Sztuka porządkowania

Okładka książki Sztuka porządkowania
Dominique Loreau Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
L'ART DE METTRE LES CHOSES A LEUR PLACE
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2015-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-02-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380150133
Tłumacz:
Angelina Waśko-Bongiraud
Tagi:
porządkowanie porady
Średnia ocen

                5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
122 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1221
1084

Na półkach: , ,

Kolejna książka Dominique Loreau dotyczy podobnej tematyki co „Sztuka sprzątania”. Dla kogoś, kto ma już za sobą lekturę książki Marie Konto „Magia sprzątania”, „Sztuka porządkowania” może wydać się nudna i wtórna. Jest tu trochę o teorii sprzątania tytułem wprowadzenia, ale nic nowego i odkrywczego się w tym rozdziale nie pojawia. Dla mnie pojawia się tu wiele oczywistości, np. stwierdzenie, że: „Podstawowym celem porządkowania jest odkładanie rzeczy na ich miejsce, aby przy kolejnym użyciu móc znaleźć od razu, nawet z zamkniętymi oczami, każdą z nich”. Sięgając po taką książkę, poszukuje się w niej też konkretnych porad, jak sprawnie uporządkować przestrzeń wokół siebie. W tej książce tego rodzaju porad nie jest za wiele, mimo że tytuł sugeruje coś przeciwnego.

Poza tym czytając tę książkę miałam wrażenie, że nie jest ona w duchu minimalizmu. Autorka opisuje rozwiązania związane z zagospodarowywaniem rzeczy w przestrzeni domowej w taki sposób, że odnoszę wrażenie, iż zastosowanie się do tych rad spowoduje większą pokusę zagracenia się niż uprzątnięcia. Być może punktem wyjścia jest stan, gdy posiada się niewiele rzeczy i tylko te potrzebne i wtedy nie trzeba wykorzystywać większości wspomnianych przez Loreau sposobów na przechowywanie. Nie do końca mnie jednak przekonują propozycje autorki, chociaż ona sama zauważa, że porządkowanie może sprowadzić się tylko do usunięcia bałaganu z pola widzenia. Schowanie regału z książkami czy płytami za zasłoną może być takim usunięciem problemu nadmiaru z zasięgu wzroku.

W rozdziale o segregowaniu można znaleźć podobne porady jak u Kondo, żeby segregować rzeczy kategoriami, żeby zacząć od ubrań i tekstyliów, potem książek, naczyń i przyborów kuchennych, drobnych przedmiotów (komono), na końcu zaś uporać się z przedmiotami sentymentalnymi. Tak samo jak w „Magii sprzątania” mamy tu postulat przyjrzenia się każdej rzeczy i wywołania w sobie stanu skupienia uwagi tylko na niej, by zdecydować, czy chcemy pozostawić tę rzecz u siebie (u Kondo jest to poszukiwanie w przedmiotach „spark of joy”).

W czwartej części książki autorka pisze o zasadzie płynności ruchów i zasadzie bliskości. W pierwszej z nich chodzi o posługiwanie się przedmiotami w taki sposób, by były one jak najłatwiejsze i najwygodniejsze w użyciu. W prawidłowym porządkowaniu ważne jest uwzględnienie zasad ergonomii, by nasze funkcjonowanie w danej przestrzeni było jak najprostsze. Zasada bliskości natomiast mówi o tym, żeby przechowywać przedmioty w miejscu ich używania.

Można sięgnąć po tę książkę, ale osoby uporządkowane i zorganizowane nie znajdą w niej zbyt wiele nowych pomysłów. Pewne rzeczy będą wręcz oczywiste. Być może po tę książkę powinni sięgać raczej bałaganiarze:)

Kolejna książka Dominique Loreau dotyczy podobnej tematyki co „Sztuka sprzątania”. Dla kogoś, kto ma już za sobą lekturę książki Marie Konto „Magia sprzątania”, „Sztuka porządkowania” może wydać się nudna i wtórna. Jest tu trochę o teorii sprzątania tytułem wprowadzenia, ale nic nowego i odkrywczego się w tym rozdziale nie pojawia. Dla mnie pojawia się tu wiele...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    168
  • Przeczytane
    165
  • Posiadam
    35
  • 2019
    7
  • Poradniki
    7
  • 2015
    4
  • Minimalizm
    3
  • Teraz czytam
    3
  • 2020
    3
  • Legimi
    3

Cytaty

Więcej
Dominique Loreau Sztuka porządkowania Zobacz więcej
Dominique Loreau Sztuka porządkowania Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także