Najdziksze serca. Dolina ludzi milczących

1971-01-01
1971-01-01
Jerzy Marlicz
północ przygoda

Od "Lowcow Wilkow" zaczela sie moja przygoda z Curwodem. Dostalem ja w ladnej, twardej oprawie od rodzicow na dzien dziecka bo w czasach mlodosci mojego ojca ksiazki tego pisarza byly popularne. Wspaniale bylo przeniesc sie oczami wyobrazni w te wspaniale miejsca i przezywac niesamowite przygody z bohaterami. Wiele ciekawostek z tamtych czasow zawartych w kazdym rozdziale o ktorych nigdzie nie przeczytasz np cena za futro ze srebrnego lisa. Dzis posiadam wszystkie jego ksiazki na polce przetlumaczone na jezyk polski jak i pozostale w jezyku angielskim. NAJDZIKSZE SERCA (org tytul "Isobel" ) i DOLINA LUDZI MILCZACYCH to moje ulubione ksiazki Curwooda bez watpienia. Piekne, wciagajace, poruszajce z glebszym przeslaniem ku "pokrzepieniu serc". Jest w nich wszystko czego czytelnik moze oczekiwac od dobrej ksiazki, nie chce jej odlozyc na polke czy chetnie do niej wraca po jakims czasie. Jest to typowy styl pisarski Curwooda na ktory skladaja sie piekne opisy przyrody i krajobrazow, milosc do natury, walka dobra ze zlem w imie wartosci I honoru , prawdziwa milosc ktora zawsze zwycieza, kodeks moralny, ponadczasowe wartosci ,poscigi i ucieczki, niepisane prawo dalekiej polnocy, walka w obronie slabszych, ciekawostki z zycia zwierzat I ludzi na tamtych obszarach I oczywiscie tajemnica, ktora trzyma czytelnika w napieciu do ostatniego rozdzialu. Ksiazki takie jak ta pozwalaja uwiezyc w milosc prawdziwa, czysta, bezinteresowna i na cale zycie. Milosc ktora rodzi sie w trudnych okolicznosciach i o ktora trzeba walczyc do konca. Ktos powie, to jest wyidealizowane ale czy to nie jest piekne i inspirujace w szarosci dnia codziennego?. Czy filmy ktore ogladamy wielokrotnie i polecamy znajomym nie sa wyidealizowane a pomimo tego czesto do nich powracamy?
Szkoda ze tak wspaniale ksiazki nie sa juz popularne w dzisiejszych czasach, ale pojawilo sie swiatelko w tunelu! . Agencja wydawnicza LTW wypuscila 3 nowe ksiazki Curwooda nigdy wczesniej nie publikowane tzn Niebezpieczny szlak, Kraj Boga i kobieta oraz Honor wielkich sniegow (a takze Dolina Smierci po raz pierwszy przelozona od czasow dwudziestolecia miedzywojennego) . Jest wiec nadzieja, zachecam do kupowania., lektury i moich pozostalych recenzji ksiazek pisarza. Pozdrawiam milosnikow J. O. Curwooda i do zobaczenia na szlaku!

bardzo przemawiała ta książka do mojej młodej wyobraźni, życie traperów, choć trudne do wyobrażenia dla mieszczucha, przyciągało jak magnes

• POSIADAM
  • Western