Lubimyczytać.pl to:

Świat Książki
typ
papier
joly_fh
7.27 (11 ocen i 2 opinie)

Opis książki

W czerwcu 1952 roku w hotelu w South Kensington została zamordowana kobieta znana jako Christine Granville. W tym, że umarła młodo, nie było zapewne nic dziwnego, zdumiewające było to, że przeżyła drugą wojnę światową. Krystyna Skarbek, córka zubożałego polskiego arystokraty i jego bogatej żydowskiej żony, była jednym z najodważniejszych tajnych agentów brytyjskich. Opuściwszy Polskę tuż przed w...

Krystyna Skarbek, córka zubożałego polskiego arystokraty i jego bogatej żydowskiej żony, była jednym z najodważniejszych tajnych agentów brytyjskich. Opuściwszy Polskę tuż przed wybuchem wojny, została zwerbowana przez służby wywiadowcze na długo przed utworzeniem SOE. Podejmowała się jednej misji za drugą - przedzierała się przez Tatry do Polski, pracowała w Egipcie i Afryce Północnej, została zrzucona na spadochronie do okupowanej Francji. Dzięki przytomności umysłu i determinacji nie raz uniknęła aresztowania i ocaliła życie kilku kolegom, w tym jednemu ze swoich licznych kochanków, dosłownie kilka godzin przed ich egzekucją przez Gestapo. Została odznaczona Medalem Jerzego, Orderem Imperium Brytyjskiego i francuskim Croix de Guerre.

Clare Mulley opowiada niezwykłą historię tej charyzmatycznej kobiety, która zdawała się nie znać strachu i sprawowała hipnotyczną władzę nad ludźmi ze swojego otoczenia.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl/‎

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
joly_fh | 2013-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Brytyjka, Clare Mulley pisze biografię Polki, Krystyny Skarbek alias Christine Granville, zatrudnionej podczas wojny przez brytyjski wywiad. Skarbek to postać chyba trochę zapomniana – Mulley twierdzi, że na jej temat powstały do tej pory jedynie trzy biografie, z czego jedna zbeletryzowana, autorstwa Marii Nurowskiej. A życie miała pani Granville ciekawe – zwerbowana przez Brytyjczyków (co prawda na własne usilne prośby, po Polacy jej nie chcieli) do sekcji D, która potem przekształciła się w SOE. Działała na Węgrzech, potem w Kairze, wreszcie pod koniec wojny we francuskim ruchu oporu. Była kurierem, szpiegiem, przerzucała Polskich żołnierzy, uratowała kilka osób. Swój sukces w tym specyficznym zawodzie zawdzięczała nie tylko odwadze, ale i urodzie oraz urokowi osobistemu – umiała wzbudzać sympatię i silniejsze uczucia, zwłaszcza w mężczyznach; przez całe życie ciągnął się za nią sznur kochanków. Poza tym była osobą, którą roznosiła energia, chciała być ciągle w ruchu, rwała się do d...

Kominek | 2014-03-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Teraz czytam

Cieszy fakt, że długo poszukiwana książka przypadkiem wpadła mi w dłonie. Już kilka rozdziałów sprawiło, iż jestem pełen podziwu dla tego, kim była i jak działała Krystyna Skarbek. Clare Mulley sprawiła, że z każdą przeczytaną stroną czuję się tak, jakbym coraz lepiej znał Skarbek, choć odkrywając jej życiorys trudno powiedzieć, czy jest ktoś, kto znał ją w sposób, który jego samego by zadowalał.

Wyjątkowa, pasjonująca lektura, która wciąż trwa... będzie czas, aby wrócić do tej książki z obszerną opinią.

Ewelina | 2014-04-02

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica