Przepisy na życie

Phil Bosmans Wydawnictwo: Semen literatura piękna
Semen
2008-01-01
2004-01-01

Książka, do której wraca się w różnych chwilach. Tematy niełatwe, ale na pewno ważne, m.in. życie, radość, pomoc ludziom, tym którzy żyją obok nas-w rodzinie, na osiedlu-ale nie tylko im, miłość, o tym, że jest coś innego niż pieniądze w drodze do codziennego szczęścia, mimo iż nie brakuje w życiu przeciwności: to życie dniem dzisiejszym.

Plusem książki "Przepisy na życie-czyli jak nie być malkontentem" jest nie tylko wielość poruszanych tematów, do których można wracać w różnych chwilach naszej codzienności: tych przepełnionych radością, ale także tych, w których szukamy nadziei na trudne dni, miesiące czy lata.

Utwory, które znalazły się w tym zbiorze poruszają, ponieważ motywują do refleksji, do zatrzymania się pośród biegu życia. Niektóre wywołują radość, nadzieję, przypominają o tym: człowieku jesteś kimś o pięknym sercu. Nauczyłam się wiele pośród przemyśleń nad tymi tekstami. Praktyka wykorzystania zdobytej wiedzy w codzienności nie była i nie będzie lekka, łatwa, tak od razu. Moim zdaniem, mimo to warto podjąć prawdziwy wysiłek (choć wymaga on naszego zaangażowania, cierpliwości, chęci zmiany, inspirowania ludzi, których spotykamy na życiowej ścieżce). "Cena" prawdziwego, bo trwałego szczęścia, mimo wielu chwil, które, mimo wszystko różnią się od siebie? Po lekturze tej książki wiem na nowo, że to, co prawdziwe jest zarazem wymagające, lecz ubogaca całego człowieka: jego rozum i serce.
Na pewno nie jest to książka do przeczytania tylko jeden raz. Wraca się do niej, aby na nowo zaczerpnąć inspiracji do zmian siebie: choćby po trochę, etapami, co jakiś czas. Dla mnie takie powroty do tej małej w objętości książce w twardej oprawie, lecz bogatej w istotne treści, nigdy nie są czasem zmarnowanym. Przeciwnie: takie zatrzymania w biegu ubogacają mnie, inspirują, wywołują iskierkę nadziei, ale nieraz też twórcze łzy: bo wiem, że jestem człowiekiem, słabym, lecz chcącym dążyć do czasochłonnych, ale potrzebnych zmian: u siebie, w mojej codzienności, pośród ludzi, gdzie żyję lub tych, których spotykam nawet tylko na chwilę.

Zdecydowanie polecam. Nie da się wszystkiego opisać: warto to przeżyć, sięgając po tą książkę; za taką możliwość jestem wdzięczna osobie, która mi ją kiedyś podarowała w ramach upominku na urodziny.

Plusem książki "Przepisy na...

Książka mówi o życiu. Próbuje nam przekazać, że pieniądze nie są w życiu najważniejsze. Mamy żyć dniem dzisiejszym, nie odległą przeszłością. Życie jest zbyt krótkie, za szybko przemija.
Spodobała mi się ta książka. Dzięki niej wiele się nauczyłam. :)

Spodobała mi się ta książka. Dzięki niej wiele się nauczyłam. :)

• 2007-2010
  • Przeczytane w 2014r.