Rycerzy staropolskich wojenne przypadki

Okładka książki Rycerzy staropolskich wojenne przypadki Michał Górzyński
Okładka książki Rycerzy staropolskich wojenne przypadki
Michał Górzyński Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Rycerzy staropolskich wojenne przypadki
Bellona
2014-09-05
2014-09-05
wojskowość staropolska

Na półkach: , , , , , ,

Rzeczpospolita szlachecka zawsze budziła we mnie pozytywne emocje, dlatego, gdy nadarzyła się okazja, by dowiedzieć się o niej nieco więcej, nie wahałam się zbyt długo. W ten sposób sięgnęłam po książkę będącą opowieścią o siedemnastowiecznym polskim rycerstwie. Znalazłam w niej zarówno postacie godne podziwu, niczym pan Wołodyjowski z Trylogii, jak i bardziej kontrowersyjne, będące pierwowzorem sienkiewiczowskiego Kmicica.

W tej niezbyt obszernej monografii znajdziemy przekrój przez całe życie żołnierza, od spektakularnych bitew, poprzez chwile spędzane w podróży, czy też pobyt w niewoli. Z książki dowiemy się wielu interesujących faktów, poznamy skład pocztu rycerskiego, dowiemy się, czym w drodze żywili się żołnierze oraz jak utrzymywano dyscyplinę w oddziałach. Oprócz najbardziej prestiżowych oddziałów husarii, mamy okazję poczytać również o tych mniej sławnych, które za to były znacznie tańsze w utrzymaniu.

Co dość znamienne autor publikacji wprawdzie skupił się na szlachetnie urodzonych rycerzach, jednak nie pominął milczeniem również innych stanów. I choć źródeł dotyczących magnatów oraz bogatszej szlachty znajdziemy w książce najwięcej, to jednak nawet czeladzi i mieszczanom poświęcono tu nieco miejsca. Znaleźć możemy też epizody z życia obcokrajowców w polskim wojsku, oraz Polaków służących w obcych armiach. Bardzo ciekawe jest również porównanie polskiego wojska, z innymi współczesnymi mu armiami, zwłaszcza że w niektórych przypadkach obyczaje panujące w Rzeczpospolitej szlacheckiej okazują się być wyjątkowe w skali ówczesnego świata.

Autor powołuje się na dużą ilość tekstów źródłowych oraz pamiętniki ówczesnych rycerzy, których dość sporo zachowało się do dzisiaj. Dzięki wspomnieniom dostajemy pełny obraz obyczajów siedemnastowiecznego rycerstwa, co najwyżej nieco podkoloryzowany przez samych autorów. Liczne odniesienia do prac naukowych wskażą, gdzie szukać pełniejszych informacji w tematach, które wzbudzą w czytelniku większe zainteresowanie.

Książkę czyta się bardzo dobrze, mnogość informacji podana jest w taki sposób, że czytelnik nie czuje się zarzucony kolejnymi faktami. Każdy z rozdziałów jest swoistą opowieścią, czasem wprost przełożoną z czyjegoś pamiętnika, jak wspomnienia pełnego przygód życia Jana Władysława Poczobuta Odlanickiego, albo historia Jana Chryzostoma Paska, podziwiającego występ teatralny. Ta publikacja nie nuży, a porywa niczym dobra, wielowątkowa powieść.

Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu miłośnikowi pierwszej Rzeczpospolitej, jest to dobrze napisana popularnonaukowa pozycja, która obfituje w przeróżne ciekawostki oraz zachęca do zgłębiania tematu. Ze względu na mnogość aspektów rycerskiego życia poruszanego w tej książce, istnieje szansa, że nawet ktoś mocno zaznajomiony w temacie, znajdzie tu coś nowego.

Bardzo ciekawa, lekka lektura, skupiająca się na ciekawostkach. Nie jest to pozycja stricte historiograficzna, raczej "uzupełniająca" - ale doskonała, jeśli ktoś lubi poczytać sobie luźno o tym, co było i jak było. Bardzo duży plus dla autora za obfite cytowanie źródeł i przytaczanie mniej znanych wątków. Doskonały przykład na to, że pisząc o historii nie trzeba popełniać podręcznika, chociaż żeby w pełni ogarnąć tematykę tu przedstawioną, wypada mieć podstawowy zasób wiedzy na temat opisywanych wydarzeń - inaczej można się pogubić, gdyż przytaczane wydarzenia nie są uszeregowane chronologicznie, a tematycznie. Jednym słowem - lektura "na codzień" dla miłośników historii.

2069

Autor dzieli się z czytelnikami sporą porcją ciekawostek i anegdot. Książka nie jest jednak studium na temat staropolskiej wojskowości, raczej należy uznać ją za opowieść o sarmackich wojakach, którzy bywali różni - odważni i tchórzliwi, cnotliwi i rozpustni, genialni i nieudolni - ale zawsze ciekawi. Dla ludzi, którzy chcieliby poznać wiele interesujących historii z tamtych czasów - o ucieczkach galerników, o rabunkach miast, o obozowych bójkach, czy wreszcie o największych zwycięstwach i klęskach Rzeczypospolitej itp. - ta książka będzie idealna. Autor wykorzystał pewną ilość pamiętników, z których z co raz zamieszcza cytaty, co na pewno będzie dodatkowym plusem.

Pełna anegdot opowieść o polskich rycerzach. Mamy organizację wojska Rzeczpospolitej, rodzaje i charakterystykę polskiej armii. No i pełno różnych przypowieści i przygód pojedynczych wojaków.

• historia
  • Recenzentki
  • Domowa biblioteczka🏡
  • Zopiniowane
  • RON

Dodaj cytat z książki Rycerzy staropolskich wojenne przypadki