Człowiek, który był Czwartkiem

Okładka książki Człowiek, który był Czwartkiem
Gilbert Keith Chesterton Wydawnictwo: Fronda Seria: Powieści z krzyżykiem literatura piękna
203 str. 3 godz. 23 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Powieści z krzyżykiem
Tytuł oryginału:
The Man Who Was Thursday. A Nightmare
Wydawnictwo:
Fronda
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
203
Czas czytania
3 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360335093
Tłumacz:
Maria Skibniewska
Tagi:
chrześcijaństwo służby specjalne anarchizm policja
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
371 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
188
14

Na półkach:

Potrafię docenić świat przedstawiony w tej powieści Chestertona. Mocno surrealistyczny, kafkowski. Chwilami odnoszę też wrażenie, że Gabriel(!) Syme spożył po drodze dobrą dawkę LSD i cała powieść, to zapis jego tripu. Tripu, który zaczyna się w podziemiach restauracji, w której bohater w brawurowy sposób zostaje Czwartkiem. Od tego mniej więcej momentu umysł Syme'a, dla którego "najpoetyczniejszą rzeczą na świecie jest kolej podziemna" i "normalny bieg rzeczy" zaczyna bzikować.
Okazuje się, że normalność jest czymś nieuchwytnym. Świat który postrzegamy zmysłami, wpływa przede wszystkim na emocje, z których to fantomów umysł, szczególnie tak roztrzęsiony jak ten Syme'a, próbuje sklecić spójną całość. Ten uzgodniony obraz rzeczywistości jest jednak nietrwały. Utrzymuje się przez chwilę, aż do momentu, w którym spływa jak makijaż lub maska, jego warstwa, która budziła takie emocje i galopadę myśli.

Ponoć jest to powieść, która kryje w sobie filozoficzny traktat.
Pod koniec przygody, kiedy bohaterowie ścigają Niedzielę następuje coś na kształt anamnezy. Ścigający zaczynają odpominać sobie "Dzień słońca". Pojawia się więcej szczegółów, wcześniej nieobecnych. A upadek balonu, w którym uciekał Niedziela wywołuje w nich troskę(!) czy nie odniósł krzywdy. W końcu "niebiescy" trafiają do niedzielnego domu, w którym przygotowując się do wieczerzy przyjmują kolejne przebrania, które "zamiast maskować ujawniają ich istotę". Przypomnę - biblijną istotę.

Być może ten filozoficzno-religijny przekaz w powieści Chestertona jest taki, że wśród nas przechadzają się anioły, siły stworzenia, sam Bóg. Istoty, które schodzą na ten boski padół co by "kochać się tak nieszczęśliwie i zwalczać tak wytrwale". Dlaczego? Po co?

Inny trop brzmi bardziej współcześnie dla tych, którzy w jakiś sposób ocierają się o ezoterykę, dziś bardziej dostępną dla szerszej publiczności. Otóż wszyscy jesteśmy takimi wędrującymi duszami, które pakują się w ziemską kabałę dla doświadczania, przeżywania, zbierania mądrości. Przeżywamy tę rzeczywistość, która wydaje się być tak przejmująca i poważna, po to żeby wrócić do niedzielnego domu i na chwilę ubrać się w formę, którą naprawdę jesteśmy i która "ujawnia naszą istotę".

Mam wątpliwości czy taki był zamysł pisarza. Chesterton przeszedł jednak na katolicyzm a nie buddyzm :)

Potrafię docenić świat przedstawiony w tej powieści Chestertona. Mocno surrealistyczny, kafkowski. Chwilami odnoszę też wrażenie, że Gabriel(!) Syme spożył po drodze dobrą dawkę LSD i cała powieść, to zapis jego tripu. Tripu, który zaczyna się w podziemiach restauracji, w której bohater w brawurowy sposób zostaje Czwartkiem. Od tego mniej więcej momentu umysł Syme'a, dla...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    876
  • Przeczytane
    789
  • Posiadam
    137
  • Ulubione
    32
  • Audiobook
    15
  • Audiobooki
    12
  • Teraz czytam
    11
  • 2014
    9
  • Literatura angielska
    8
  • 2012
    7

Cytaty

Więcej
Gilbert Keith Chesterton Człowiek, który był Czwartkiem Zobacz więcej
Gilbert Keith Chesterton Człowiek, który był czwartkiem Zobacz więcej
Gilbert Keith Chesterton Człowiek, który był Czwartkiem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także