Indie. Głód Boga

Indie
niwemang

Książka podróżnicza, ukazująca tajemnice i piękno Indii. Autorka rozpoczyna poznawanie kraju od Bombaju i zmierza do Kerali. Opisując miasta wplata relacje za spotkań z ludźmi, przedstawia problemy omawiane w prasie indyjskiej, ukazuje ciekawe indyjskie filmy. Czytając książkę ma się wrażenie, że wędrujemy wraz z autorką po wykutych w skałach świątyniach, miastach – duchach, że płyniemy po rozlewiskach, uczestniczymy w przedstawieniach starożytnego teatru.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

ontheisland | 2019-08-06
Na półkach: Indie, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2019

Spora część książki to opisy indyjskich filmów obejrzanych przed i w trakcie wyjazdu. Dużo jest też cytatów z Biblii. Gorzej, jeśli chodzi o przygody czy ciekawostki o tym fascynującym kraju. Owszem są opisane zabytkowe świątynie czy miejsca kultu, ale to za mało, by zaciekawić czytelnika.

von_grozny | 2018-01-24
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Męcząca lektura. Internetowe wpisy z bloga są tu wrzucone do książki. Ja spodziewałem dowiedzieć się czegoś nowego o Indiach, dostałem tekst który jest kroniką pierwszego i jedynego kontaktu Pani Tokaj z Indiami. Autorka użala się że: nie może wykarmić całej tamtejszej biedoty, niewiele ciekawego widziała bo nie przygotowała się do wyjazdu, za to oglądała masę filmów których opisy zajmują znaczna cześć książki. Do tego styl bardzo irytuje, powtórzenia są wszędzie a „sari” jest na każdej stronie conajmniej kilka razy.

zosia1980 | 2017-07-23
Przeczytana: 21 lipca 2017

"Indie.Głód Boga" kupiłam 2 lata temu,zainspirowana programem w radiowej 3. W planach miałam wówczas podróż do Indii i zamierzałam przeczytać kilka książek im poświęconych,aby jak najlepiej się przygotować. Tej akurat nie zdążyłam. Patrząc z perspektywy czasu - cieszę się, że tak się stało. Zmęczyła mnie ta książka. Zmęczyły mnie urywane zdania, strony zapisane drobnym drukiem, chęć opowiedzenia o wszystkim co się zobaczyło. Czasami po prostu się nie da. Brakuje mi zdjęć - Autorka była w niesamowitych miejscach! Czemu zatem nie dołączyła ich w większej ilości do książki? Nie wszystko da się opisać słowami, niekiedy wystarczy jedno spojrzenie :) Bardzo dobrą recenzją tej książki jest jej fragment: "Jola odjechała już do Zurychu, pomodliwszy się, abym w życiu przeżywała zamiast rejestrować". I tak właśnie odbieram "Indie. Głód Boga" jako średnio udaną próbę zarejestrowania godzina po godzinie podróży do Indii.

werka777 | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

W towarzystwie bliskich osób, z aparatem w ręku Tamara przekracza progi Mumbaju. Stawiając pierwszy krok na indyjskiej ziemi wita ją ubóstwo, ludzie żyjący w skrajnych warunkach, żebracy proszący o pieniądz czy długopis. Rozpościera się przed nią szokujący widok słynnych slumsów. Jej podróż jednak dopiero się rozpoczyna. Ścierając się z obcą kulturą przemierza setki kilometrów docierając na samo południe kraju. Podziwia świątynie Adżanty, uczestniczy w tradycyjnym teatrze kathakali, ogląda na własne oczy zawodników kalaripajattu, których kultura ponoć zrodziła się już tysiące lat temu. Podróżuje rikszą i pociągiem otrzymując błogosławieństwo z rąk hidżry, osoby uznawanej w Indiach za trzecią płeć. Odnajduje także ułamek polskości w chrześcijańskiej bazylice Bom Jesus. Podziwia, ale i powątpiewa. Świat, w którym pomieszkują obok siebie hindusi i muzułmanie ma dla niej przygotowanych wiele niespodzianek. Czy ukończy tę podróż usatysfakcjonowana? Czy Indie skradną jej serce?

Tamara...

Cyfranek | 2016-03-18
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 18 marca 2016

„Indie. Głód Boga” to przykład pokazujący, w jaki sposób (moim zdaniem) nie organizować sobie wyjazdu do Indii i jak o nich nie pisać. Sądzę, że nie można zebrać luźnych tekstów z bloga i udawać, że powstała z tego książka. Ciągłe powtórzenia, błędy edytorskie czy wciśnięte na siłę teksty z różnych internetowych wpisów, tworzą niestrawną dla czytelnika mieszankę.

Oto autorka i narratorka zarazem, wraz z dwoma innymi osobami, wyrusza do kraju, który zna głównie (a może wyłącznie) z filmów i powieści. Nie wie wielu rzeczy, które powinna wiedzieć. Choćby tego, że na świeżo przybyłych turystów czyha spora grupa naganiaczy i naciągaczy. Aby poznać skrawek tego, co romantycznie sobie wyobraża jako prawdziwe Indie, musi przebić się przez ten mur. Na szczęście, po opłaceniu dość wygórowanego frycowego, trochę to do bohaterów książki dociera. Nie przeszkadza im to jednak karmić małp czy zatrudniać kolejnych nastoletnich przewodników czy rikszarzy, którzy „organizują” im cały dzień i...

Madison | 2016-01-22
Na półkach: Przeczytane, Reportaż
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Książka godna polecenia. Nie jest to tylko relacja z podróży po kraju, pełną wnikliwych obserwacji i wyciąganych z nich trafnych wniosków dotyczących obecnej sytuacji Indii. "Głód Boga" to także książka pozwalająca czytelnikowi zajrzeć za kulisy opisywanych wydarzeń, poznając jego kulturę i wydarzenia polityczne będące przyczyną wielu skomplikowanych i trudnych relacji pomiędzy poszczególnymi grupami społeczeństwa kraju podzielonych między innymi sporami religijnymi i odmienną historią. Książka jest także podróżą spirytualną, która z punktu widzenia religii chrześcijańskiej konfrontuje się w sposób pełen tolerancji i szacunku dla wiary innych ludzi z religiami Indii. Autorka pisze w sposób autentyczny, otwarty, zapraszając jednocześnie czytelnika do własnych refleksji. Zachęcam gorąco do lektury tej książki.

JDM | 2016-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Fast food, fast car… i fast trip. Fast trip to chyba najlepsze określenie moich odczuć po lekturze tej książki. Autorka mknie przez wszystkie opisy z taką prędkością, że w sumie nic nie zapamiętałam. Do tego ciągłe pytania (często w nawiasach :)) pozostające bez odpowiedzi, sugerujące jakby nieodrobioną pracę domową. A na koniec prawie każdego rozdziału rozważania nad słowami Pisma Świętego. Książka bardziej przypomina szybkie wpisy, hasła w dzienniku, których autorka nie zdołała rozwinąć, i choć komuś innemu ten styl narracji może odpowiadać, mnie niestety nie porwał.

Ezaw | 2015-12-28

Książka daje możliwość poznania Indii oczyma kogoś, kto kocha ten kraj i kto wniknął mocno w jego Ducha i kulturę. Fascynacja Indiami nie przeszkadza autorce widzieć blaski i cienie tej złożonej i wielobarwnej rzeczywistości. Urzekające zdjęcia,zwłaszcza portrety ludzi. Pełne wrażliwości i wnikliwości opisy filmów, które same w sobie mogłyby stanowić oddzielne studium na temat kina Indii - nie tylko komercyjnego. Poruszająca jest szczerość i umiejętność dostrzegania dobra i piękna w ludziach i opisywanym świecie. Odkrywamy tu "mądrość serca", która nie jest naiwnością, a jednocześnie daleko jej od sarkazmu i cynizmu współczesnej literatury. Mamy wrażenie wspólnego wędrowania i doświadczania niemalże wszystkimi zmysłami (także duchowo) tego jakże innego, ale w jakiś sposób bliskiego kraju. Modlitwa psalmami, która towarzyszy wędrowcom współbrzmi z tym, co ciągle jeszcze stanowi istotę tej kultury - z poszukiwaniem Boga.

niwemang | 2015-02-16
Przeczytana: luty 2015

Znaczenie "książka podróżnicza" już dawno zatraciło swoją prawdziwą jakość. Podróże to nie tylko miejsca, w których się było. To coś więcej. To ludzie, których mijamy na swojej drodze, ich uśmiechy, mądrość i życzliwość. To nie "ja" lecz "my".

Gdy więc czytam: "(...) pytam o imiona i podają jedno po drugim (...) Na moment ich właściciele przestają być anonimowymi żebrakami, stają się dla mnie konkretnymi osobami, pełnymi godności, nawet gdy wyciągają rękę po pieniądze.(...)", wiem, że oto zaczynam podróż u boku prawdziwej podróżniczki.

Książka ta wzbudziła we mnie wszystko co najlepsze: zachwyt, podziw i wzruszenie. Przeżyłam wspaniałą podróż nie ruszając się z fotela. Znów zapragnęłam Indii. To bez wątpienia wspaniały kraj. Choć odziany w biedę, dumnie kroczący z podniesioną głową.
Autorka pisze przede wszystkim sercem, z ogromną pokorą i niezwykle imponującą wiedzą. Jestem oczarowana i onieśmielona wystawiając Jej ocenę.

Proszę o więcej, głodna przeżywania przygód z...