Dziewczyny wyklęte

Okładka książki Dziewczyny wyklęte
Szymon Nowak Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Fronda
Data wydania:
2015-02-27
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364095610
Tagi:
powstanie Szymon Nowak

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego Maria Fredro-Boniecka, Wiktor Krajewski
Ocena 6,8
Łączniczki. Ws... Maria Fredro-Boniec...
Okładka książki Wira z Powstania. Wspomnienia Danuta Szlachetko, George Szlachetko
Ocena 7,2
Wira z Powstan... Danuta Szlachetko, ...
Okładka książki Moi Rodzice Marta Kaczyńska, Dorota Łosiewicz
Ocena 6,7
Moi Rodzice Marta Kaczyńska, Do...

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
697 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3243
262

Na półkach: ,

Nie będę oceniała tej książki, by niską notą warsztatu autora nie skrzywdzić jej bohaterów. Liczyłam na poważne i rzetelne opracowanie tematu, a otrzymałam zbiór przebeletryzowanych (jeśli mogę się tak wyrazić) historyjek, w których autor doskonale wie, co bohater myślał i czuł w obliczu niebezpieczeństwa, a nawet samotnej śmierci. Treść książki jest interesująca, opisywane sprawy bardzo ważne, ale forma przekazu literackiego zabierała mi 90% przyjemności z lektury.

Styl tej książki określiłabym jako patetyczno – infantylny. Przypuszczam, że autor nadając opowieściom formę fabularyzowaną chciał przybliżyć czytelnikowi ich bohaterów. Niestety, tym razem zabieg ten nie spełnił założonego celu, wręcz przeciwnie – w jakiś sposób spłaszczył bohaterów i odjął im wiarygodności. Czytając dialogi koleżanek w stylu „Wiesz, partyzanci od dawna namawiają mnie na konspirację, to fajni chłopcy, chyba się zdecyduję” po prostu nóż się w kieszeni otwiera.

W każdym niemal rozdziale „śnieg skrzył się tysiącem barw”. Jedna z bohaterek „w obliczu ciąży najczęściej przebywała w leśnych bunkrach”, „historia narodu polskiego była poniżana”, dziewczyny „ukrywały tajne dokumenty w dolnych partiach bielizny osobistej” (sic!), „młodzi tulili do siebie nadwątlone zawieruchą wojenną ciała”, „deszcz siąpił miarowo, jakby chciał ją uspokoić: nic się nie martw, wszystko będzie dobrze”. Takie perełki znalazłam w kilku początkowych rozdziałach, potem już nie chciało mi się zaznaczać.

Przyjrzyjmy się bliżej bohaterom książki, zwłaszcza w kontekście jej tytułu. Słowo „dziewczyny” sugeruje, że opowiadać ona będzie o młodych osobach płci żeńskiej. Niestety, tak jest tylko w kilku rozdziałach, w innych zaś to mężczyźni wysuwają się wyraźnie na plan pierwszy. Faktu, że jedna z „dziewczyn” ukończyła 50 lat i była zakonnicą czepiać się nie będę. Nie mam także zamiaru nikogo osądzać, ale wydaje mi się, że rozdział o szarpanym wyrzutami sumienia niemieckim konfidencie i współpracowniku UB, który zakłada oddział partyzancki z pobudek stricte osobistych, wśród rozdziałów o jego ofiarach, wydaje mi się co najmniej nie na miejscu. Kolejny problem to sam dobór bohaterek – czytając tę książkę można by pomyśleć, że podziemie antykomunistyczne w powojennej Polsce to to 3-4 grupy partyzanckie. Czytelnik ciągle obija się o te same postaci, raz na pierwszym planie, raz w tle. Całość ratują nieco cztery końcowe rozdziały – prawdziwe, przejmujące, pozbawione zbędnej poetyki.

Nie żałuję, że przeczytałam, bo temat ważny i mało znany, ale ta lektura tylko zaostrzyła mój czytelniczy apetyt. Mam nadzieję, że temat młodych kobiet z podziemia antykomunistycznego doczeka się solidnego i poważnego opracowania. Ta książka zdecydowanie nie spełniła moich oczekiwań w tym zakresie.

Nie będę oceniała tej książki, by niską notą warsztatu autora nie skrzywdzić jej bohaterów. Liczyłam na poważne i rzetelne opracowanie tematu, a otrzymałam zbiór przebeletryzowanych (jeśli mogę się tak wyrazić) historyjek, w których autor doskonale wie, co bohater myślał i czuł w obliczu niebezpieczeństwa, a nawet samotnej śmierci. Treść książki jest interesująca, opisywane...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 194
  • Przeczytane
    926
  • Posiadam
    347
  • Teraz czytam
    46
  • Ulubione
    40
  • Chcę w prezencie
    38
  • Historia
    19
  • II wojna światowa
    15
  • 2015
    14
  • Historyczne
    13

Cytaty

Więcej
Szymon Nowak Dziewczyny wyklęte Zobacz więcej
Szymon Nowak Dziewczyny wyklęte Zobacz więcej
Szymon Nowak Dziewczyny wyklęte Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także