Rozmowy z Mateuszem

literatura młodzieżowa
Krajowa Agencja Wydawnicza
1986-01-01
1986-01-01

Czytałem w wieku 14-15 lat. Wyrastałem wówczas z westernów i przygodówek. Szukałem niszy dla siebie. Zanim nadeszła era SF, przeczytałem kilka dziwotworów, w tym i ten. Z powodu młodzieńczego wieku moja recepcja tej pozycji jest zakłócona. Niemniej pamiętam narrację mężczyzny, któremu nie układało się w związkach z kobietami. Cała książka stanowiła takie właśnie wspominki o niewiastach, z którymi spędzał krótsze czy dłuższe, bardziej czy mniej intymne chwile. Nie napawało to optymizmem co do kontaktu z mieszkankami Wenus. Nie wiem, może i wrażenie z tej pozycji towarzyszy mi przez całe życie? Nawet jeśli zrozumiałem więcej na temat kobiet niźli narrator nieszczęsny, gdzieś tam pozostało odczucie, że trudno o trwały związek. Że życia składa się z etapów, których granice wyznaczają... kobiety, z jakimi w danej chwili przyszło nam się związać, żyć, dzielić sobą. Na pewno nie jest to lektura wskazana dla młodzieńca, zbyt naznacza pesymizmem. Ale i powtarzać jej nie mam zamiaru. Mogłoby się okazać, że to jak ją kojarzę, a to, jaka jest faktycznie, to dwie różne kwestie. Po co wyzbywać się kolejnego złudzenia?

• Mam i nie oddam
  • Przeczytane w 2016
  • Dla dzieci i z młodości ;)

Dodaj cytat z książki Rozmowy z Mateuszem