Minecraft przygody. Portal

Okładka książki Minecraft przygody. Portal S. D. Stuart
Okładka książki Minecraft przygody. Portal
S. D. Stuart Wydawnictwo: Arkady Cykl: Przygody w świecie Minecrafta (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Przygody w świecie Minecrafta (tom 2)
The Portal: A Minecraft Adventure
Arkady
2014-10-01
2014-10-01
Joanna Hatłas-Czyżewska
Minecraft gry przygoda dla dzieci

To już drugi tom kultowej serii Minecraft Przygoda w świecie Minecraft. Portal. O ile w pierwszej części zapoznaliśmy się z dwójką niepozornych nastolatków, którzy dopiero wkraczają w świat wirtualnej gry, o tyle w drugiej akcja staje się coraz bardziej dynamiczna oraz niebezpieczna, no i tutaj mamy już trójkę bohaterów.

Jeśli ktoś nie czytał, przypominam, że tom pierwszy to przygody dwóch braci, którzy spotykają na swej drodze Herobrine, co wciąga ich w wir niespotykanych i niezwykłych zdarzeń. Tom drugi, rozpoczyna się w momencie wkroczenia Josha i Andre w świat Minecraft, który jest kompletnie odrębną rzeczywistością od naszej. Cel, jaki przyświeca naszym bohaterom, to powstrzymać Herorine, zanim on rozpocznie walkę z ludzkością.

W tej części Portal, to oryginalnie miejsce, które prowadzi do Netheru, czyli piekła. Aby się tam dostać, potrzebujemy krzesiwo, oraz co najmniej 10 bloków obsydianu, z których układamy portal. Nether, to wyprodukowana struktura, która działa jako brama pomiędzy światem zewnętrznym a wymiarami sieciowymi. W tę krainę zapuszczamy się, aby stworzyć sieć portali do odległych biomów (światów).

Nasi bohaterowie zapuszczają się w ten niebezpieczny świat, aby chronić nie tylko samą grę, ale także siebie nawzajem.

Z całą pewnością drugi tom, jest bardziej dynamiczny i akcja toczy się w nim szybciej. Mam też wrażenie, że sama przygoda jest bardziej rozbudowana i opowiedziana z większym zapałem. Zarówno Portal, jak i Herobrine są niemal tej samej grubości i zajmują dosłownie kilkanaście minut uczciwego czytania. Jak już wspominałam wyżej, do naszych głównych bohaterów dołącza Suzy, wiec droga bez powrotu robi się łatwiejsza do przejścia, w grupie zawsze raźniej. Jestem ciekawa, czy w kolejnych częściach pojawią się nowe postacie. Pomysł na przygodę fantastyczny, obie części wciągają, a coraz bardziej rozbudowująca się fabuła skłania do zapoznania się z kolejnym tomem.

Trochę się bałam, że druga część będzie agresywna, szczerze mówiąc, nie za bardzo lubię tego typu pozycje, ale nie okazało się, że książka nadaje się dla młodszych czytelników i nie spędza snu z powiek jakimś zabijaniem wieśniaków, czy innymi epizodami. Jeśli ktoś nie interesuje się Minecraftem i w ogóle nie wie, o co chodzi w tej grze, to z całą pewnością seria książek Pana Stuarta, będzie dobra na początek przygody.
Oczywiście o tym świecie powstało wiele publikacji, ale wydaje mi się, że ta seria, ma ten atut, że opowiadania nie są długie, co sprawi, że zachęci nawet tych najbardziej opornych na czytanie.

zaczytanizkawa.blogspot.com

Jeśli ktoś nie czytał, przypominam, że tom pierwszy...

Tom drugi zaczyna się dokładnie w tym momencie, co kończy się tom pierwszy. Nie ma żadnych przerw czasowych, przeskoków, co według syna jest dużą zaletą.

Chłopiec o imieniu Josh został uwięziony w grze, a zły Herobrine przejął jego ciało. Notch, który stworzył grę, chce wymyślić sposób na pokonanie Herobrine i uwolnienie Josha. Jednak nie jest to takie proste, a jeśli mu się nie uda, zagrożona jest cała ludzkość. Czy Josh odzyska swoje ciało? Czy Herobrine zostanie pokonany? Co stanie się w świecie Minecrafta?....

Cała recenzja na moim blogu -https://anka8661.blogspot.com/2020/08/wydawnictwo-arkady-ksiazka-pt-portal.html

1966

Fabuła zaczyna się komplikować. Herobrine zajął osobowość Josha, a chłopiec został uwięziony w świecie Minecrafta. Gdy sprawa wychodzi na jaw, twórca gry oraz Andre ruszają na pomoc chłopcu. Pojawia się też dodatkowy gracz, Suzy. Ostatecznie cała trójka dostaje się do świata Minecrafta i rusza w pościg za komputerowym bytem.

Co mi się nie podobało? Akcja z opiekunką. Ja wiem, że dzieciaki nie takie rzeczy oglądają w bajkach i programach telewizyjnych. Ale jednak było to trochę nie na tym poziomie, co trzeba. Tym bardziej, że wątek uwięzionej dziewczyny pozostał bez jakiegoś wyjaśnienia. I nie chodzi wcale o jakieś nadęte moralizatorstwo - po prostu zostawiło to we mnie niesmak.

Poza tym sporo tu dość trudnego słownictwa, które dzieciakom - nawet obeznanym w tajnikach gier komputerowych - może sprawiać problem. Czyli zrobiło się jakby mniej dziecięco. Ale historia wciąga, chociaż mam wrażenie, że fabuła będzie na siłę rwana w najbardziej interesujących momentach, byle tylko usprawiedliwić konieczność powstania kolejnych tomów przygód.

Zobaczymy, jak będzie z trzecią częścią...

Co mi się nie podobało? Akcja z opiekunką. Ja...

2085

Kto powiedział, że dorosły nie może przeczytać książeczki dla bardzo młodego czytelnika i miłośnika gier a przy tym się dobrze nie bawić? Ten ktoś był w błędzie. Ta pozycja moją opinię potwierdza.
Dla starego mola książkowego opowiastka ta jest może zbyt przewidywalna ale przemiło przypomina... dziecięce emocje. ;-)

Powodów, dla których wybrałam tę książkę było wiele, ale jeden przewodni - wraz z początkiem roku szkolnego 2010/2011 stałam się fanką tej sześciennej gry. Dla mojego rocznika "Minecraft" był - w zasadzie - pierwszą grą, którą poznaliśmy, dlatego wybór tej książki był dla mnie oczywisty.
S. D. Stuart jest amerykańskim pisarzem. Jak można wywnioskować z jego zainteresowań Minecraftem, specjalizuje się w fantastyce oraz science - fiction. Jego książki królowały na liście bestsellerów wydawnictwa Amazon, więc sądzę, że warto poznać jego dzieła.
Jest to typowa książka dla młodzieży z gatunku fantastyki. Jednak, jak wspomina już sam autor w króciutkim prologu, niektóre nazwy są autentyczne (przykładowo Notch jest rzeczywistym twórcą Minecrafta, a wydawcą tej gry jest spółka Mojang).
Głównymi bohaterami są dwaj bliźniacy - Andre i Joshua Hale (Herobrine o nich mówi “klony”) - którzy, oprócz swoich uczniowskich obowiązków, potrafią znaleźć czas dla swojego ukochanego Minecrafta. Dodatkowo, we wchodzeniu w rolę Steve’a (głównego bohatera w tej grze) pomaga im kapsuła skonstruowana przez ich ojca i zarazem znakomitego naukowca, pana Hale. W tej części występuje również Suzy, koleżanka chłopców z klasy, która - rzekomo - jest lepsza od nich obu w tej grze. Niestety wszyscy popadają w kłopoty…
Wspomniany przez mnie wcześniej “Herobrine” to wymysł twórcy Minecrafta, Notcha, który niestety wpadł na haniebny pomysł podporządkowania sobie ludzkości. Należy przy tym wspomnieć, że jest on jedynie sztuczną inteligencją… zaprojektowaną na podstawie aplikacji opracowanej przez australijski Departament Obrony, która miała podejmować ważne decyzje dotyczące badania przestrzeni kosmosu, racjonalnego wykorzystywania zasobów ropy naftowej oraz gazu, a także energii jądrowej czy też nadzorowaniem nad służbą zdrowia lub wojskiem.

Sądzę, że ten opis jest przekonujący, aby przeczytać tę książkę, bo jest tego warta. Jeśli jest jednak mało wiarygodny, to mogę jeszcze zachęcić naprawdę przyjemną do czytania, dużą czcionką oraz interesującą fabułą. Widać, że to nie jest książka “pisana na kolanie” - wystarczy choć troszkę wczuć się w dzieje chłopców, by autentycznie przeżyć ich przygody, niczym w tej genialnej grze. Mogę również dodać, że po przeczytaniu chociażby jednej książki z tej serii, można nabrać chęci do grania w Minecraft :).

Moim zdaniem, książka ta jest typową lekturą na deszczowy dzień, upał czy też przerwę między lekcjami - pisana luźną prozą dla każdego. Graczom Minecrafta będzie zdecydowanie łatwiej wyobrazić sobie endermana, creepera, NPC-ta czy też pikselowego pająka, dlatego przed lekturą polecam godzinę poświęconą na grę. Jest to typowa pozycja, którą polecam z czystym sumieniem. Miłego czytania!

Agnieszka

Przygoda w świecie Minecrafta trwa dalej! Tym razem dołącza do nas nowi bohaterowie i czekają nas jeszcze groźniejsze wyzwania, tym bardziej, że stawką nie jest już wyłącznie życie brata, a losy całej ludzkości! Zapraszamy do lektury recenzji drugiego tomu zatytułowanego "Portal".

Historia kontynuowana jest dokładnie z tego samego miejsca, w którym zakończył się pierwszy tom serii. Josh został uwięziony w świecie Mincerafta, a Herobrine przejął jego ciało. Twórca gry Notch próbuje pomóc chłopcu i postanawia zniszczyć Herobrine, który pozostawiony na wolności zagraża całej ludzkości. Został przecież stworzony jako najpotężniejszy boss w grze i walka leży w jego naturze. Tymczasem sztuczna inteligencja próbuje poradzić sobie z nowym ciałem i nową, jakże odmienną od świata Minecrafta rzeczywistością.

Jakościowo tomik nie różni się od tego, co prezentowała sobą pierwsza część serii. Niewielka objętościowo książeczka przypomina odcinek serialu. Akcja pędzi do przodu i urywa się w najbardziej emocjonującym momencie, zachęcając czytelnika do kontynuowania wspólnej przygody w kolejnej książce. Do zmian można zaliczyć dwójkę nowych bohaterów, którzy będą, wraz z poznanym już rodzeństwem, grali pierwsze skrzypce. Pierwszym z nich jest wspomniany na początku Notch, dręczony wyrzutami sumienia i czując się odpowiedzialny za zagrożenie, jakie ściągnął nie tylko na chłopców, ale i cały świat, skorzysta ze wszystkich możliwych środków, by naprawić błąd, jakim było stworzenie Herobrine. Drugą postacią będzie zaś Suzy, koleżanka ze szkoły, w której uczą się Josh i Andre. Jak szybko się okaże jej pomoc będzie nieoceniona, choćby ze względu na fakt, iż jest dużo lepszym graczem niż chłopcy.

Jeżeli podobało się Wam "Herobrine powstaje" z pewnością nie będziecie zawiedzeni sięgając po jego kontynuację. Książka trzyma poziom swojej poprzedniczki oferując nam coraz to nowsze przygody i stawiając przed bohaterami kolejne wyzwania, czytelnikowi zaś pozwala zagłębić się w świat znany z gry Minecraft.

Ocena: 7/10
Andromeda
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Arkady.

Po więcej recenzji zapraszamy na blog KZTK:

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo fajna książka, która opowiada o tym jak Josh, Andre i Suzy próbują powstrzymać Herobine'a.
Uwaga: książka kończy się w środku akcji!

Uwaga: książka kończy się w środku akcji!

Z tomu na tom książka coraz bardziej wciąga i rodzi nowe pytania niekoniecznie z natychmiastowymi odpowiedziami.
Aż chce się czytać kolejne części.
Polecam!

Aż chce się czytać kolejne części.
Polecam!

Super