Okładka książki Człowiek, który był Czwartkiem

wydawnictwo
Fronda
typ
papier
6,88 (251 ocen i 25 opinii)

Opis książki

Powieść G.K. Chestertona „Człowiek, który był czwartkiem” zwyciężyła w jednym z najbardziej intrygujących współczesnych rankingów literackich. Zapytano mianowicie funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych, jaki utwór XX wiecznej literatury oddaje najlepiej charakter działalności policji politycznej, tajnych operacji i ukrytej agentury. Wbrew oczekiwaniom zdecydowana większość respondentów...

Zapytano mianowicie funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych, jaki utwór XX wiecznej literatury oddaje najlepiej charakter działalności policji politycznej, tajnych operacji i ukrytej agentury. Wbrew oczekiwaniom zdecydowana większość respondentów nie wybrała żadnej z powieści Fredericka Forsytha czy Johna le Carré, lecz wskazała jednoznacznie na utwór Chestertona.
Człowiek, który był czwartkiem to nie tylko sensacyjna opowieść o prowokacji, dezinformacji i manipulacji, lecz także metafizyczny moralitet, stawiający pytanie o granice między dobrem a złem.

źródło opisu: Fronda, 2008

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Beremis | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Audiobook
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Pozycja trafiła do mnie z pakietem audio bookrage. I podczas odsłuchiwania kilka razy stwierdziłem, że w wersji "do przeczytania" pozycji szybko bym nie skończył, jeśli w ogóle. Konstrukcja fabularna prosta jak drut, momentami naiwna i dla mnie irytująca. Ciągle to samo. Jak w bardzo prostej grze przygodowej. Poziom trudności rośnie razem z kolejnymi minutami rozgrywki. Bohaterowie uciekają na pieszo za chwilę konno, później dorożką, później samochodem, zeppelinem. Gdyby to była pozycje bardziej współczesna to jeszcze doszedł by samolot i prom kosmiczny. W jednym akapicie jakaś postać jest wrogiem numer jeden, koszmarem i potworem dla głównego bohatera. Akapit niżej już są najlepszymi przyjaciółmi, za których można życie oddać. Irytujące to i męczące.
Książka broni się jedynie jako wywód o praworządności, honorze i anarchii, która na szczęście nie jedno ma oblicze w tym wywodzie.
W temacie wersji audio. Bardzo pozytywnie, lektor profesjonalny i pasujący do utworu. Bardzo dobrze mi...

Jana | 2014-04-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

To jest książka zdecydowanie dla mężczyzn. Bohaterami są jedynie mężczyźni-Rada Siedmiu Dni Tygodnia, którzy "bawią się" w anarchistów i policjantów. Owszem, przyznaję, w zabawie biorą udział bardzo inteligentni, bystrzy, usiłujący wpłynąć na los świata, honorowi i dumni mężczyźni.
Krótko, jako kobieta nie jestem zachwycona książką, natomiast podziwiam bardzo formę wypowiedzi autora o polityce, filozofii i religii.
Nie lubię czarnego humoru "...zląkł się, że przy następnym geście starzec zgubi rękę lub nogę."

Wojciech | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

A ja nie mogłem tego arcydzieła znależć na "Lubimy czytać". Tak się cieszę, że teraz znalazłem, iż ino powiem że to TRZEBA PRZECZYTAĆ, a jest to filozofia z wyższej półki w opowieści /niby to/ o anarchistach

Flen | 2013-04-13

Co tu dużo mówić, sama jestem Czwartkiem ;) W pełni zgadzałam się z poglądami Syme'a, z kolei moja siostra popierała Lucjana, gdy czytałam jej fragmenty.

Wstęp jest genialny, ta dyskusja!
„Poeta lubuje się tylko w chaosie. Gdyby to nie było prawdą, najpoetyczniejszą rzeczą na świecie byłaby kolej podziemna. - I tak właśnie jest - rzekł Gabriel Syme.”

"Ach, dajcie mi rozkład jazdy!" :D

Ksawery | 2013-02-03
Przeczytana: luty 2013

Jeśli tak rzeczywiście wygląda praca służb specjalnych to z wielką chęcią też bym tak chciał.
Z tego wynika, że panowie świetnie się bawią.
W książce napisanej z duża dawką poczucia humoru, oprócz przedstawienia spisku na skalę światową, któremu nasi dzielni bohaterowie stawiają czoła, jest w lekkiej i nie nachalnej formie przedstawione jest głębsze przesłanie o istocie dobra i zła.

mm8371 | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Anarchia w samym środku mojej głowy
Mój mózg pracuje niezależnie
I nikt mi nie może zakazać myślenia
Anarchia w głowie to początek wyzwolenia

Dobro może istnieć tylko wtedy,gdy możemy przeciwstawić mu zło,porządek kiedy równolegle dostrzegamy chaos,honor jeśli jednocześnie podłość wpycha się przed szereg....
Groteskowa komedia pomyłek,pełna nagłych zwrotów akcji,przesycona specyficznym humorem,bawi do łez i zmusza do myślenia...czego chcieć więcej??..Namawiam...

almos | 2014-04-25
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Po kilkunastu stronach lektury nie zdzierżyłem, no nie jest to typ humoru, nie jest to typ opowiadania który mi odpowiada. Autor robi wielkie oko do czytelnika, mówiąc że to co opowiada to wielka blaga i konwencja, zatem problemy czy konflikty przedstawione w książce są jakieś wydumane, wiszą w powietrzu. Niby to jest powieść szpiegowska, ale dla mnie to raczej jakaś rozbudowana humoreska, a humor angielski w tym wydaniu trawi mi się ciężko. Wolę solidnie osadzone w rzeczywistości książki Le Carre'a

Stanisław | 2014-03-02

Odkrywam właśnie Chestertona i mam pretensję do siebie, że czynię to tak późno. Zderzenie tego co on opisuje z życiową obserwacją jeszcze bardziej uwiarygadnia autora jako tropiciela mechanizmów rządzących światem. Trzeba do tego dzieła podejść jako do pewnej metafory, a potem poczytać trochę o cybernetyce społecznej aby zdać sobie sprawę z geniuszu tego człowieka.

Nina | 2014-05-25
Przeczytana: 24 maja 2014

Ciekawa historia, super powieść, dodatkowo dobrze napisana. Język może wydawać się zbyt upiększany a wypowiedzi rozwlekłe, ale każde słowo ma tam sens i czemuś służy. Nie zauważyłam nadmiaru.

Chociaż zakończenie jest niejednoznaczne i należy samemu doszukać się w nim sensu, to jednak całość fabuły ma jeden minus - przewidywalność.

Mimo to, szczerze polecam.

Wyśmienita! Zagmatwany i trzymający w napięciu kryminał, momentami absurdalny niczym proza Edgara Allana Poe! Zakończenie wielce metafizyczne.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Irving
    73. rocznica
    urodzin
    Na tym sprośnym świecie [...] jest się czyjąś żoną albo czyjąś dziwką - albo na najlepszej drodze do stania się jedną czy drugą. A jeśli nie pasujesz do żadnej z tych kategorii, dają ci do zrozumienia, że coś jest z tobą nie w porządku
  • Peter Straub
    72. rocznica
    urodzin
    […] nigdy nie można być zbyt szczupłym ani zbyt bogatym.
  • Dorota Wellman
    54. rocznica
    urodzin
    Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową... pokaż więcej
  • Marek Nowakowski
    80. rocznica
    urodzin
    Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest twoje. Można je połączyć z cudzym, ale nie rezygnując z siebie. Bo wtedy, gdy przestaje się być sobą, gdy chce się być tylko tym, co pragną widzieć w nas inni, najłatwiej jest przegrać.
  • Piotr Sztompka
    71. rocznica
  • Szolem Alejchem
    130. rocznica
    urodzin
    Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
  • Maria Józefacka
    73. rocznica
    urodzin
    Warto żyć, jeśli przez każdego z nas wpadnie promień słońca w mroki niepogody.
  • Murray Newton Rothbard
    89. rocznica
  • Philip K. Dick
    33. rocznica
    śmierci
    Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
  • Jarosław Iwaszkiewicz
    35. rocznica
    śmierci
    A potem przyjdzie śmierć: wszystko rozwiązując niczego nie wyjaśni. Odejdziemy tak, jakeśmy żyli: osobno. Świat nasz własny i jedyny musi nam wystarczyć do śmierci i po śmierci. Byle tylko nie zgłębiać tej myśli do końca, byle tylko nie przemyśleć tego fizycznie. Obumieranie rąk, mącenie się myśli,... pokaż więcej
  • David Herbert Lawrence
    85. rocznica
    śmierci
    Mężczyzna może swoim ciałem być dla kobiety żywym kluczem do całego świata.
  • Horace Walpole
    218. rocznica