Wprowadzenie do etyki biznesu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
biznes, finanse
mike

Niniejszy podręcznik ma charakter zdecydowanie teoretyczny i nie zawiera uwag natury praktycznej ani odpowiednich przykładów. Będą one zawarte w przygotowywanych obecnie do opublikowania kolejnych pracach, z których pierwsza będzie dotyczyła kwestii praktycznych, druga zaś studiów przypadków. Mam nadzieję, iż treść niniejszego podręcznika (oczywiście jako całości), podejmującego zarówno...

Mam nadzieję, iż treść niniejszego podręcznika (oczywiście jako całości), podejmującego zarówno problematykę teoretyczną, jak i zawierającego zbiór kilkunastu studiów przypadków, będzie pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy wymogami uniwersyteckiego wykładu a oczekiwaniami studentów, jednocześnie zaś, poprzez dołączenie części drugiej, pokazującej jak w praktyce można wprowadzać etykę do działań gospodarczych, dobrze będzie służyć edukacji polskich menedżerów.
Kiedy po raz pierwszy wygłaszałam wykład pt. Etyka a zarządzanie, w wielu polskich ośrodkach uniwersyteckich trwała jeszcze dyskusja, czy na poziomie szkoły wyższej należy uczyć etyki biznesu, czy też nie. Dzisiaj, jak sądzę, nikogo nie trzeba już przekonywać o konieczności wprowadzania etyki biznesu do programu studiów ekonomicznych. Jednakże jako nauczyciele akademiccy stajemy przed nowym problemem: jak uczyć etyki biznesu?
W czasie przygotowywania podręcznika, na rynku wydawniczym obok kilku polskich niezwykle ciekawych pozycji z zakresu etyki biznesu pojawiły się także tłumaczenia podręczników zachodnich. Jednakże te ostatnie, z powodu wyższego zasadniczo poziomu opisywanej gospodarki oraz nieprzystawalności wielu przywoływanych tam przykładów do realiów polskich, nie do końca mogą dobrze pełnić swą funkcję edukacyjną. Powinny natomiast stanowić niezbędne uzupełnienie w procesie edukacji polskich studentów.
Na zakończenie chciałabym podzielić się pewną wątpliwością. Otóż obawiam się, iż podręcznik ten może dobrze służyć jedynie tym studentom, którzy nie wykluczają z góry perspektywy etycznej z rozważań nad działalnością gospodarczą, nie jestem natomiast pewna, czy przyda się również tym, którzy odrzucają etykę w sposób zdecydowany i mają w tej materii mocno ugruntowany pogląd.
Zasadniczym celem tego podręcznika jest przekonanie jeszcze nie do końca przekonanych, niepewnych oraz poszukujących, iż umiejętność postępowania etycznego, podejmowania właściwych pod każdym względem decyzji w sferze działalności gospodarczej, jest swoistego rodzaju sztuką, której - jak każdej sztuki - nie tylko można, ale nawet trzeba się nauczyć.

źródło opisu: http://www.eksiegarnia.pl/Wprowadzenie-do-etyki-bi...(?)

Michał Winiarski | 2016-08-22