Rosja wyparta z Europy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Autor wykazuje w książce, iż granica pokoju brzeskiego, ustalona w marcu r. przez mocarstwa centralne w traktacie pokojowym z Rosją bolszewicką, nie była przypadkową granicą wynikającą z sytuacji frontowej na wschodzie podczas I wojny światowej, lecz oznaczała cofnięcie granicy zachodniej Rosji na wschodnie obrzeże kręgu cywilizacji zachodniej. Autor wykazuje zasadnicze podobieństwo linii granicznej pokoju brzeskiego z historyczną granicą zachodnią carstwa moskiewskiego w wiekach XVI XVII, a także ze współczesną granicą zachodnią Federacji Rosyjskiej z Estonią, otwą, Białorusią i Ukrainą. Pokój brzeski z r. sprowadził zatem granicę zachodnią Rosji do strefy, w jakiej przebiegała ona przed podjęciem ekspansji rosyjskiej w głąb Europy w XVIII w. I do jakiej powróciła po rozpadzie ZSRS w r.

Gabi10134 | 2015-11-14
Przeczytana: 24 stycznia 2016