Człowiek, który był Czwartkiem

tłumaczenie
Maria Skibniewska
The Man Who Was Thursday. A Nightmare

Inne wydania

Powieść G.K. Chestertona „Człowiek, który był czwartkiem” zwyciężyła w jednym z najbardziej intrygujących współczesnych rankingów literackich. Zapytano mianowicie funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych, jaki utwór XX wiecznej literatury oddaje najlepiej charakter działalności policji politycznej, tajnych operacji i ukrytej agentury. Wbrew oczekiwaniom zdecydowana większość respondentów...

Zapytano mianowicie funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych, jaki utwór XX wiecznej literatury oddaje najlepiej charakter działalności policji politycznej, tajnych operacji i ukrytej agentury. Wbrew oczekiwaniom zdecydowana większość respondentów nie wybrała żadnej z powieści Fredericka Forsytha czy Johna le Carré, lecz wskazała jednoznacznie na utwór Chestertona.
Człowiek, który był czwartkiem to nie tylko sensacyjna opowieść o prowokacji, dezinformacji i manipulacji, lecz także metafizyczny moralitet, stawiający pytanie o granice między dobrem a złem.

źródło opisu: Fronda, 2008

Jak się nie zakochać?
Nina Majewska-Brown

8,5 (6 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,04 (28 ocen i opinii)

7 (8 ocen i opinii)
Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie
Jerzy Borowczyk , Michał Larek

8 (5 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Aż po grób
Sara Shepard

7,57 (83 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Gapcio | 2015-06-07

Dziwią mnie trochę niskie oceny wystawiane przez użytkowników LC tej powieści. Być może nieporozumienie wynika z jej opisu, mogącego sugerować, iż mamy do czynienia z kryminałem i przyciągającego fanów poszukiwań odpowiedzi na pytanie, kto zabił. Tymczasem jest to traktat teologiczny, w przystępny sposób przybliżający niektóre z podstawowych zagadnień wiary chrześcijańskiej i stawiający dotyczące ich pytania. Ten to sposób, właściwie więcej niż przystępny - atrakcyjny i jednoznacznie zabawny, stanowi właśnie o sile i wyjątkowości dzieła Chestertona. Galopująca akcja, ciągłe paradoksy (perfekcyjnie zorganizowani anarchiści) mają zaś za zadanie, poza utrzymaniem uwagi czytelnika, zobrazowanie odwiecznej walki, która toczy się na tym świecie między wiadomymi siłami. Lekkość, z jaką całość jest napisana, zasługuje na najwyższe pochwały, a nie czcze połajanki.

korcia | 2015-09-22
Przeczytana: 15 września 2015

Mamy tu powieść detektywistyczną okraszoną ogromną ilością absurdu oraz rozważań filozoficznych i to na wysokim poziomie. Jest to bardzo zaskakująca lektura, wprawiająca, i to wielokrotnie, w osłupienie. Wywołująca uśmiech i skłaniająca do refleksji. Do tego napisana w sposób ciekawy i bardzo błyskotliwy. Cała historia jest niesamowicie zagmatwana, pełna dramatycznych scen i zaskakujących zwrotów akcji. A bohaterowie? Z pewnością są nieszablonowi i każdy z nich będzie próbował Was zaskoczyć. Czegóż chcieć więcej?

Jest to lektura, którą z pewnością warto poznać, chociaż nie jest to łatwa książka. Nie każdemu też przypadnie ona do gustu, szczególnie jeśli ktoś nie lubi angielskiego humoru. Myślę jednak, że warto dać jej szansę, spróbować zrozumieć zagmatwany świat, który został w niej przedstawiony. Razem z jej bohaterami zastanowić się, gdzie przebiega granica między dobrem a złem. Natomiast już po lekturze trudno opędzić się od pewnej refleksji, która odnosi się do tego, co...

Beremis | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Audiobook
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Pozycja trafiła do mnie z pakietem audio bookrage. I podczas odsłuchiwania kilka razy stwierdziłem, że w wersji "do przeczytania" pozycji szybko bym nie skończył, jeśli w ogóle. Konstrukcja fabularna prosta jak drut, momentami naiwna i dla mnie irytująca. Ciągle to samo. Jak w bardzo prostej grze przygodowej. Poziom trudności rośnie razem z kolejnymi minutami rozgrywki. Bohaterowie uciekają na pieszo za chwilę konno, później dorożką, później samochodem, zeppelinem. Gdyby to była pozycje bardziej współczesna to jeszcze doszedł by samolot i prom kosmiczny. W jednym akapicie jakaś postać jest wrogiem numer jeden, koszmarem i potworem dla głównego bohatera. Akapit niżej już są najlepszymi przyjaciółmi, za których można życie oddać. Irytujące to i męczące.
Książka broni się jedynie jako wywód o praworządności, honorze i anarchii, która na szczęście nie jedno ma oblicze w tym wywodzie.
W temacie wersji audio. Bardzo pozytywnie, lektor profesjonalny i pasujący do utworu. Bardzo dobrze mi...

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

A ja nie mogłem tego arcydzieła znależć na "Lubimy czytać". Tak się cieszę, że teraz znalazłem, iż ino powiem że to TRZEBA PRZECZYTAĆ, a jest to filozofia z wyższej półki w opowieści /niby to/ o anarchistach

Marzenia | 2014-04-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

To jest książka zdecydowanie dla mężczyzn. Bohaterami są jedynie mężczyźni-Rada Siedmiu Dni Tygodnia, którzy "bawią się" w anarchistów i policjantów. Owszem, przyznaję, w zabawie biorą udział bardzo inteligentni, bystrzy, usiłujący wpłynąć na los świata, honorowi i dumni mężczyźni.
Krótko, jako kobieta nie jestem zachwycona książką, natomiast podziwiam bardzo formę wypowiedzi autora o polityce, filozofii i religii.
Nie lubię czarnego humoru "...zląkł się, że przy następnym geście starzec zgubi rękę lub nogę."

Flen | 2013-04-13

Co tu dużo mówić, sama jestem Czwartkiem ;) W pełni zgadzałam się z poglądami Syme'a, z kolei moja siostra popierała Lucjana, gdy czytałam jej fragmenty.

Wstęp jest genialny, ta dyskusja!
„Poeta lubuje się tylko w chaosie. Gdyby to nie było prawdą, najpoetyczniejszą rzeczą na świecie byłaby kolej podziemna. - I tak właśnie jest - rzekł Gabriel Syme.”

"Ach, dajcie mi rozkład jazdy!" :D

Ksawery Szaniawski | 2013-02-03
Przeczytana: luty 2013

Jeśli tak rzeczywiście wygląda praca służb specjalnych to z wielką chęcią też bym tak chciał.
Z tego wynika, że panowie świetnie się bawią.
W książce napisanej z duża dawką poczucia humoru, oprócz przedstawienia spisku na skalę światową, któremu nasi dzielni bohaterowie stawiają czoła, jest w lekkiej i nie nachalnej formie przedstawione jest głębsze przesłanie o istocie dobra i zła.

mm8371 | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Anarchia w samym środku mojej głowy
Mój mózg pracuje niezależnie
I nikt mi nie może zakazać myślenia
Anarchia w głowie to początek wyzwolenia

Dobro może istnieć tylko wtedy,gdy możemy przeciwstawić mu zło,porządek kiedy równolegle dostrzegamy chaos,honor jeśli jednocześnie podłość wpycha się przed szereg....
Groteskowa komedia pomyłek,pełna nagłych zwrotów akcji,przesycona specyficznym humorem,bawi do łez i zmusza do myślenia...czego chcieć więcej??..Namawiam...

macierzanka | 2015-02-16
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2015

Lubię książki, które w trakcie czytania okazują się być o czymś zupełnie innym, niż się zapowiadały. I zostawiają czytelnika w niepewności, o czym ostatecznie były.
Powieść teoretycznie detektywistyczna (doprawiona elementem absurdu), z której stopniowo wyłania się traktat filozoficzny i pytania o definicje teoretycznie zrozumiałych pojęć.
Dobrze się słuchało, nawet bardzo dobrze.

Kali | 2012-02-26
Przeczytana: 2012 rok

Pozornie wielka teoria spiskowa sięgająca ponad płaszczyznę snu i jawy. Lekko gombrowiczowska wizja, której z pewnością nie oprą się zwolennicy zawoalowanych technik przedstawiania problematyki życiowej. Dodatkowo bardzo dynamiczne i przemyślane dialogi oraz wspaniale ujęte życie wewnętrzne głównego bohatera. Polecam :)

Błogosławiony Chesterton?

W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego angielskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona, powszechnie znanego jako autor cyklu nowel detektywistycznych o Ojcu Brownie.