Okładka książki Człowiek, który był Czwartkiem

wydawnictwo
Fronda
typ
papier
6,94 (231 ocen i 23 opinie)

Opis książki

Powieść G.K. Chestertona „Człowiek, który był czwartkiem” zwyciężyła w jednym z najbardziej intrygujących współczesnych rankingów literackich. Zapytano mianowicie funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych, jaki utwór XX wiecznej literatury oddaje najlepiej charakter działalności policji politycznej, tajnych operacji i ukrytej agentury. Wbrew oczekiwaniom zdecydowana większość respondentów nie...

Zapytano mianowicie funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych, jaki utwór XX wiecznej literatury oddaje najlepiej charakter działalności policji politycznej, tajnych operacji i ukrytej agentury. Wbrew oczekiwaniom zdecydowana większość respondentów nie wybrała żadnej z powieści Fredericka Forsytha czy Johna le Carré, lecz wskazała jednoznacznie na utwór Chestertona.
Człowiek, który był czwartkiem to nie tylko sensacyjna opowieść o prowokacji, dezinformacji i manipulacji, lecz także metafizyczny moralitet, stawiający pytanie o granice między dobrem a złem.

źródło opisu: Fronda, 2008

Opinie czytelników
Jana | 2014-04-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

To jest książka zdecydowanie dla mężczyzn. Bohaterami są jedynie mężczyźni-Rada Siedmiu Dni Tygodnia, którzy "bawią się" w anarchistów i policjantów. Owszem, przyznaję, w zabawie biorą udział bardzo inteligentni, bystrzy, usiłujący wpłynąć na los świata, honorowi i dumni mężczyźni.
Krótko, jako kobieta nie jestem zachwycona książką, natomiast podziwiam bardzo formę wypowiedzi autora o polityce, filozofii i religii.
Nie lubię czarnego humoru "...zląkł się, że przy następnym geście starzec zgubi rękę lub nogę."

Wojciech | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

A ja nie mogłem tego arcydzieła znależć na "Lubimy czytać". Tak się cieszę, że teraz znalazłem, iż ino powiem że to TRZEBA PRZECZYTAĆ, a jest to filozofia z wyższej półki w opowieści /niby to/ o anarchistach

Ksawery | 2013-02-03
Przeczytana: luty 2013

Jeśli tak rzeczywiście wygląda praca służb specjalnych to z wielką chęcią też bym tak chciał.
Z tego wynika, że panowie świetnie się bawią.
W książce napisanej z duża dawką poczucia humoru, oprócz przedstawienia spisku na skalę światową, któremu nasi dzielni bohaterowie stawiają czoła, jest w lekkiej i nie nachalnej formie przedstawione jest głębsze przesłanie o istocie dobra i zła.

Flen | 2013-04-13

Co tu dużo mówić, sama jestem Czwartkiem ;) W pełni zgadzałam się z poglądami Syme'a, z kolei moja siostra popierała Lucjana, gdy czytałam jej fragmenty.

Wstęp jest genialny, ta dyskusja!
„Poeta lubuje się tylko w chaosie. Gdyby to nie było prawdą, najpoetyczniejszą rzeczą na świecie byłaby kolej podziemna. - I tak właśnie jest - rzekł Gabriel Syme.”

"Ach, dajcie mi rozkład jazdy!" :D

mm8371 | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Anarchia w samym środku mojej głowy
Mój mózg pracuje niezależnie
I nikt mi nie może zakazać myślenia
Anarchia w głowie to początek wyzwolenia

Dobro może istnieć tylko wtedy,gdy możemy przeciwstawić mu zło,porządek kiedy równolegle dostrzegamy chaos,honor jeśli jednocześnie podłość wpycha się przed szereg....
Groteskowa komedia pomyłek,pełna nagłych zwrotów akcji,przesycona specyficznym humorem,bawi do łez i zmusza do myślenia...czego chcieć więcej??..Namawiam...

almos | 2014-04-25
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Po kilkunastu stronach lektury nie zdzierżyłem, no nie jest to typ humoru, nie jest to typ opowiadania który mi odpowiada. Autor robi wielkie oko do czytelnika, mówiąc że to co opowiada to wielka blaga i konwencja, zatem problemy czy konflikty przedstawione w książce są jakieś wydumane, wiszą w powietrzu. Niby to jest powieść szpiegowska, ale dla mnie to raczej jakaś rozbudowana humoreska, a humor angielski w tym wydaniu trawi mi się ciężko. Wolę solidnie osadzone w rzeczywistości książki Le Carre'a

Stanisław | 2014-03-02

Odkrywam właśnie Chestertona i mam pretensję do siebie, że czynię to tak późno. Zderzenie tego co on opisuje z życiową obserwacją jeszcze bardziej uwiarygadnia autora jako tropiciela mechanizmów rządzących światem. Trzeba do tego dzieła podejść jako do pewnej metafory, a potem poczytać trochę o cybernetyce społecznej aby zdać sobie sprawę z geniuszu tego człowieka.

Nina | 2014-05-25
Przeczytana: 24 maja 2014

Ciekawa historia, super powieść, dodatkowo dobrze napisana. Język może wydawać się zbyt upiększany a wypowiedzi rozwlekłe, ale każde słowo ma tam sens i czemuś służy. Nie zauważyłam nadmiaru.

Chociaż zakończenie jest niejednoznaczne i należy samemu doszukać się w nim sensu, to jednak całość fabuły ma jeden minus - przewidywalność.

Mimo to, szczerze polecam.

Kali | 2012-02-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Pozornie wielka teoria spiskowa sięgająca ponad płaszczyznę snu i jawy. Lekko gombrowiczowska wizja, której z pewnością nie oprą się zwolennicy zawoalowanych technik przedstawiania problematyki życiowej. Dodatkowo bardzo dynamiczne i przemyślane dialogi oraz wspaniale ujęte życie wewnętrzne głównego bohatera. Polecam :)

Karol | 2011-01-07
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Świetna książka. Połączenie klasycznego kryminału z angielskim humorem, odrobiną abstrakcji oraz pozytywnym przesłaniem moralnym. Szczerze polecam!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto