać, bo Pani Aleksandra wykonała kawał wspaniałej, ciężkiej pracy.. ale to chyba nie była powieść dla mnie...

Debiut Aleksandry Grzymkowskiej.
Książka w pierwotnej wersji ma nieco toporne dwa pierwsze rozdziały, które wyraźnie są początkami twórczości, ale na stronie internetowej Autorki można przeczytać owe rozdziały już "po liftingu".
Opowieść sama w sobie to historia losów trzech przyjaciółek. Każda z nich nosi w sobie tajemnicę, smutki i radości. A "przyjaźń to taka inna forma miłości" - i z tym może zgodzić się każdy czytelnik, który w swoim życiu spotkał taką bratnią duszę. Bohaterki się wspierają, radzą się nawzajem w trudnych momentach, dzielą radościami. Choć dwie z nich mają za sobą trudną wspólną przeszłość, trzecia dziewczyna stanowi oś stabilizującą ten układ.
W książce znajdziemy też rozważania na tematy ogólnie dotyczące życia - nie tylko przyjaźni, ale i miłości, wierności, uczciwości czy lojalności.
W czasach, gdy wszyscy gdzieś pędzą, miło jest poczytać o ludziach, którzy nie rezygnują ze spędzania czasu z bliskimi, celebrowania wspólnych chwil i cieszenia się małymi radościami. Nie mogę nie dodać, że spora część historii ma miejsce w gorącej Hiszpanii, której klimat jest mi znany - i czytało się to z niejakim sentymentem...

Jest to książka wydana siłami własnymi Autorki, i jeśli o tę stronę chodzi to chylę czoła - piękna okładka, w środku wstążeczka - zakładka, układ stron i tekstu bardzo czytelny. Czuć bijącą od tych stron szczerość i ciepło, które Autorka zapewne nosi w sobie.
To nie jest zwykła książka, która zalegnie na regale. Ona jest jak gość, z którym mile spędza się czas.

Debiut Aleksandry Grzymkowskiej.

Jest to pozycja bardzo życiowa, opowiadająca historię trzech przyjaciółek: Stefanii, Matyldy i Grażyny. Każda z nich w swym żuciu przeszła niejedno i nie zawsze były to chwile pełne radości i szczęścia. Stefania poukładana, zawsze punktualna, ciepła z sercem na dłoni i jej wręcz niewyobrażalna tragedia. Matylda wesoła, pełna dobroci, uciekająca przed własnymi emocjami i przed nieszczęśliwą miłością. Grażyna wspaniała mama, odpowiedzialna, odnosząca sukcesy zawodowe a życie osobiste w totalnej rozsypce. Jeśli chcecie poznać ich historie musicie koniecznie przeczytać tą książkę. Jest napisana w bardzo fajny sposób, czyta się ją bardzo przyjemnie i zawiera wiele ciekawych mądrości. "Tylko najbliżsi są w stanie odwrócić uwagę od nieszczęść, jakie nas spotykają. (..) Bo tylko ukochane osoby mogą tak mocno się o nas zatroszczyć, że przestajemy nieustannie myśleć o przykrościach, które nas spotkały..." ; "Ludzie często ukrywają trudne historie, nie dzieląc się z nikim - kontynuowała.- Szczególnie wtedy, kiedy są nad wyraz osobiste. I nie pokazują, że tak na prawdę wszystko w nich krzyczy. W środku. Tutaj... (...) Pojawia się blokada, która nie pozwala pokazywać wewnętrznej udręki i mówić o wielkiej rozpaczy, która nie daje spokojnie oddychać... Te osoby wtedy płaczą w ukryciu, perfekcyjnie ukrywając ból. Cierpią. A niekiedy bardzo." Oczywiście polecam, watro ją przeczytać.

Stefania „Czarnooka” Głowacka jest główną bohaterką powieści „Przecież wiesz” – młoda, piękna, ciepła osoba. Jest też najlepszą przyjaciółką, ukochaną ciocią, córką. Wydawałoby się, że niczego jej nie brakuje. Z każdą kolejną stroną przekonujemy się, że szkoda, że nie znamy jej w swoim życiu. Osoby szczerej, pomocnej, bezinteresownej, która jest zawsze przy nas. Widzimy, jak wspiera swoje przyjaciółki, które znajdują się na życiowym zakręcie. Widzimy ile daje z siebie swoim najbliższym. Niestety… Stefania też ma swoje zmartwienia – ma swoją wielką tęsknotę za ukochany mężem…

Matylda „Ruda” Wilk – piękna i przebojowa kobieta. Potrafi zawrócić w głowie niejednemu mężczyźnie, ale boi się miłości. Nie potrafi zaufać, bo kiedyś została zraniona przez miłość swojego życia i najlepszą przyjaciółkę. Posiadając te doświadczenia postanawia uciec, początkowo do Irlandii, a następnie do Hiszpanii.

Grażyna „Jasnowłosa” Kalita – kobieta sukcesu, samotna matka, która nie może uporać się z rozwodem. Kiedyś zraniła bliską jej osobę odbierając jej miłość życia. Teraz sama nie może się uporać z tym, że ten jedyny odchodzi do innej, z którą planuje nową rodzinę. Nie może zrozumieć, dlaczego maż ją zostawił mimo, że mówił „kocham cię i córkę”. Po rozwodzie nie potrafi odnaleźć się w codziennym życiu, być wsparciem dla swojej córki.

Stefania jest spoiwem łączącym te trzy bohaterki…

O czym jest ta książka? Najprościej mówiąc jest o życiu, o upadku i pójściu dalej, o stracie ukochanej osoby, o przyjaźni i wybaczeniu.

Muszę się przyznać, że ja bardzo mało czytam książek tego typu. Po prostu zawsze jakoś mam do czynienia z innymi gatunkami. Jakiś czas temu postanowiłam, że zacznę czytać przede wszystkim polskich autorów i otworzę się na wszystkie gatunki. Autorka dała możliwość, żeby otrzymać „Przecież wiesz”, skorzystałam i w taki sposób książka ta trafiła do mnie 😊😊

„Przecież wiesz” czyta się dobrze, ponieważ prawdopodobnie każdy z nas może utożsamić się z bohaterami, sytuacjami, bo mogły dotknąć nas podobne problemy lub bliskie nam osoby. W książce tej znajdziemy nadzieję, że wszystko się może jeszcze ułożyć, możemy być szczęśliwi.

Jest jedna rzecz, która mi się nie podobała w tej książce. Nie lubię w książkach wypowiedzi w innym języku, a tutaj jest tego bardzo dużo. Mimo, że na końcu książki jest słownik tych wypowiedzi, mi to zupełnie nie pomagało. Nie lubię przy czytaniu się odrywać, cofać do końca, bo po prostu się rozpraszam, a w tej książce musiałabym robić to, co chwilę. Wypowiedzi po angielsku i rosyjsku nie były dla mnie kłopotliwe, ale po hiszpańsku już tak. Przez to nie mogłam przejść pierwszych stron tej książki, bo dla mnie było tego po prostu za dużo.

Z listu, który otrzymałam od pani Aleksandry Grzymkowsiej, a właściwie Peterson wynika, że napisała kolejną książkę i zastanawiam się, czy będzie to kontynuacja losów Stefanii, Matyldy i Grażyny, bo ciekawi mnie to, jak potoczyły się ich losy.

Na marginesie chcę Wam jeszcze powiedzieć, że autorka swoją ciężką pracą i dzięki przyjaciołom wydała tę książkę. Zrezygnowała z wydawcy i sama się tym zajęła podkreślając zarówno, że wie, że są niedociągnięcia, a to mi się bardzo podoba. Nie zrezygnowała, ale zrealizowała swój cel, a może nawet swoje marzenie, żeby wydać swoją książkę.

Jeżeli lubicie książki, które pisze życie to zachęcam do przeczytania 😊

Ta powieść pachnie i smakuje życiem 🙂 Nie ma w niej czarów, przesadzonych namiętności, bohaterów zniewalających jak Grey, ani kobiet, które podbijają świat....ta książka naprawdę opowiada o życiu 🙂 O życiu takim, jakie ono jest, bez upiększania, bez zbędnego koloryzowania. To powieść o przyjaźni, miłości, chwilach pięknych i tych, które człowieka przytłaczają. Są życiowe dylematy, wątpliwości, dawne urazy i miłosne "motyle w brzuchu". Książka z jednej strony bardzo minimalistyczna tematycznie, a jednocześnie bardzo bogata...bogata w życiowe mądrości i przemyślenia.
To powieść, po którą sięgnęłam w idealnym momencie, wspaniałe oderwanie od moich ukochanych thrillerów i kryminałów 😉 Z całego serca polecam👌

Hmmm...o czym jest ta książka??? Możemy bardzo prosto powiedzieć, że książka ta jest o życiu, o codziennych sytuacjach, rozterkach które przytrafiają się każdemu z nas we współczesnym świecie.

Głównymi bohaterkami książki są 3 przyjaciółki:

Matylda, zwariowana rudowłosa która mieszka w Costa del Sol i spełnia się tam zawodowo. Do większości spraw podchodzi bardzo emocjonalnie i żywiołowo, a także ucieka od wielu problemów.
Grażyna - blondwłosa, która ma córkę Zosię, która jest dla niej wszystkim i nad życie ją kocha. Niestety sprawy sercowe z ojcem Zosi Robertem nie układają się tak jak ona by chciała
oraz
Stefania - czarnooka która jest młodą doktorantką, ma wszystko poukładane w swoim życiu i zawsze znajduje czas na rozwiązywanie problemów swoich przyjaciółek. Zawsze jest w momencie gdy któraś ją potrzebuje.

Książka "Przecież wiesz" opowiada historię każdej bohaterki oraz jej rozterek w codziennym życiu. Ukazuje wiele sposobów rozwiązań pewnych zachowań z którymi każdy z nas może się spotkać. Autorka sprytnie wplata wiele wątków miłości: małżeństwo, miłość do przyjaciela, miłość do szefa w pracy. Akcja książki toczy się w 3 miejscach (Katowice, Warszawa, Hiszpania) na przełomie roku 2010.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, idealna jest na zimowe wieczory. Z każdą kolejną kartką człowiek zakochuje się w tej książce jeszcze bardziej i chce się dowiedzieć o dalszych losach bohatera.

Przeczytajcie bo warto :)

Moja ocena: 10/10

Głównymi bohaterkami książki są 3 przyjaciółki:

"Przecież wiesz" Aleksandra Grzymkowska

Już trzeci raz używam przycisku "delete" i nic nie przychodzi mi do głowy. Bo cóż można napisać o życiu, może jedynie, że jest prawdziwe. Tak właśnie należy podejść do powieści "Przecież wiesz", jest bardzo prawdziwa i porusza współczesne problemy związane z codzienną egzystencją człowieka na ziemi.

Książka opowiada o trzech przyjaciółkach, Grażynie - kobiecie odnoszącej sukcesy zawodowe, bardzo poukładanej i statecznej. Ma dziewięcioletnią córeczkę, którą kocha nad życie i jest z niej bardzo dumna. Niestety sprawy z mężem mają się trochę gorzej. W związku Grażyny i Roberta, nie układa się ostatnio. Mężczyzna nie wątpliwie ma pociąg do pięknych kobiet.

Matylda, to z kolei żywiołowa osoba, nie potrafi posiedzieć w miejscu, zawsze jej pełno. Jest bardzo emocjonalna, do wielu spraw nie podchodzi spokojnie, co niestety często komplikuje jej życie. Matylda mieszka w Hiszpanii, to tam jak twierdzi znalazła swój raj na ziemi. Ma wszystko czego potrzebuje, piękne widoki, fają pracę i mężczyznę na oku, który nie wątpliwie jet nią także zainteresowany. Jest tylko jeden problem, nie ma przyjaciółek obok siebie. Bardzo tęskni za dziewczynami, co obfituje w dużą ilość maili i połączeń telefonicznych.

Stefania, najbardziej zagadkowa z postaci. Jest bardzo pedantyczna, wszystko musi być na swoim miejscu. Bardzo sumienna, do wszystkiego podchodzi poważnie. Powierzone jej zadanie, na pewno zostanie wykonane perfekcyjnie. Stefania przeżyła coś bardzo trudnego i stara się z tym uporać, pomagają oczywiście przyjaciółki, które nie pozwalają, aby poczuła, że jest sama. Kobieta mieszka w Warszawie, ale bardzo dużo podróżuje. Odwiedza koleżankę w Hiszpanii, ojca w Katowicach, wybiera się również na wybrzeże, gdzie spaceruje po plaży, czy na molo w Sopocie.

Książka "Przecież wiesz", to codzienność każdej z bohaterek. Opowiada o trudach dnia codziennego. Jakie problemy maja współczesne kobiety, jak ciężko znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania. Powieść to również wspaniałe chwile, które przyjaciółki przeżywają, sukcesy zawodowe i osobiste. Znajdziemy, tutaj także opisy pozwalające nam przenieść się do słonecznej Hiszpanii, deszczowego Londynu, czy naszego rodzimego wybrzeży bądź Śląska.

Akcja książki dzieje się w drugiej połowie roku 2010, rozdziały są miesiącami, w każdym dzieje się coś bardzo ważnego w życiu kobiet. Autorka dużo pisze o miłości, ale nie tylko tej która łączy dwoje zakochanych również miłości do przyjaciela, którą nie wątpliwie przeżyła i wie jak o nią dbać. Podkreśla, że dzięki niej nie czujemy się sami, mamy kogoś, kto zawsze nam towarzyszy. Trzyma kciuki, kiedy trzeba, wytrze łzy w sytuacji trudnej i śmieje się razem z nami, gdy mamy ku temu powody. Książka zawiera bardzo dużo trafnych przemyśleń na temat życia czy zachowań ludzkich, Autorka często kończy zdania pytajnikami, na które czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć. Powieść czyta się lekko, nie nudzi, wciąga. Wzbudza uśmiech i łzy, jest bardzo emocjonalna. Po przeczytania zmusza do refleksji, co nie pozwala o niej zapomnieć. Bohaterki, to kobiety w których możemy znaleźć nasze cechy, bądź cechy osób z naszej codzienności. Pozwala to wczuć się w akcję powieści. Zresztą dziewczyny, są sympatyczne i już od pierwszej strony lubimy ich postaci. Wszystko to wspaniale wpływa na całokształt.

"Przecież wiesz" to książka, w której zakochujesz się stopniowo, z każdą kolejną kartką miłość do niej wzrasta. Na sam koniec już natomiast nie umiesz bez niej żyć i czekasz na następną. Tak właśnie było ze mną, teraz pozostaje mi czekać na tom drugi. Olu proszę weź się do pracy.
Więcej na: www.czytanko.pl

Książka...