Podziemne miasto

Okładka książki Podziemne miasto Łukasz Henel
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Podziemne miasto
Łukasz Henel
6,3 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Videograf horror
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
horror
Wydawnictwo:
Videograf
Data wydania:
2015-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-02-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378353713
Inne
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Oblicza grozy Sylwia Błach, Robert Cichowlas, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Łukasz Henel, Karolina Kaczkowska, Dawid Kain, Krzysztof Maciejewski, Graham Masterton, Paweł Mateja, Piotr Mirski, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekiełko, Łukasz Radecki, Jacek M. Rostocki, Tomasz Siwiec, Michał Stonawski, Paweł Waśkiewicz
Ocena 5,9
Oblicza grozy Sylwia Błach, Rober...
Okładka książki Magazyn Histeria III Piotr Borowiec, Agnieszka Bukowczan-Rzeszut, Ludwik Cyfer, Łukasz Henel, Olga Kaczmarek, Przemysław Karbowski, Damian Dawid Nowak, Antoni Nowakowski, Marcin Tarka, Michał Wzgarda
Ocena 7,3
Magazyn Hister... Piotr Borowiec, Agn...
Okładka książki Horror Masakra #2 Rafał Christ, Krzysztof T. Dąbrowski, Michał Gajewski, Michał Górzyna, Iwona Grodzka, Łukasz Henel, Maciej Kaźmierczak, Maciej Lewandowski, Bartosz Orlewski, Rafał Sala, Michał Stonawski
Ocena 7,1
Horror Masakra #2 Rafał Christ, Krzys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
232 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
17
3

Na półkach:

Niesamowicie wciąga od pierwszych stron. Narracja jest poprowadzona bardzo dobrze, przez głównego bohatera majora Staszewskiego, który w swoich wspomnieniach wraca do minionych, mrożących krew w żyłach wydarzeń.
Atmosfera trudna do podrobienia. Coś jak połączenie „Sensacji XX wieku” z klasycznym horrorem z wysokiej półki.
Akcja toczy się dwutorowo - w przeszłości, oraz w „teraźniejszości”. Według mnie to mistrzowski zabieg, z którym można spotkać się jedynie w najlepszych horrorach, w których po prostu pisarz potrafi stworzyć odpowiednie napięcie. W książce Henela wciąga opowieść o minionych przygodach, a jednocześnie ciekawi, co przytrafi się bohaterowi współcześnie. Przeszłość idealnie współgra z teraźniejszością, coraz bardziej wprowadzając czytelnika w opowieść.
Książkę doskonale się czyta. Postacie są charakterystyczne, krótko, ale trafnie opisane, można je sobie łatwo wyobrazić. Wielu pisarzom brakuje tej umiejętności. Rozwijają rozmaite wątki z przeszłości bohaterów, dodają szczegóły bez znaczenia, wierząc zapewne, że stworzy to wrażenie „psychologicznej głębi bohaterów”. Nie wiem jak mają inni, ale we mnie potęguje to jedynie wrażenie nudy i zastoju w akcji. U Henela jest zupełnie inaczej. Kilkoma „ruchami” swojego pisarskiego pióra szkicuje postać, na tyle, na ile to niezbędne, aby – tu sparafrazuję słowa narratora z „Podziemnego miasta” – czytelnik mógł sam ożywić je siłą swojej wyobraźni. I o to właśnie chodzi w dobrej literaturze. Łukasz Henel wydaje się dobrze rozumieć podstawową zasadę tworzenia dobrej książki – czytelnik powinien znaleźć się w środku akcji, powinien stać się jej częścią. Podczas lektury „Podziemnego miasta” miałam takie właśnie uczucie, że stoję obok bohaterów opowieści i razem z nimi przechodzę przez ich niezwykłe przygody.
Powieść wykorzystuje bardzo ciekawe zabiegi narracyjne. Sam autor zdaje się dystansować od relacjonowanych zdarzeń, momentami wręcz nie dowierza w to, co przyszło mu „zrekonstruować”. Dzięki temu w czytelniku potęguje się odczucie, że ma do czynienia z czymś, co zdarzyło się naprawdę, jakimś rodzajem „paradokumentu”. Odczucie tajemniczości, sekretu – jest podczas lektury tej książki niesamowite.
Zakończenie genialne. Wielki dylemat głównego bohatera, świetnie osadzony w realiach historycznych. Henel wytrawnie prowadzi grę z czytelnikiem, zwodząc go na manowce. Już sądzimy, że przewidujemy zakończenie, że wiemy, kim jest Staszewski – a tu nagle „świat” wali nam się pod nogami. W pewnym sensie stajemy przed wyborem – takim jak główny bohater. On musi odpowiedzieć sobie na pytanie kim jest, ale stawia to pytanie również nam samym.
Według mnie powieść Henela to nowa jakość w horrorze. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z wykorzystaniem tylu świetnych chwytów konstrukcyjnych i takiej narracji w jednej książce. A przeczytałam ich wiele z gatunku powieści grozy – od Grabińskiego po Kinga i Mastertona.
Książka dająca do myślenia, taka, do której chce się wracać, a jednocześnie napisana lekkim, wciągającym stylem i posiadająca dynamiczną fabułę. Mocno grająca na wyobraźni i emocjach.
Czy powieść nie ma wad? Z pewnością autorowi zdarzyło się kilka potknięć. Ale z czystym sumieniem mu je wybaczam. To, czego chcę od książki, to dobra, wciągająca historia, od której trudno będzie się oderwać. Powieść, która poruszy emocje, wyobraźnię, zmusi do refleksji nad ludzkimi losami i przyśpieszy bicie serca. I to właśnie otrzymałam sięgając po „Podziemne miasto”. Moja rekomendacja – pozycja obowiązkowa.

Niesamowicie wciąga od pierwszych stron. Narracja jest poprowadzona bardzo dobrze, przez głównego bohatera majora Staszewskiego, który w swoich wspomnieniach wraca do minionych, mrożących krew w żyłach wydarzeń.
Atmosfera trudna do podrobienia. Coś jak połączenie „Sensacji XX wieku” z klasycznym horrorem z wysokiej półki.
Akcja toczy się dwutorowo - w przeszłości, oraz w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    363
  • Przeczytane
    307
  • Posiadam
    62
  • Horror
    14
  • Teraz czytam
    7
  • E-book
    5
  • Audiobooki
    4
  • Legimi
    3
  • Audiobook
    3
  • Henel Łukasz
    3

Cytaty

Więcej
Łukasz Henel Podziemne miasto Zobacz więcej
Łukasz Henel Podziemne miasto Zobacz więcej
Łukasz Henel Podziemne miasto Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także