Carte blanche

Wydawnictwo: Axis Mundi
Monika Adamczyk

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura obyczajowa i romans. Czy potrafimy zaakceptować każde wyzwanie, które szykuje nam los? Czy wyrok oznaczający niepełnosprawność to jednocześnie wyrok wykluczający nas z życia? Książka i film Jacka Lusińskiego stanowi próbę odpowiedzi na te pytania. „Carte blanche” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami,...

„Carte blanche” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca i optymistyczna historia nauczyciela z liceum, Kacpra, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. To uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu.

Książka stanowić będzie uzupełnienie treściowe filmu, pomoże w dotarciu do zawartej w nim historii (poprzez audiobook) osobom niedowidzącym, o których opowiada.

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to nauczyciel historii w VIII LO w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku, w szkole uczy od czternastu lat. Przekazywanie wiedzy młodym ludziom to jego pasja. Uczniowie, którzy są wychowankami Macieja Białka, uważają go za barwną i inspirującą postać. Na przestrzeni lat historią Macieja Białka interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Zainspirowała ona Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza i nakręcenia filmu. Scenariusz filmu "Carte Blanche" to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. Lubelski nauczyciel jest przykładem, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi.

Równocześnie z premierą książki, 23 stycznia 2015 r. na ekrany wchodzi film jej autora, reżysera Jacka Lusińskiego, zatytułowany również "Carte blanche".

źródło opisu: Axis Mundi, 2015

źródło okładki: Axis Mundi

Wioleta Sadowska | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

Nie wyobrażam sobie życia bez zmysłu wzroku. I pomimo faktu, że sama mam sporą wadę, a okulary towarzyszą mi od wielu, wielu lat – na szczęście nie grozi mi utrata wzroku. Widzące oczy to bowiem podstawa mojej codziennej egzystencji i z tego też względu, przedstawiona jakiś czas temu w mediach, niezwykła historia nauczyciela uczącego historii w liceum, ukrywającego utratę wzroku przez wiele lat - mocno utkwiła mi w pamięci. Nie dziwię się więc, że historia ta stała się inspiracją do powstania filmu i napisania na jego podstawie książki. Życie pisze przecież najlepsze scenariusze, a słuchanie audiobooka przy takim poważnym temacie, nabiera niemal symbolicznego znaczenia.

Jacek Lusiński to urodzony w 1969 r. reżyser, scenarzysta, a także autor tekstów i piosenek. W swojej pracy tworzy filmy fabularne, dokumentalne, reklamy i teledyski. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Kacper Białek, czterdziestoczteroletni nauczyciel historii...

Kiwi_Agnik | 2015-12-06
Przeczytana: 29 listopada 2015

Interesująca książka.

Lekko (pomimo poważnej tematyki) i zgrabnie napisana.
Język ironiczny i sarkastyczny (czyli taki, jaki lubię).

Tylko szkoda, że taka krótka...

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą pozycją i ze zdecydowanym przekonaniem polecam ją każdemu i wszystkim.

andzia12 | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Jednym słowem- świetna! Jak skończyłam czytać, to stwierdziłam, że koniecznie muszę zobaczyć film:)
"Carte Blanche" to historia człowieka- nauczyciela historii, który zmierza się z chorobą, A jednocześnie pragnie zachować swoją godność i poczucie swojego "ja" mimo utraty wzroku.
Reszta słów wyrażających moja opnie jest niezbędna...to trzeba przeczytać!
Gorąco polecam!

Madi | 2015-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Bardzo ciekawa i przyjemna lektura.
Choć porusza dość trudny temat ,to jest napisana lekkim piórem,prostym językiem i z poczuciem humoru.
Sama postać głównego bohatera,Kacpra jest bardzo przyjazna i ciepła,co sprawia ,że kartki przewracają się same - zostaje tylko pozazdrościć licealistą tak oddanego nauczyciela .
Czytając tę lekturę bardzo miło spędziłam czas.

P.S. Film również dobry i ciekawy.

Stworek_vel_Oka | 2016-09-04
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Być nauczycielem – to sztuka nie lada,
zwłaszcza kiedy stopniowo wzrok ci wysiada.
Czy da się ten problem utrzymać w ukryciu,
i mimo ciemności odnaleźć sens w życiu?
Pierw na garnuszku mamusi
Kacper żywot starego kawalera wieść musi
i z marnej nauczycielskiej pensji
uśmiechać się, najlepiej bez pretensji.
Gdy dnia pewnego na teleskopie plama,
nie tylko gwiazdy wnet mu przysłania,
przedłużacz idzie w użycie,
ten co nie przedłuża, a skraca życie…
Czy ktoś pomoże mu w tej trudnej chwili?
Czy na pewno lekarz się nie myli?
Jak pogodzić pracę z tym strasznym wyrokiem
i dalej nauczać z pogarszającym się wzrokiem?
Ta opowieść o niezwykłym nauczycielu,
który choć po wybojach, to dążył do celu,
pokazując, że mimo słabości i uliczki ślepej,
można starać się żyć lepiej i lepiej.
I nie poddawać się, nie zawracać z drogi,
choć potkniesz się i często plączą się nogi.
Krótka to powieść, czuć lekkość pióra autora,
czyta się szybko, choć refleksja spora
podczas lektury napada co krok, co dwa.
Warto...

jousna | 2016-07-01

Przed wysłuchaniem książki znałam już historię Pana Macieja (książkowego Kacpra), nauczyciela historii w lubelskim liceum z mediów. Książka wywołała u mnie ogromne emocje. Słuchałam audiobooka płacząc, z bolącym z nerwów żołądkiem. Kilka lat temu miałam poważne kłopoty ze wzrokiem. Pierwsze diagnozy lekarzy były złe. Nie mogłam się z nimi pogodzić. Jak to, ja mogę nie widzieć? Albo widzieć w bardzo ograniczonym stopniu? Pojawiły się emocje i pytania. Dlaczego ja? Jak poradzę sobie w dalszym życiu? Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. No, prawie dobrze. Nadal muszę uważać na wzrok. Traumatyczne wspomnienia jeszcze powracają. Dlatego też więcej książek "czytam uszami" niż w tradycyjnej, papierowej formie.
Podobne emocje wywołał u mnie film nakręcony na podstawie książki Jacka Lusińskiego. Szczególnie sceny w których pokazane jest jak Kacper widzi. Coraz gorzej widzi...
Panie Macieju jest Pan dla mnie prawdziwym bohaterem. Tyle w Panu siły, odwagi i determinacji w walce o...

Sam temat ważny, trudny. Myślę, że dla większości z nas utrata wzroku jest odbierana jako jedna z gorszych rzeczy, które mogłyby się przydarzyć. Z taką bolesną zmianą w swoim życiu musi się zmierzyć główny bohater - stary kawaler, nauczyciel w szkole średniej.
Spodziewałam się książki głębokiej, refleksyjnej, pokazującej trudną drogę głównego bohatera, oswajanie się z chorobą, żal, rozpacz, ból, pogodzenie się ze stratą.
Tymczasem książka wydała mi się płytka, ślizgająca się po powierzchni problemu, miejscami nawet brzydka - w aspektach mówiących o przyjaźni, miłości...Za dużo zawiści, zazdrości, egoizmu. Za mało miłości, bezinteresownej przyjaźni, dobra. A przecież świat ma po równo tego i tego. Tak samo styl - byle jaki, pospieszny.
Nie mój styl, nie moje klimaty. Może film okaże się lepszy.

joaśka | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Bardzo żem ukontentowana :) Słuchało się książki wyśmienicie. Opowieść o walce o godność, sens życia i pytaniach ostatecznych. Mimo to dramat bohatera został zaoferowany czytelnikowi bez zbędnych i tanich ckliwości ale za to z wielkim wyczuciem. Bardzo spodobał mi się też język: prosty choć zawierający szereg błyskotliwych fraz i do tego z dawką fajnego humoru. Bardzo polecam.
Teraz zamierzam obejrzeć ekranizację.

Wojciech Gołębiewski | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Książka i film oparte a prawdziwej historii nauczyciela – pasjonata, tracącego sukcesywnie wzrok.
Na podstawie Wikipedii
Jacek Lusiński (ur. 1969) - reżyser, scenarzysta, autor tekstów piosenek oraz tej książki, wydanej w 2015 roku (film na jej podstawie też w 2015).
„Kacper Bielik, nauczyciel historii w liceum, zaczyna tracić wzrok. Diagnoza lekarska potwierdza, że jest to nieodwracalny proces spowodowany wadą genetyczną. Nie chcąc tracić pracy, Kacper postanawia ukryć swoją chorobę przed otoczeniem. Film oparty jest o autentyczną historię Macieja Białka, niewidomego nauczyciela historii z Lublina..."

Mimo, że słyszałem wcześniej o historii Macieja Białka, mimo przewidywalności wydarzeń nie potrafiłem przerwać lektury nawet na sekundę. Piękna, optymistyczna historia o zwycięstwie człowieka nad własnymi słabościami i ponurą rzeczywistością, wzmacniająca wiarę w człowieka, opowiedziana świetnie uchwyconym ...

Adrian F | 2018-06-08
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Świetna historia o zwykłym facecie, któremu nagle wali się życie. Nie wiem i pewnie się nie przekonam czy film równie dobry, ale w sumie co to za różnica. Dosyć krótka i łatwa w odbiorze. Miejscami wzruszająca. Pomimo braku w niej czegoś spektakularnego, myślę że warta przeczytania.