Obraz nieba gwiaździstego w literaturze rzymskiej epoki augustowskiej

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Elevander

Obserwując gwiaździste niebo, widzimy na nim różne figury ludzi i zwierząt. Taki obraz firmamentu jest wytworem wyobraźni przede wszystkim starożytnych Greków, ale swój udział w jego wykreowaniu mieli także Rzymianie. Jak ekspresyjne są postacie znajdujące się na sferze niebieskiej, czy ich piękno fizyczne oraz duchowe ma powiązania z zasadami estetycznymi i etycznymi obowiązującymi w starożytnym Rzymie, na ile obrazy gwiazdozbiorów są fantastyczne, a na ile realne? Aby odpowiedzieć na te pytania, autor książki analizuje rzymskie poematy astronomiczne Germanika, Maniliusza, Hyginusa i Owidiusza, przedstawicieli literatury augustowskiej, odwołując się często do ich greckich wzorców. Lektura niniejszej książki może być uzupełnieniem naszej wiedzy o astronomii w świecie starożytnym; dzięki niej dokładniej poznamy niebo wraz z wypełniającym je bogactwem gwiezdnych postaci, wywodzących się z mitologii greckiej.

źródło opisu: Tekst na tylnej stronie okładki

Ciekawa książka o łacińskich utworach astronomicznych: przekładach Aratosa pióra Cycerona i Germanika, „Astronomica” Maniliusza, „Metamorfozach” i „Fasti” Owidiusza oraz „De astronomia” Hyginusa. Przyjąłem chyba złą kolejność czytając najpierw „Metaforykę astralną...”, a dopiero potem „Obraz nieba...” M. Hermanna. Gdybym ją odwrócił, ta druga (chronologicznie zaś pierwsza) książka wydałaby mi się jeszcze lepsza. Autor analizuje zawarte w wymienionych wyżej tekstach literackich dynamizm, ekspresję, estetykę i etykę oraz fantastykę i realizm obrazu nieba. Najciekawszy jest bodaj rozdział o tendencjach moralistycznych w mitologii astralnej: gwiazdy miały swoje określone znaczenia i Rzymianie umieli je odczytać. Książka ukazuje kunsztowność i piękno łacińskiej poezji, a także budzącą podziw jej wieloznaczność i złożoność.

Tomasz Babnis

Czacza | 2018-05-25