Rezerwat niebieskich ptaków

Cykl: Miętowa (tom 9)
Wydawnictwo: Egmont Polska
bogactwo, miłość, problemy, chłopcy,
Adrianna

Rodzina Sary Wieckiej, nastolatki z Warszawy, z dnia na dzień staje się bardzo bogata. Nagła zmiana statusu społecznego sprawia, że człowiek zaczyna zastanawiać się nad swoją przyszłością, Sara jednak, jak się wydaje, nie ma na to czasu. Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.

źródło opisu: http://sklep.egmont.pl/ksiazki/literatura/p,rezerw...(?)

źródło okładki: http://sklep.egmont.pl/ksiazki/literatura/p,rezerw...»

Kiedy z dnia na dzień stajesz się bogaty możesz zupełnie stracić głowę. Zmienia się wszystko i łatwo zatracić dotychczasowe priorytety – mieć czy być? Niespodziewana zmiana losu jest bardzo poważnym wyzwaniem. Rodzina Wieckich już to wie. Otrzymując nagle olbrzymi spadek staje wobec problemów dotąd nieznanych. Wcale nie jest łatwo być zamożnym, zapewne wygodnie, ale co robić, jak się już wszystko ma? Ogrania totalna pustka. Powieść Rezerwat niebieskich ptaków Ewy Nowak porusza kilka ważnych zagadnień. Pokazuje problemy z różnych perspektyw, sprawiając, że pewne obiegowe sądy szybko ulegają weryfikacji. Powieść jest skierowana do czytelnika nastoletniego, najlepiej odnajdzie się w niej młodzież po gimnazjum, licealiści, ale lekturę można bez wahania polecić również dorosłym. Autorka bardzo interesująco, z dużym autentyzmem i widoczną znajomością problemów młodzieży, przedstawia perypetie nastoletniej bohaterki, Sary Wieckiej, jej rówieśników i rodziny.
Autorka znakomicie oddaje...

Akcja toczy się ekskluzywnej, elitarnej szkole, w której czesne u warunki nauki przekraczają polskie standardy.
Poznajemy Sarę główną bohaterkę i jej rodzinę Wieckich z Warszawy z dnia na dzień stała się bogata.Jednak przywykli do swojej zamożności nie chcą tego zmieniać.
Seria Miętowa Ewy Nowak tworzy niepowtarzalną, ciepłą atmosferę,
W tej powieści " Rezerwat niebieskich ptaków"Sara ma dużo problemów a jej nie wystarcza czasu pomyśleć o sobie i swoim życiu.
Sara przychodzi do swojej mamy i zwierza się ze swoich trosk, kłopotów mama zawsze jej pomoże.
Niesamowita, cudna książka pochłonęłam ją szybko bo bardzo mi się spodobała.
Przykuła moją uwagę, w moim guście powieść chętnie przeczytam następne powieści Pani Ewy wciągające, wspaniałe pisze książki nic dodać, nic ująć warto przeczytać!!!!!

alouette | 2014-04-21

Według mnie jest to jedna ze słabszych powieści miętowej serii. Zazwyczaj uwielbiam przyglądać się z bliska problemom ludzi w moim wieku (no, teraz już troszeczkę młodszych), patrzeć jak sobie z nimi radzą i obserwować ich miłosne potyczki i potknięcia.
W przypadku "Rezerwatu niebieskich ptaków" brakuje w zasadzie i problemów i miłości i rozwiązywania życiowych trudności. Tego tutaj najzwyczajniej w świecie nie ma. Jest natomiast główna bohaterka, która głównie irytuje. Jest znudzona swoim bogactwem, znudzona życiem i wpada w zupełnie nieprzekonującą miłość. Wszystko to trochę nijakie, ale dzięki Bogu, napisane świetnym językiem, dzięki któremu powieść czyta się w zasadzie z ogromną przyjemnością.
Podziwiam u pani Ewy łatwość z jaką opisuje zwykłe życie. Nie potrzebuje wielkich porównań, ani wydumanych słów. Dzięki tej prostocie zyskuje wiarygodność, którą ja kupuję. I mam nadzieję, że zawsze będę kupować.

MałaPisareczka | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

O tym, że różnice społeczne będą już zawsze, nawet nie chcę się rozwodzić. Coś, co powstało od zarania dziejów nie zniknie od tak, ponieważ pojedyncza osoba życzy sobie, by ludzkość była szczęśliwa. To nierealne, przybliżające nas do utopijnych marzeń niż możliwej rzeczywistości. I właśnie o tym troszeczkę traktuje dziewiąty tom Miętowej, czyli Rezerwat niebieskich ptaków.

Główna bohaterka powieści - Sara Wiecka - wraz z całą rodziną odziedziczyła pokaźny majątek. Z przeciętnej nastolatki stała się jedną z majętniejszych osób w Warszawie, co całkowicie zmieniło jej podejście do życia (mimo iż starała się za wszelką cenę nie zmieniać). Pojawiające się wyrzuty sumienia (czego wina leżała nieco po stronie jej brata), sprawiły iż odnowiła kontakt z Beatą - koleżanką ze starej szkoły. Choć Sara czuła, iż dziewczyny do siebie nie pasują, drążyła tę znajomość... dzięki temu poznając nieco bardziej otaczający ją świat.

Choć początek Rezerwatu... nie należy do najbardziej obiecujących...

NuitsDeYoung | 2011-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 03 września 2011

Irytująca, ale wciągająca. Taka zwyczajna książka dla młodzieży, z rodzaju- przeczytałam, zapełniłam wieczorną nudę, po chwili zapomniałam. Żadnych refleksji, ale można przeczytać.

Pani_Wu | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Niebieskim ptakiem określa się człowieka, który nie pracuje, żyje cudzym kosztem, próżnuje. Rodzina Wieckich jest właśnie rodziną niebieskich ptaków dzięki nieoczekiwanemu spadkowi. Odziedziczony przez nich majątek jest tak ogromny, że porzucili pracę zawodową.

Czym się zajmują?

Nie bardzo mają pomysł na siebie, ale tato hobbystycznie hoduje rzadkie (i kosztowne) gatunki ptaków. W tym niebieskie, dla których buduje rezerwat.
Wieccy mają dwoje dorastających dzieci, January studiuje, a Sara uczęszcza do wyjątkowo elitarnego, prywatnego liceum. Dziewczyna żyje jak w bańce mydlanej, odcięta od realiów zwykłego życia. Nawet nie porusza się sama po mieście, bo wszędzie towarzyszy jej samochód z kierowcą. Oczywiście, jako nastolatka, ma typowe dla wieku problemy - z przyjaciółkami, miłością do Łukasza, zazdrością, szkolnymi obowiązkami, ale w zderzeniu z codziennością Beaty, koleżanki Sary ze szkoły podstawowej, wydają się one mało istotne.

Dzięki Beacie Sara uzyskuje możliwość...

Zuzanna | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

"-Co ostatnio zrobiłaś dobrego? Czym możesz się teraz pochwalić?
"Od urodzenia nic takiego nie zrobiłam" - pomyślała Sara.
- Pomogłam mamie koleżanki znaleźć pracę.
- Pięknie! Wspaniale! - zawołała Pijawka i naskrobała coś w kajecie.
- Oddałam jej też masę moich ubrań.
"Wszystkie stare i już mi niepotrzebne. Nie miałam co z nimi zrobić".
- Cudownie!
- Zabrałam ją na wyjazd do Hołubli, bo ona nie miałaby możliwości sama gdzieś pojechać.
"Chciałam Sylwii utrzeć nosa i pokazać, że to moja koleżanka"."

Po "Rezerwat niebieskich ptaków" sięgnęłam dlatego, że generalnie lubię czytać książki dla młodzieży, poza tym do książek pani Ewy Nowak mam pewien sentyment - w czasach podstawówki i gimnazjum to właśnie jej książki wprowadzały mnie w czytelniczy świat. Co sądzę o tej książce?Zapraszam do przeczytania recenzji.

Główną bohaterką jest nastoletnia Sara Wiecka, której ojciec z dnia na dzień otrzymuje ogromny spadek. Nagłe bogactwo powoduje, że życie Sary i jej rodziny diametralnie się...

Alina | 2011-01-16
Przeczytana: 05 stycznia 2011

Są autorzy, po których książki sięgam bez wahania. Gdy widzę jakąś nowość - chcę ją przeczytać od razu. Nie zawodzą mnie nigdy, mają coś w sobie. I do takich pisarzy zalicza się Ewa Nowak.

Moja przygoda z serią "miętową" czy też "warszawską" (spotkałam się z oboma określeniami) zaczęła się jeszcze w gimnazjum od książki "Krzywe 10". Nie musiała minąć wieczność, bym skompletowała całą serię. Obecnie mam zaległe jeszcze dwie najnowsze ("Bardzo biała wrona" i "Niewzruszenie", które przeczytam jeszcze w tym miesiącu) zarówno na półce jak i w czytaniu.

I tym razem autorka mnie nie zawiodła. Co prawda ta książka jest trochę gorsza niż poprzednie, ale mimo to nie mam do niej zastrzeżeń. Po raz kolejny mamy wgląd w życie warszawskiej młodzieży, jednak tutaj nie spotykamy już ani odrobiny mojej ulubionej rodziny Gwidoszów, a przekraczamy próg jednej z prywatnych szkół, do której uczęszcza nasza bohaterka - Sara. Jej rodzice z dnia na dzień stali się bardzo bogaci przez co dzieci mogły...

Gustawsonek | 2014-11-29
Przeczytana: 23 listopada 2014

Z każdej książki z "Serii Miętowej" zapamiętuje coś charakterystycznego.
Ta część bez wątpienia odróżnia się od reszty. Ma trochę smętny klimat bogactwa, przepychu i tego wszystkiego, od czego Sara chcę choć na chwilę odpocząć... Nie wiem, czy autorka miała to na celu, ale "Rezerwat niebieskich ptaków" uświadamia, że życie bogacza nie zawsze jest kolorowe... Tacy ludzie żyją tak samo jak ci biedniejsi, też mają problemy... a nawet więcej. Bardzo denerwowała mnie Beata swoimi głupimi docinkami, jakby chciała pokazać, że Sara ją śmieszy i że jej zazdrości i współczuje jednocześnie, a z drugiej strony złości się, gdy ta przez jakiś czas nie kontaktuje się z nią? Nie chciałabym się przyjaźnić z kimś takim!

Z innej strony lektura pokazuje, że nawet najidealniejszy związek może zepsuć zazdrość, przed którą trudno się obronić...

REZERWAT NIEBIESKICH PTAKÓW, czyli najgorsza książka tego roku?

Rodzina Sary Wieckiej staje się bardzo bogata. Dziewczyna przenosi się do bardzo bogatego liceum w bardzo dobrej dzielnicy. Opuszcza biedne Powiśle na rzecz hodowli...kur i kogutów! Jej rodzicom bardzo na tym interesie zależy, dlatego większość swojej uwagi poświęcają właśnie drobiowi. Sporą część życia Sary zmienia SMS do koleżanki ze starej szkoły- Beaty. Okazuje się, że dziewczyna nie jest taka jak wcześniej. Ponadto głowę Sary zaprząta przystojny Łukasz, ówczesny chłopak Laury. Przestaje on być kimś więcej niżeli kolegą z klasy. I zdaje się podrywać Sarę, co ewidentnie się jej podoba. Ale czy ich miłość będzie taka idealna? I czy Beata jest taka jak się wydaje?

Maja-Hejter za 3..2...1...! Start! Zacznijmy od początku, kiedy zaczynałam czytać "Rezerwat Niebieskich Ptaków". Uważałam, że to będzie coś lekkiego, wprost idealnego na lato. Więc jako, że plusów tu zbytnio nie dostrzegam, to wymienię minusy. Po...