Maklak. Oczami córki

Okładka książki Maklak. Oczami córki Marta Maklakiewicz
Okładka książki Maklak. Oczami córki
Marta Maklakiewicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2015-02-03
2015-02-03
literatura polska wspomnienia

Okładka książki Taka zabawna historia Juliusz Ćwieluch, Krzysztof Kowalewski (aktor)
Taka zabawna h... Juliusz Ćwieluch, K...
Okładka książki Wariatka tańczy Maryla Rodowicz, Jarek Szubrycht
Wariatka tańczy Maryla Rodowicz, Ja...
Okładka książki Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora Leszek Gnoiński, Marek Piekarczyk
Marek Piekarcz... Leszek Gnoiński, Ma...
Okładka książki Ja, Fronczewski Piotr Fronczewski, Marcin Mastalerz
Ja, Fronczewski Piotr Fronczewski, ...
Okładka książki Moi Rodzice Marta Kaczyńska, Dorota Łosiewicz
Moi Rodzice Marta Kaczyńska, Do...

O Zdzisławie Maklakiewiczu zwykło się mawiać, że był znakomitym gawędziarzem, mistrzem tworzenia opowiastek na poczekaniu. Niestety nie można powiedzieć, aby ta książka choć w części była barwną i udaną gawędą na miarę wielkiego aktora. A może oceniam to zbyt radykalnie, gdyż kontakty córki ze słynnym ojcem były - eufemistycznie mówiąc - niezbyt częste. Trudno zatem oczekiwać bogatych w szczegóły zwierzeń czy obiektywnych poglądów na temat ojca. Jest tego po prostu bardzo, ale to bardzo mało, toteż właściwie nie jest to biografia. W samej książce zostały zachwiane proporcje i dominujące miejsce zajmują wspomnienia autorki o niej samej. Jeżeli taki był zamiar, to aż się prosiło o zmianę tytułu. Paradoksalnie książka w czytaniu prezentuje się nieźle, ale właściwie tylko w tych rozdziałach, kiedy Pani Marta Maklakiewicz wspomina własną karierę zawodową czy zaangażowanie w opiekę nad zwierzętami. Szkoda, bo od strony edytorskiej ta pozycja prezentuje się niezwykle stylowo. Gdyby ktoś poszukiwał książki dedykowanej karierze aktorskiej słynnego „Maklaka”, to zdecydowanie lepiej sięgnąć po tomik autorstwa Pana Wojciecha Otto.

Uważam, że tytuł jest nieodpowiedni. Mało Maklaka w "Maklaku oczami córki". Większość to biografia córki. Tytuł miał chyba przyciągnąć fanów (a za takowego się uważam) Zdzisława Maklakiewicza. Choć na początku "ostrzeżono" mnie, że nie jest to Jego biografia, mimo to spodziewałem sie w książce więcej Maklaka.

Maklaka jako aktora uwielbiałem,dlatego chętnie sięgnąłem po książkę jego córki. Nie jest to pozycja zbyt dobra. Końcówka opisująca życie pani Maklakiewicz i jej psów wręcz ociera się o groteskę( po co to było opisywać i jaki miało związek z tematem?)Szkoda czasu.

Choć oczami córki to nie ma tu nostalgii. Nie ma tu też potępienia dla tego wybitnego niebieskiego ptaka. Postaci niejednowymiarowej i niejednoznacznej. Wielkiej indywidualności aktorskiej, żyjącej jakby w baśniowym nastroju. Córka podjęła próbę ukazania pozaekranowego wizerunku Maklaka - ironisty, gawędziarza, aranżera prześmiewczych sytuacji, twórcy doskonałych puent. Problem w tym, że to wszystko zostało zasłyszane, a nie napisane na podstawie własnych przeżyć. Prawdopodobnie z tej to przyczyny część książki jest "o sobie samej", amerykańskim targowisku próżności i wielkiej miłości do zwierząt.
Niemiej jednak trzeba zaznaczyć, że i Ojciec i Córka bardzo wyraziści, niebanalni, wychodzący poza ogólnie przyjęty schemat. Choć z zupełnie innych przyczyn, ale bez wątpienia Sztaudynger nie o ich drabince do kariery co ma cztery litery, fraszkę napisał.

Tak książka jest bardziej o członkach rodziny Maklaka, a o nim samym jakby na marginesie. Dla mnie tytuł wprowadza w błąd potencjalnego czytelnika.

Co prawda autorka na wstępie ostrzega,że książka nie jest biografią jej ojca jednak zdecydowanie w niej za mało, mimo tej informacji Maklaka.Według pani Marty książka ma być próbą ukazania wewnętrznej walki,którą toczył jej ojciec pomiędzy miłością do żony Renaty a " toksycznym " uczuciem do swojej matki Cesi. Moim zdaniem próba nieudana.A już zupełnie nie zrozumiała dla mnie jest historia psów autorki zamieszczona w książce.

Maklak oczami córki,a jeżeli córka widywała ojca sporadycznie, to nic dziwnego,że książka traktuje w większości o niej samej, a także matce z którą była blisko. Napisana bardzo dobrym nie banalnym językiem. Poukładane fakty, kilka fotografii, anegdot, zapisków. To prawda,że czytelnik niewiele dowie się o samym aktorze, ale mi w ogóle to nie przeszkadzało, ponieważ autorka zgrabnie i niebanalnie przedstawiła otoczenie zarówno pana Zdzisława jak i swoje. Podziwiam przedsiębiorczość pani Marty, która mimo wielu przeciwności losu zawsze potrafiła poradzić sobie i materialnie i uczuciowo.Podsumowując książkę polecam, a jeżeli jeszcze kiedyś zetknę się z biografią Maklakiewicza, to na pewno ją przeczytam.

Nie każdy, kto umie pisać, zaraz powinien pisać książki. Jak nie każdy, kto miał sławnego ojca, ma cokolwiek o nim do powiedzenia.

Wielkie rozczarowanie. O życiu aktora może jest 1/4 książki (gdzie prócz tekstu są fotografie),reszta to opis życia autorki, która chyba nazwiskiem, chciała ugrać coś dla siebie. Zresztą sama na ostatniej stronie pisze: "możemy rozmawiać o psach, ale gdy mówi to córka Maklaka, wywiad zyskuje zupełnie inną wagę i wymowę". I chyba właśnie na nazwisku swojego sławnego ojca miała nadzieję przemycić historię swojego życia, swojej matki, jej twórczości i życia na obczyźnie. Bo jeśli firmowała by to innym nazwiskiem to pies z kulawą nogą by po taką pozycję nie sięgnął. Naprawdę wielki żal i rozczarowanie.

1962

Mimo niskich ocen na LC skusiłam się na tę książkę. I powiem, że nie żałuję. Dosyć ciekawa opowieść o córce Maklakiewicza.

• Wspomnienia
  • Przeczytam 52 książki w 2015r