Ania Z Szumiących Topoli

2 739
1 386
Anne Of Windy Poplars
_Agnieszka_

Słynna powieść autorstwa Lucy Maud Montgomery, chronologicznie czwarta część z serii o Ani z Zielonego Wzgórza. Ania Shirley, magister nauk humanistycznych, dostaje posadę kierowniczki wyższej szkoły w Summerside. Jest zaręczona z Gilbertem, który studiuje medycynę. Ania zdobywa w nowym miejscu wielu przyjaciół. W powieści opisane są perypetie jej uczniów, a także częste przyjazdy na Zielone Wzgórze. Tam zawsze czekają na nią Maryla, pani Linde, Tadzio, Tola oraz Diana i wiele niezapomnianych chwil.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2014

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/7581.jpg

Aneta Wiola | 2018-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2018

W OCZEKIWANIU NA MĘŻA
Ania i Gilbert przeżywają czas rozłąki. W czasie gdy młody Blythe studiuje medycynę, jego narzeczona obejmuje stanowisko dyrektorki liceum w Summerside. To właśnie tam, młoda kobieta zawre nowe przyjaźnie, zamieszka w wymarzonym domu w towarzystwie dwóch, mądrych wdów oraz pozna smak tęsknoty za ukochanym mężczyzną.

Bohaterka mocno dorosła. Ania nie jest już roztrzepaną, głupią i niezdecydowaną pannicą, która bawi się cudzymi uczuciami. Stała się wyrozumiałą, cierpliwą i mądrą, młodą kobietą.
W historii jest pełno zawirowań. Na nudę nie mogłam narzekać, bo się działo i to sporo. Konflikt z panującym w mieście klanem Pringle, opieka nad niekochaną przez ojca i babkę Elżbietką, czy duży wkład w zamążpójście swoich przyjaciół – to jedynie przykłady. I o tyle, ile uśmiałam się do łez ze słów „schorowanej” pani Gibson, tak doszczętnie wzruszyłam historią pewnego wdowca i jego syna Teddy’ego… więc jeszcze raz powtórzę: działo się.
Mam żal do autorki o tak...

Szumiące Topole i pokoik w wieży... dlaczego takie rzeczy mi się nie przydarzały, gdy tułałam się pięć lat po stancjach? Moją największą stancjową przygodą było pęknięcie rury od pionu i zalanie trzech pięter pode mną, słabizna :)

Ania opuściła Zielone Wzgórze aby zająć posadę dyrektorki szkoły w Summerside i w Szumiących Topolach spędziła kolejne trzy lata swojego życia. Dzięki jej obserwacjom możemy dość dokładnie poznać stosunki społeczne panujące w tamtych czasach, będziemy mieli też okazję kibicować jej w sporze z pewną toksyczną rodzinką Pringle'ów. Jako młoda i jeszcze nie utwardzona przez doświadczenie nauczycielka męczyła się z problemami, które mogą dotknąć każdego z nas, nawet ja trochę się identyfikowałam z tym problemem. Związek Ani i Gilberta przeszedł chwilowo w fazę korespondencyjną, więc pewnie jak większość czytelników czekam na kontynuację tego wątku w kolejnym tomie.

Pozytywnie jak zawsze, tylko pozazdrościć Ani uroku osobistego, którym oczarowuje do dziś.

CuriousSoul | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Ania z Szumiących Topoli to cała paleta charakterów i charakterków.
Na przestrzeni trzech lat obserwujemy zachodzące przemiany wielu bohaterów oraz wkraczanie w dorosłość samej Ani Shirley, która musi stawić czoła licznym konfliktowym sytuacjom.

Jednak moim ulubionym wątkiem w tym tomie jest postać Katarzyny Brooke. Uwielbiam ten moment, gdy rozkwita na naszych oczach. Opuszcza swój kokon i rozwija skrzydła jak motyl, by w następnej chwili nabrać w nie powietrza.

Daje nam - kobietom - impuls do otwarcia się na świat zewnętrzny, by móc codziennie na nowo, z podniesionym czołem, wychodzić na jego podbój. ;)

ardnaskela | 2017-05-27

Jedna z moim ulubionych książek w serii o Ani. Świat przedstawiony tu, klimat stworzony przez autorkę jest niepowtarzalny i nie do podrobienia.
Polecam bardzo bardzo gorąco.

Moje serce należy zdecydowanie bardziej do dorosłej Ani niż tej która pojawiła się na Zielonym Wzgórzu. Obecnie zastajemy bohaterkę jako kierowniczkę szkoły w Summerside, narzeczoną Gilberta. Para jest w związku na odległość, a dużą część książki zajmują listy Ani do ukochanego.

Ania miesza w Alei Duchów, w domu nazwanym Szumiące Topole, a jej gospodyniami są wdowy: ciocia Misia i ciocia Kasia oraz Rebeka Dew.
Życie bohaterce będzie utrudniać "Królewska Rodzina" jak nazywano w mieście Pringlów. Ania będzie musiała stoczyć z nimi bitwę. Spróbuje także pozyskać przyjaźń nieprzystępnej koleżanki z pracy i odmienić życie małej dziewczynki mieszkającej w domku obok, która nie zaznała nigdy miłości. Jednak znacznie większa ilość mieszkańców miasteczka będzie utrzymywać, że zmieniła ich życie.

Opowieść jest czarująca, ma w sobie wiele ciepła i odkrywa przed czytelnikiem coraz bardziej bogactwo natury Ani. Uważam, że co książkę Ania rozkwita jako człowiek i staje się coraz bardziej...

młoda_pisarka | 2014-03-14
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Jakiś czas temu wróciłam do Ani. Z czystej ciekawości i chyba dlatego, że nigdy nie pokusiłam się o przeczytanie jej dalszych losów. Z wiekiem... dostrzegam w tej książce jeszcze więcej. Coraz bardziej ją lubię i coraz bardziej staje mi się cenna. Ania to wspaniała książkowa przyjaciółka.
A tą część wolę nawet bardziej od pierwszej.

Gustawsonek | 2014-03-20

Najlepsza z wszystkich przygód Ani.
Zapełniona listami do narzeczonego, w części więc napisana w osobie pierwszej, czwarta część nie traci języka, w który można się tak bardzo wczuć, wciągającego, przyjemnego z całym charakterem Ani i z czasem nutą humoru. Pani Shirley przyjmuję obsadę w szkole średniej.
Ania może zaprzyjaźnić się z każdym, nawet z klanem Pringle i Julianną Broke [co bardzo mnie zdziwiło]. Każde nowe miejsce w którym mieszka Ania ma swój urok, w czym Szumiące Topole mają naprawdę duży, ale niezrównane z Zielonym wzgórzem. Ania opisuję Gilbertowi tak wspaniale ich nowy, wymarzony domek z którym spotkamy się w piątej części.

Shama | 2016-05-23

Ania Shirley jest zarzeczoną Gilberta i jest nauczycielką w szkole w Summerside. Przez 3 lata mieszka w Szumiących Topolach i przez ten czas wysyła listy do ukochanego, który jest daleko. Poznaje wspaniałych przyjaciół ciocie Kasie i ciocie Misie, Rebecke Dew, małą Elżbiete, Lulianne i wiele innych bratnich dusz.
Część gorsza od poprzednich, ale również z tym samym klimatem i jakże uroczą naszą rudowłosą :) Tego nie da się nie lubić !

Scarlett | 2010-05-15
Przeczytana: 1999 rok

Uwielbiam Anię na każdym etapie jej życia. Cykl o przygodach rudowłosej romantyczki towarzyszył mi przez całe dzieciństwo i dorastanie.
W "Ani z Szumiących Topoli" najbardziej urzekły mnie niezwykle subtelne listy do Gilberta, przesycone niewinną miłością, marzeniami i wyrafinowaniem. Wspaniale czyta się takie rzeczy; jakże inne od tego, co oferuje nam współczesność.
Razem z Anią można przenieść się w ten niezwykły, zwariowany świat, który tworzy ta krucha na pozór kobieta. Jest miejsce na uśmiech, odprężenie, może łzy.
Dla mnie Ania nigdy nie stanie się "za bardzo" dziecinna i na tyle naiwna, by pozostawić czytanie jej młodszym pokoleniom. Wychowałam się na opowieściach o niej i jestem mocno przekonana, że z równą przyjemnością sięgnę po tę książkę za dwadzieścia czy czterdzieści lat. Nigdy z tego nie wyrosnę, o starych przyjaciołach się nie zapomina. ;-)

| 2014-04-08
Przeczytana: 20 lutego 2014

To bardzo fajna książka z wieloma opowiadaniami, listami i wieloma, wieloma innymi rzeczami. Opowieści Ani mnie na zmianę ciekawiły, rozczulały i zachwycały. Najlepszym opowiadaniem moim zdaniem jest to kiedy Ania poszła w odwiedziny do domy który miał wiele lat i przez cały czas mieszkała w nim ta sama rodzina przez co miał dużo strasznych historii często o tym jak poszczególne osoby umierały. Do tego domu Anię zaprosiła ostatnia żyjąca z tego rodu ciotka, która nie miała męża ani dzieci. Opowiedziała Ani te wszystkie straszne historię i zaprosiła na noc na co Ania się zgodziła.