Społeczna odpowiedzialność biznesu jako nowa wersja umowy społecznej

filozofia i etyka
Joanna Janowicz

Jak wskazuje sam tytuł książki, jest ona poświęcona dwóm bardzo kontrowersyjnym koncepcjom: umowy społecznej (wokół której od czasów oświecenia powstało wiele zaciętych sporów politycznych) oraz społecznej odpowiedzialności biznesu (obecnie wywołującej nie mniej burzliwe dyskusje pomiędzy przedstawicielami głównego nurtu ekonomii a zwolennikami większego uspołecznienia działalności gospodarczej).

Autorka, porównując cztery klasyczne koncepcje umowy społecznej (T. Hobbesa, J. Locke’a, J.J. Rousseau oraz I. Kanta) z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu, stara się odpowiedzieć na pytanie, czy ta druga może zostać uznana za nową wersję umowy społecznej, jakiej w związku postępującą globalizacją potrzebują społeczeństwa demokratyczne.

źródło opisu: Księgarnia Akademicka Wydawnictwo

źródło okładki: Księgarnia Akademicka Wydawnictwo