Ania z Szumiących Topoli

Lucy Maud Montgomery Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 4) literatura młodzieżowa 383 str.
Anne Of Windy Poplars

literatura młodzieżowa
sierota miłość rodzina Zielone Wzgórze

Porównaj ceny i

Na półkach: , , , , ,

Ania obejmuje posadę nauczycielki i kierowniczki w Summerside. Na jakiś czas rozstaje się z Gilbertem, który studiuje medycynę w innym mieście, jednak regularnie piszą do siebie listy. Szkoda tylko, że w powieści otrzymujemy tylko listy Ani - ciekawie byłoby poczytać, co słychać u Gilberta! ;)

W nowym miejscu pracy Ania poznaje mnóstwo nowych osób, u których zaskarbia...

Ania z Szumiących Topoli znacznie różni się od swoich trzech poprzedniczek. Widać, że została napisana później jako zapchaj dziura trzyletnich studiów Gilberta. Jako mała dziewczynka nie znosiłam tej części poczułam ogromne rozczarowanie i opuszczenie cudownego klimatu Avonlea, teraz jednak po kilkunastu latach wróciłam do lektury i stała się jedną z ulubionych. Jest w niej...

Jak się czyta tę książkę, to ma się wrażenie, że tych historii i nowych postaci jest zdecydowanie za dużo i niepotrzebnie są one wprowadzane, ale pod koniec wszystko się fajnie zamyka i można być zadowolonym. Fajnie brnąć przez taką lekką literaturę, która nie wymaga od nas wielkiego zaangażowania myśli, bo po prostu opowiada o życiu.

Niestety jest to póki co najsłabsza książka z serii o rudowłosej Ani. Skoro Ania i Gilbert są już zaręczeni to miałam nadzieję, że będzie ich więcej w tym tomie, a tu Gilberta nie było w ogóle.. Szkoda..
Jak to bywa wokół Ani przewijało się pełno nowych bohaterów, których trudno zliczyć. Jednych polubiłam i zapamiętam na dłużej, innych już troszkę mniej, których pewnie...

Kolejna część o romantycznej dziewczynie z Avonlea.Tym razem autorka pokazuje 3 lata Ani w Summerside- miejscowości, w której jest nauczycielką. Pisze ona listy do ukochanego Gilberta i opowiada w nich swoje codzienne perypetie oraz historie mieszkańców miasteczka. Pomimo licznych rozwlekłych opisów przyrody czytało mi się tę część bardzo dobrze. Są momenty zabawne oraz...

Trzy lata opisane w książce minęły jak jeden dzień... Cóż zabieram się za kolejną część i już nie mogę się doczekać, bo przyznam, że stęskniłam się za Gilbertem.

Za dużo listów. Nudziłam się przy listach!

Ania w tym tomie szczególnie przypomina filmową Amelię, wyświadcza masę przysług każdej napotkanej osobie. Emanuje z niej radość życia. Ania cieszy się z drobnych, codziennych spraw. Nawoływanie do radości z codzienności i do spełniania marzeń to chyba największa zaleta tej uroczej książki.
całość...

Wplecenie listów i opisywanie historii listownie było bardzo ciekawym zabiegiem 😊 Jednak jak dla mnie za mało relacji Ania-Gilbert.

W tej części Ania dojrzewa, rozstaje się z ukochanym Gilbertem (na chwilę), spotykają ją kolejne intrygujące przygody, musi stawić czoła wielu przeciwnościom losu. I chyba jest to taka bardziej nostalgiczna i spokojna kontynuacja, która może troszkę drażnić swoją formą. Ale nie jest tak źle jakby się mogło wydawać. Ruda górą!
Polecam

Dyskusje