Greta Garbo i Salka Viertel. Historia niezwykłego związku

Okładka książki Greta Garbo i Salka Viertel. Historia niezwykłego związku Nicole Nottelmann
Okładka książki Greta Garbo i Salka Viertel. Historia niezwykłego związku
Nicole Nottelmann Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Ich liebe dich. Fur immer. Greta Garbo und Salka Viertel
Świat Książki
2015-01-21
2015-01-21
kobiety przyjaźń

Może i "rewelacyjna" brzmi lepiej w stosunku do tej książki, ale kolejną gwiazdkę ku "wybitna" dodaję, bo mogę i chcę.

Aczkolwiek nie poleciłabym tej książki komuś, kto dopiero zaczyna swą przygodę z Gretą Garbo (w takim wypadku lepiej sięgnąć w pierwszej kolejności do np. "Garbo. Abdykacja królowej."). Natomiast jeśli ktoś orientuje się już nieco w biografii Garbo - ta książka będzie wspaniałym dodatkiem/uzupełnieniem.
Chociaż nie skupia się wyłącznie na samej Grecie, daje czytelnikowi możliwość poznania środowiska, w którym się obracała. Opinii tego środowiska na jej temat, często mijających się ze stworzoną przez media legendą Garbo (co wcale jej nie ujmuje!) i stanowiska samej GG w stosunku do otaczającego ją świata. Fragmenty listów (szczególnie tych pisanych przez Gretę, Salkę i męża Salki),jak też ich analizy spisane przez autorkę, są chyba najlepszą częścią tej książki. Aż chciałoby się przewertować oryginały.

Po lekturze tego tytułu, albo umocni się uwielbienie dla Garbo, albo spojrzy się na nią w zupełnie innym świetle. W pewnym sensie, książka obnaża zagubienie Grety w świecie i fakt, że nie była przystosowana do tego, co ją spotykało. Bywała niezrozumiana albo taka chciała być. Poza tym zaskoczyć może też więź między nią a Salką, która została tu ukazana. Nawet jeśli nie zawsze się rozumiały czy popierały swoje decyzje, nigdy o sobie nie zapomniały.

Polecam!

• Literatura faktu