Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary

Okładka książki Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary David M. Buss
Okładka książki Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary
David M. Buss Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Evolution of Desire. Strategies of Human Mating
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2014-03-05
2014-03-05
Bogdan Wojciszke
ewolucja pożądanie kobiety mężczyźni

Okładka książki Paradoks czasu John Boyd, Philip G. Zimbardo
Paradoks czasu John Boyd, Philip G...
Okładka książki Toksyczni rodzice Craig Buck, Susan Forward
Toksyczni rodzice Craig Buck, Susan F...
Okładka książki 50 wielkich mitów psychologii popularnej Barry L. Beyerstein, Scott O. Lilienfeld, Steven Jay Lynn, John Ruscio
50 wielkich mi... Barry L. Beyerstein...

Książka ta musiała być niewątpliwie przełomowa w ówczesnym czasie - spojrzenie czytelników zostało skierowane ku głęboko tkwiącym, nieuświadomionym mechanizmom, które przez to, że mogą wydawać się wręcz zwierzęce, są jednocześnie etykietowane jako obce.

Przyjmując współczesny punkt widzenia, pozycja ta robi już zdecydowanie mniejsze wrażenie, ponieważ niektóre fakty są oczywiste, a docenienie ich roli w naszym życiu wydaje się być o wiele mniej oburzające. Niemniej jednak, książkę tę postrzegam jako ogromne źródło inspiracji i syntezę wiedzy, którą udało się zgromadzić. Znajduje się w niej masa niepotwierdzonych/potwierdzonych hipotez - tutaj autorowi należą się ogromne brawa za zgromadzenie tej masy informacji i złożenie jej w miarę spójną całość.

Nie podoba mi się w tej książce to, że autor, który swoją drogą przyznaje, że nie stroni od spekulacji, wyciąga daleko idące wnioski na podstawie jednokrotnych badań na małej, niereprezentatywnej próbie. Ponadto, nierzadko swoje hipotezy ubiera w zdania twierdzące, które mogą wprowadzać w błąd czytelnika. Mam wrażenie, że chcąc skonstruować dość stabilną teorię, nie docenia roli innych czynników, które mogłyby równie skutecznie wyjaśniać dane zjawisko.

Nie traktowałabym tej książki jako rzetelne źródło wiedzy lub poradnik, lecz bardziej jako zbiór ciekawostek, które skutecznie zwracają uwagę na kwestie, które są obecne w życiu każdego człowieka. Ponadto, można w niej znaleźć sporo inspiracji oraz motywację skłaniającą ku poszukiwaniu odpowiedzi na wiele pytań.

Solidna dawka redpillu bazująca na rzeczywistości i historii naszego gatunku. Odrzucenie sci-fi, wszelakich wkrętek serwowanych przez mainstream (typu "liczy się charakter", miłość zwycięży itp., które słuchało się przez cały proces wychowawczy) i komedii romantycznych dla tych z głową w chmurach. Tego powinni nas uczyć w szkołach, ale nie uczą, bo taka wiedza przeszkadza w tworzeniu pasywnych jednostek idących z nurtem. Książka obowiązkowa (głównie) dla mężczyzn (jak i cały RedPill sam w sobie). I co najważniejsze, bo widzę po komentarzach, że niektórzy są zdziwieni - to pozycja naukowa, a nie jakieś romansidło z kiosku za 2,99, czy "artykuł" z wysokich obcasów, więc nie oczekujcie tu cosmopolitanowych historii rodem z "365 dni", które czyta się na sofie przy winie w deszczowe dni, a psychologii i faktów, i to raczej w większości bolesnych dla facetów. Swoją drogą wolę bolesną prawdę, do której mogę się dostosować, niż komfortowe życie w iluzji, a ostatecznie nóż w plecy i zdziwienie po latach. Im wcześniej zaakceptujemy jak działa świat, tym lepiej dla nas. Polecam!

„Ewolucja pożądania” jest klasykiem psychologii ewolucyjnej w zakresie relacji damsko-męskich. Określiłbym tę książkę mianem wyczerpującej temat, w czym upatruje jej zasadniczej zalety. Oczywiście trzeba mieć na względzie, że to tylko pewna – bardzo przekonująca – propozycja rozumienia wycinka rzeczywistości społecznej. Nawet jeżeli przyjmiemy wszystko, co jest tutaj napisane, za prawdę (a przecież wszystko może podlegać falsyfikacji, na tym polega ostatecznie nauka),to zostaje jednak jakaś przestrzeń na pewną zmienność osobniczą, a także rzeczy, które nie są tylko ewolucyjnym przystosowaniem (np. miłość, która nie patrzy na zasoby/urodę, a przynajmniej nie patrzy aż tak bardzo). Z drugiej jednak strony mam poczucie, że w jakiś sposób ustalenia psychologii ewolucyjnej dobrze współgrają z obserwacjami socjologów bliskich związków. Buss podaje np. że ewolucja nie miała na celu stworzenia trwałego, szczęśliwego związku (s. 220). Z drugiej strony ten brak trwałości jest także obserwowany przez socjologów pod nazwą seryjnej monogamii. Skoro nie ma w zasadzie obecnie żadnych oczekiwań społeczno-kulturowych co do związków, to powstaje pytanie, czy na to miejsce nie wkraczają czysto biologiczne podpowiedzi, opisywane przez Bussa.
Tak czy inaczej, na odnotowanie zasługują następujące myśli:
- o błędzie romantyzowania natury ludzkiej (s. 32);
- o tym, że kobiety od mężczyzn chcą przede wszystkim zasobów (s. 40),przez które można obecnie rozumieć status społeczny (s. 45-46);
- o tym, że szukamy podobnych partnerów, a podobni ludzie się przyciągają (s. 55-57);
- o pożądanych cechach u obydwu płci w zależności od krótkotrwałości lub długotrwałości relacji (s. 72);
- o tym, że kobieta jest ozdobą mężczyzny i podnosi jego atrakcyjność (s. 91-92);
- o obniżeniu poziomu zaangażowania w relacji, gdy pokazuje się obrazy atrakcyjnych osób, bo zawsze jest ktoś lepszy (s. 97-99);
- o ewolucyjnej funkcji orgazmu (s. 113-114);
- o krótkotrwałości relacji wywołanych brakiem ojca (s. 137);
- o pewności siebie (s. 156-157);
- o skutecznych, choć mało chwalebnych taktykach seksualnych kłusowników – obrzydzania obecnego partnera (s. 182);
- o błędzie nadinterpretacji seksualnej (s. 211-212);
- o taktyce kończenia związku i jego sprowokowania przez m.in. odmowę współżycia (s. 254 i 260);
- o tym, że mężczyznom trudniej jest znaleźć partnerkę niż na odwrót (s. 292).

Ewolucja pożądania opisuje ewolucyjny kontekst życia uczuciowego i płciowego człowieka. Autor przedstawia jakie są najczęściej poszukiwane cechy u partnerów, jakie są w tym zakresie różnice między kobietami i mężczyznami, jakie strategie były i są stosowane na przestrzeni historii naszego gatunku, które prowadziły do sukcesu reprodukcyjnego. Ewolucja oraz różnice biologiczne między płciami wpływają na wiele aspektów życia uczuciowego, przez co oczekiwania oraz pragnienia mężczyzn i kobiet trochę się różnią, co prowadzi później do nieporozumień, frustracji i konfliktów.

Głównym problemem w tej książce jest częste powoływanie się na badania, które były przeprowadzane na amerykańskich studentach (nie wiem jakich, ale znając badania psychologiczne, pewnie chodziło o studentów psychologii). Niestety jest to problem większości badań w dziedzinie psychologii. Na szczęście pojawiają się też odwołania do badań przeprowadzonych w innych krajach oraz relacje z życia kilku prymitywnych plemion, co daje podstawy do traktowania przynajmniej części z opisanych zjawisk jako uniwersalne i powstałe w wyniku ewolucji. Kolejnym powiązanym problemem jest opieranie się głównie o kwestionariusze a nie badanie zachowania. Problem dotyczy wielu wspomnianych w tej książce prac, choć nie wszystkich. W kwestionariuszach ludzie nie zawsze są szczerzy i czasami kłamią, aby wypaść lepiej przed sobą lub przed badaczami. Dość popularnym przykładem w seksuologii jest deklarowana liczba byłych partnerów – mężczyźni często ją zawyżają a kobiety zaniżają. W tej książce podobnym przykładem jest deklarowanie, czy zdradza się partnera. Różne źródła podają mocno różniące się liczby dla kobiet i mężczyzn. W niektórych z nich liczby dla obu płci są zbliżone a w innych mocno się różnią. Niestety takie niuanse rzadko są uwzględniane w tej książce.

Myślę, że z racji tego, że pierwsze wydanie tej książki jest stare, autor dużo skupia się na analizie zachowań studentów na kampusach. Dopieranie się w pary online jest tylko w kilku miejscach wspomniane, pomimo tego, że obecnie jest to jeden z najpopularniejszych sposobów randkowania a kampusy uniwersyteckie w USA są bardzo niszowym środowiskiem. Recenzowane przeze mnie wydanie bazuje na wersji angielskiej z 2016 roku, więc wątpię, aby było niewiele badań w tym obszarze w czasie tworzenia najnowszego wydania książki.

Czasami ma się też wrażenie deja vu, kiedy czyta się podobne treści w kolejnych rozdziałach, ponieważ dotyczą dość podobnych zagadnień. W niektórych miejscach można natknąć się też na opisy zwyczajów gotowych zwierząt, w tym owadów, które mają pokazać, że pewnie zjawiska są powszechne w przyrodzie. Według mnie dla części czytelników może to być ciekawe a dla innych całkowicie zbędne.

Pomimo pewnych niedociągnięć i tak uważam, że książkę warto przeczytać. W mojej opinii wiele z opisanych zjawisk będzie dla większości czytelników dobrze znana, choć pewnie niewielu jest świadomych naukowych wyjaśnień tych fenomenów i ich korzeni w ewolucji człowieka w czasach przedindustrialnych (przykładem może być choćby to, że mężczyznę dużo łatwiej jest namówić na przelotny seks niż kobietę, co wynika z gorszego wyniku ewolucyjnego rachunku zysków i strat w przypadku kobiet). Świadomość tych mechanizmów pozwala na lepsze zrozumienie społeczeństwa oraz rytuałów godowych ludzi. Są to oczywiście różnice statystyczne, co jest podkreślane wielokrotnie w książce i nie determinuje ludzkiego zachowania. Opisane zjawiska występują u obu płci, ale z racji naszej przeszłości ewolucja sprzyja pewnym zachowaniom bardziej wśród mężczyzn niż wśród kobiet i vice versa, co tłumaczy ich zmienną częstość występowania. Wpływa też na nie kontekst kulturowy i wartość matrymonialna każdej osoby.

Powodów do sięgnięcia po tego typu książki jest więcej. A są nimi zarówno ataki niektórych środowisk na wszystko, co związane ewolucją, jak i też wyciąganie z psychologii ewolucyjnej małych fragmentów i szerzenie na ich podstawie własnej propagandy. Współcześnie głównymi oponentami ewolucji są środowiska feministyczne oraz część przedstawicieli nauk społecznych, którzy albo całkowicie ignorują aspekt biologiczny człowieka albo wprost zaprzeczają jakichkolwiek związkom między ludzką psychiką i zachowaniem a biologią. Niestety wiele osób dało się przekonać, że różnice międzypłciowe to jedynie różnice genitaliów a wszystko inne jest kwestią kultury lub efekt spisku. Prowadzi to później do frustracji, błędnego podejścia do badań i ich ideologizacji oraz szerzenia propagandy. Analizując warunki, w jakich musiał żyć człowiek przed epoką industrialną, faktu zachodzenia kobiet w ciąże oraz tego, że prawie każda dorosła kobieta miała potomstwo a wśród mężczyzn tylko część z nich, łatwo dojść do wniosków, które tłumaczą wiele z istniejących różnic. Choćby takich, jak np. to, że mężczyźni przez wzmożoną konkurencję o partnerki ewoluowali (i to w dużym stopniu za sprawą wyborów i preferencji kobiet) w kierunku bycia większymi i silniejszymi fizycznie, będącymi bardziej skłonnymi do ryzyka, agresji i rywalizacji, ponieważ to wszystko zapewniało im większy sukces reprodukcyjny w warunkach, w jakich żyli nasi przodkowie przez miliony lat i ułatwiało przetrwanie ich potomstwu. Czego rezultatem jest później choćby fakt popełniania większej ilości przestępstw przez mężczyzn, bycia ofiarą większej liczby wypadków ale też większych sukcesów w konkurencji o zasoby, czego objawem jest to, że większość ludzi na szycie w wielu dziedzinach to mężczyźni. Niestety w niektórych środowiskach tego typu stwierdzenia są mocno kontrowersyjne i to pomimo coraz mocniejszych dowodów na ich poparcie. Nie znaczy to, że wszystkie efekty ewolucji są pozytywne (choćby przemoc stosowana w nieodpowiednich kontekstach). Ale jak chce się temu przeciwdziałać, to wydaje mi się, że warto znać powody takiego stanu rzeczy zamiast wchodzić na grunt teorii spiskowych. To, że zachodzą różnice między kobietami i mężczyznami lub to, że pewne wzorce są promowane w kulturze nie znaczy, że wszystko jest efektem tylko i wyłącznie kultury. Rzadko bierze się pod uwagę to, że ludzie mogą promować pewne wzorce kulturowe choćby dlatego, że dobrze wpisują się one w nasze uwarunkowania biologiczne. Autor odpowiada w tej książce na niektóre zarzuty tych środowisk, chociaż zdziwiło mnie to, że sam powielił jeden z mitów promowanych przez feminizm w przypisach. Dotyczy to luki płacowej, według której kobiety zarabiają mniej za tą samą pracę na tym samym stanowisku, kiedy w rzeczywistości różnica ta dotyczy średnich zarobków wszystkich kobiet i mężczyzn i wpływa na nią wiele czynników, przy uwzględnieniu których różnice te znikają.

Drugą grupą, która dla odmiany lubi nadużywać psychologii ewolucyjnej i powoływać się na nią bardzo wybiórczo są środowiska red pillowe, według których kobiety lecą głównie na bad boyów lub na pieniądze, co jest dość radykalnym uproszczeniem preferencji kobiet do jedynie kilku z wielu aspektów męskiej atrakcyjności. Jednocześnie sami przedstawiają mężczyzn jako ofiary kobiet, którzy rzekomo kochają idealistycznie i są wykorzystywani na każdym kroku przez kobiety, ignorując ciemniejszą stronę męskiej natury oraz to, że mężczyźni też wykorzystują kobiety. Przypomina to feminizm, tylko z zamienionymi płciami. Autor nie odnosi się w żaden sposób do tego środowiska i ich nadużyć wobec psychologii ewolucyjnej. Ale nie ma się co temu dziwić, ponieważ te środowiska w przeciwieństwie do feminizmu nie są w mainstreamie i są zjawiskiem dużo młodszym.

Kolejna książki Davida Bussa z mojej biblioteczki - kolejny raz nie zawiodłam się. Ciekawe treści poparte badaniami naukowymi pomagają poznać mechanizmy zachowania ludzi i ich korzenie. Dobrze jest zrozumieć dlaczego działamy instynktownie tak, a nie inaczej, ale warto pamiętać, że wciąż mamy wpływ na nasze działania. Podobało mi się odniesienie do różnych etapów z życia człowieka. Lekkie pióro autora zdecydowanie pomaga w przyswojeniu wiedzy. Polecam

Książka jest mocna. O strategiach, jakie stosują ludzie w celu przyciągnięcia, zdobycia i utrzymania partnera seksualnego. Wiedza oparta na badaniach z punktu biologicznego zrobiła na mnie wrażenie.

Bardzo ciekawa analiza, skupiająca się na ewolucyjncyh i biologicznych aspektach łączenia się w pary. Książka pozbawiona jest naleciałości ideologicznych, co pozwala na swobodne przyswojenie informacji. Pomimo niektórych druzgocących faktów i statystyk, zakończenie jest pokrzepiające.

Czym się kierują ludzie, jeśli chodzi o dobieranie się w pary oraz wybór odpowiedniego partnera? Jak wybrać kogoś odpowiedniego dla siebie? Nie wszyscy pragną założenia rodziny, inni chcą po prostu związku, jeszcze inni mają inne standardy.
„Ludzie nie zawsze pragną zaangażowania potrzebnego do tworzenia długotrwałych związków. Czasami i kobiety świadomie sięgają po strategie krótkotrwałych kontaktów seksualnych jak przelotny romans, partner na jedną noc, związek na weekend czy przypadkowy seks. W takich okolicznościach ich preferencje często się zmieniają, nieraz dość radykalnie”.
Może się to okazać proste, jednak tak nie jest. Przede wszystkim powinno się zastosowania, czy chce się krótkiej, czy długiej relacji?
„Krótko mówiąc, wartość potencjalnego partnera, zależy od indywidualnej, osobistej i determinowanej przez kontekst perspektywy osoby, która dokonuje wyboru”.
Oczywiście to decyzja indywidualna. I nikogo nie oceniam.
Konflikty w związkach partnerskich oraz płci są naprawdę różne. Inne pary kłócą się o dobrobyt, inne, że jeden z partnerów nie inwestuje tej ilości, którą dawał dotychczas.
„Konflikt płci stanowi niechcianą konsekwencję faktu, że strategie seksualne ludzi kłócą ze sobą. Po naszych przodkach odziedziczyliśmy jednak psychologiczne mechanizmy pozwalające radzić sobie z konfliktem”.
Przyczynami rozpadów związków oraz rozwodów są najczęściej niewierność ze strony partnera/ partnerki lub męża/żony, lub inne ważne czynniki.
„Powody rozpadu stałych związków są różne. Na przykład jedno ze współmałżonków może zacząć obciążać drugie nowymi lub większymi kosztami albo jedynemu z nich może nadarzyć się okazja związania z lepszym partnerem”.
Niewierność ze strony mężczyzny w związku jest dla kobiety bardzo bolesna. Natomiast czy mężczyźni podchodzą do tego inaczej... „Niewierność męża jest bardzo przykra dla kobiet, ponieważ sygnalizuje, że partner inwestuje swoje zasoby na rzecz innej kobiety i może chcieć zakończyć związek”. Na dodatek filmy Hollywoodzkie oraz bajki ukazują nam „bajkową” miłość, która zdarza się w minimalnych procentach. „Cierpienie, zdrada i strata dalece odbiegają od powszechnych romantycznych wyobrażeń o miłości. Dorastamy, wierząc w prawdziwą miłość i możliwość znalezienia swojej drugiej połowy”.

Garść ciekawych anegdot i analiz psychiki ludzkiej. Polecam bo autor wykonał kawał rzetelnej pracy

Wow, uspić, sparaliżowaać, zanudzić na śmierć, pisząc o seksie. Co za niebywałe osiągnięcie!! 😁🤣🤣🤣

Odradzam.

Odradzam.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Seksuologia

Dodaj cytat z książki Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary