Diament odnaleziony w popiele

Darmowe dodatki Edytuj książkę
popiół, diament, Andrzejewski,
literatura faktu

"Popiół i diament" od początku uchodził za sfabularyzoway dokument, zapis autentycznej historii. Istotnie historia opisywana w książce wydarzyła się naprawdę, ale wyglądała zupełnie inaczej.

Stokrotka | 2017-03-29
Przeczytana: 28 marca 2017

„Diament odnaleziony w popiele” Krzysztofa Kąkolewskiego składa się z dwóch części. W pierwszej autor poddaje bezlitosnej analizie książkę Jerzego Andrzejewskiego oraz film Andrzeja Wajdy. Wyłapuje nieścisłości i przekłamania. Dociera do prawdy, sypie nazwiskami, faktami. Druga część to ciekawa opowieść o Stanisławie Kosickim ps. „Bohun” (powieściowym i filmowym Maćku Chełmickim) aresztowanym przez UB, skazanym przez władze komunistyczne na karę śmierci.
Część drugą czytało mi się zdecydowanie lepiej. Zainteresowały mnie losy „Bohuna”, jego wędrówka-ucieczka, wielka miłość, aresztowanie w wyniku zdrady, więzienie, przesłuchania. Na uwagę zasługują też ciekawe zdjęcia, dopełniające opowiedzianą historię.

książek: 2090
Edyta Zawiła | 2016-09-01
Przeczytana: 01 września 2016

Krzysztof Kąkolewski (1930 - 2015), publicysta, reporter, autor powieści, opowiadać, literatury faktu i reportażu, dziennikarz śledczy, autor kilku scenariuszy, powieści i kryminałów.
Całe życie zajmował się podejmowaniem tematów trudnych, kontrowersyjnych, bulwersujących. Ponad piętnaście lat pracował nad badaniem, analizą pogromu Żydów w województwie kieleckim. Sprawy niewyjaśnionych morderstw ( banda Mansona i morderstwo w willi Polańskiego), tuszowanych spraw czy słynne wywiady ; Melchior Wańkowicz czy zbrodniarze hitlerowcy.
W latach 90 - tych XX wieku podjął się dziennikarz wyjaśnienia realiów powieści "Popiół i diament" Jerzego Andrzejewskiego.
Kąkolewski rozpoczął ślad od Ostrowca Świętokrzyskiego, który był miejscem akcji powieści, przekopał archiwa miejskie, ubeckie, dotarł do wielu ludzi, część niechętnie opowiadała o tamtych wydarzeniach, świadkowie pomogli dotrzeć do prawdziwych pierwowzorów bohaterów książki, komunisty Szczuki i AK Maćka Chełmickiego.
Szczuka to nie...

baggio1 | 2014-03-02
Przeczytana: 26 lutego 2014

Nie czytałem książki "Popiół i diament" ani nie widziałem filmu. Muszę te braki jednak nadrobić a książka Diament w popiele znakomicie mnie do tego motywuje. Po lekturze wiem że Popiół i diament to wielka ściema która miała tylko kształtować umysły Homo sovieticus niestety w III RP książka dalej jest lekturą. Diament odnaleziony w popiele to pozycja genialna ponieważ opowiada historią o niebanalnym człowieku i jego tragicznych losach, do tego jest mądrze napisana.

PanWielkaBrew | 2018-01-19
Radosław | 2017-11-01