Człowiek, który był Czwartkiem

Seria: Powieści z krzyżykiem
Wydawnictwo: Fronda
6,93 (271 ocen i 27 opinii)
tłumaczenie
Maria Skibniewska
The Man Who Was Thursday. A Nightmare

Inne wydania

Powieść G.K. Chestertona „Człowiek, który był czwartkiem” zwyciężyła w jednym z najbardziej intrygujących współczesnych rankingów literackich. Zapytano mianowicie funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych, jaki utwór XX wiecznej literatury oddaje najlepiej charakter działalności policji politycznej, tajnych operacji i ukrytej agentury. Wbrew oczekiwaniom zdecydowana większość respondentów...

Zapytano mianowicie funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych, jaki utwór XX wiecznej literatury oddaje najlepiej charakter działalności policji politycznej, tajnych operacji i ukrytej agentury. Wbrew oczekiwaniom zdecydowana większość respondentów nie wybrała żadnej z powieści Fredericka Forsytha czy Johna le Carré, lecz wskazała jednoznacznie na utwór Chestertona.
Człowiek, który był czwartkiem to nie tylko sensacyjna opowieść o prowokacji, dezinformacji i manipulacji, lecz także metafizyczny moralitet, stawiający pytanie o granice między dobrem a złem.

źródło opisu: Fronda, 2008

• 450 stron
  • Szturmując niebo
  • Widok z nieba
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Pół świata
  • Inna dusza
  • Tajemnica domu Helclów
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Fangirl

7,11 (9 ocen i opinii)
Widok z nieba
Clara Sanchez

6,7 (46 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

8 (37 ocen i opinii)
Tajemnica domu Helclów
Jacek Dehnel , Piotr Tarczyński , Maryla Szymiczkowa

7,24 (67 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,91 (11 ocen i opinii)
Fangirl
Rainbow Rowell

8,06 (270 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Gapcio | 2015-06-07

Dziwią mnie trochę niskie oceny wystawiane przez użytkowników LC tej powieści. Być może nieporozumienie wynika z jej opisu, mogącego sugerować, iż mamy do czynienia z kryminałem i przyciągającego fanów poszukiwań odpowiedzi na pytanie, kto zabił. Tymczasem jest to traktat teologiczny, w przystępny sposób przybliżający niektóre z podstawowych zagadnień wiary chrześcijańskiej i stawiający dotyczące ich pytania. Ten to sposób, właściwie więcej niż przystępny - atrakcyjny i jednoznacznie zabawny, stanowi właśnie o sile i wyjątkowości dzieła Chestertona. Galopująca akcja, ciągłe paradoksy (perfekcyjnie zorganizowani anarchiści) mają zaś za zadanie, poza utrzymaniem uwagi czytelnika, zobrazowanie odwiecznej walki, która toczy się na tym świecie między wiadomymi siłami. Lekkość, z jaką całość jest napisana, zasługuje na najwyższe pochwały, a nie czcze połajanki.

Beremis | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Audiobook
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Pozycja trafiła do mnie z pakietem audio bookrage. I podczas odsłuchiwania kilka razy stwierdziłem, że w wersji "do przeczytania" pozycji szybko bym nie skończył, jeśli w ogóle. Konstrukcja fabularna prosta jak drut, momentami naiwna i dla mnie irytująca. Ciągle to samo. Jak w bardzo prostej grze przygodowej. Poziom trudności rośnie razem z kolejnymi minutami rozgrywki. Bohaterowie uciekają na pieszo za chwilę konno, później dorożką, później samochodem, zeppelinem. Gdyby to była pozycje bardziej współczesna to jeszcze doszedł by samolot i prom kosmiczny. W jednym akapicie jakaś postać jest wrogiem numer jeden, koszmarem i potworem dla głównego bohatera. Akapit niżej już są najlepszymi przyjaciółmi, za których można życie oddać. Irytujące to i męczące.
Książka broni się jedynie jako wywód o praworządności, honorze i anarchii, która na szczęście nie jedno ma oblicze w tym wywodzie.
W temacie wersji audio. Bardzo pozytywnie, lektor profesjonalny i pasujący do utworu. Bardzo dobrze mi...

Marzena | 2014-04-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

To jest książka zdecydowanie dla mężczyzn. Bohaterami są jedynie mężczyźni-Rada Siedmiu Dni Tygodnia, którzy "bawią się" w anarchistów i policjantów. Owszem, przyznaję, w zabawie biorą udział bardzo inteligentni, bystrzy, usiłujący wpłynąć na los świata, honorowi i dumni mężczyźni.
Krótko, jako kobieta nie jestem zachwycona książką, natomiast podziwiam bardzo formę wypowiedzi autora o polityce, filozofii i religii.
Nie lubię czarnego humoru "...zląkł się, że przy następnym geście starzec zgubi rękę lub nogę."

Wojciech | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

A ja nie mogłem tego arcydzieła znależć na "Lubimy czytać". Tak się cieszę, że teraz znalazłem, iż ino powiem że to TRZEBA PRZECZYTAĆ, a jest to filozofia z wyższej półki w opowieści /niby to/ o anarchistach

Flen | 2013-04-13

Co tu dużo mówić, sama jestem Czwartkiem ;) W pełni zgadzałam się z poglądami Syme'a, z kolei moja siostra popierała Lucjana, gdy czytałam jej fragmenty.

Wstęp jest genialny, ta dyskusja!
„Poeta lubuje się tylko w chaosie. Gdyby to nie było prawdą, najpoetyczniejszą rzeczą na świecie byłaby kolej podziemna. - I tak właśnie jest - rzekł Gabriel Syme.”

"Ach, dajcie mi rozkład jazdy!" :D

Ksawery | 2013-02-03
Przeczytana: luty 2013

Jeśli tak rzeczywiście wygląda praca służb specjalnych to z wielką chęcią też bym tak chciał.
Z tego wynika, że panowie świetnie się bawią.
W książce napisanej z duża dawką poczucia humoru, oprócz przedstawienia spisku na skalę światową, któremu nasi dzielni bohaterowie stawiają czoła, jest w lekkiej i nie nachalnej formie przedstawione jest głębsze przesłanie o istocie dobra i zła.

mm8371 | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Anarchia w samym środku mojej głowy
Mój mózg pracuje niezależnie
I nikt mi nie może zakazać myślenia
Anarchia w głowie to początek wyzwolenia

Dobro może istnieć tylko wtedy,gdy możemy przeciwstawić mu zło,porządek kiedy równolegle dostrzegamy chaos,honor jeśli jednocześnie podłość wpycha się przed szereg....
Groteskowa komedia pomyłek,pełna nagłych zwrotów akcji,przesycona specyficznym humorem,bawi do łez i zmusza do myślenia...czego chcieć więcej??..Namawiam...

Stanisław | 2014-03-02

Odkrywam właśnie Chestertona i mam pretensję do siebie, że czynię to tak późno. Zderzenie tego co on opisuje z życiową obserwacją jeszcze bardziej uwiarygadnia autora jako tropiciela mechanizmów rządzących światem. Trzeba do tego dzieła podejść jako do pewnej metafory, a potem poczytać trochę o cybernetyce społecznej aby zdać sobie sprawę z geniuszu tego człowieka.

Wyśmienita! Zagmatwany i trzymający w napięciu kryminał, momentami absurdalny niczym proza Edgara Allana Poe! Zakończenie wielce metafizyczne.

almos | 2014-04-25
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Po kilkunastu stronach lektury nie zdzierżyłem, no nie jest to typ humoru, nie jest to typ opowiadania który mi odpowiada. Autor robi wielkie oko do czytelnika, mówiąc że to co opowiada to wielka blaga i konwencja, zatem problemy czy konflikty przedstawione w książce są jakieś wydumane, wiszą w powietrzu. Niby to jest powieść szpiegowska, ale dla mnie to raczej jakaś rozbudowana humoreska, a humor angielski w tym wydaniu trawi mi się ciężko. Wolę solidnie osadzone w rzeczywistości książki Le Carre'a