Prace Komisji Filologii Klasycznej PAU. Nr 48

Na półkach: , , , , , ,

Część artykułów zawartych w tym tomie została wygłoszona na posiedzeniach Komisji Filologii Klasycznej PAU (jednego takiego referatu miałem nawet okazję wysłuchać). Rzekłbym, że są w tym gronie teksty ciekawsze i bardziej oryginalne. Na uwagę zasługuje tu zwłaszcza artykuł J. Danielewicza o wyszukiwaniu ciekawych akrostychów w greckich i łacińskich poematach, a także rozważania M. Bieniek o "Wilkach" Herberta. Napiszę dwa zdania o tym ostatnim tekście. Bardzo ciekawy jest sam analizowany utwór Herberta (w ogóle jest to mój ulubiony polski poeta współczesny), rzeczywiście nawiązujący do tradycji antycznej i stanowiący wdzięczny materiał dla badacza recepcji. Wadą artykułu jest jednak nazbyt zaangażowany politycznie styl oraz pomieszanie dwóch różnych gatunków poetyckich: epicedium oraz epitafium.

Tomasz Babnis

Dodaj cytat z książki Prace Komisji Filologii Klasycznej PAU. Nr 48