Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary

David M. Buss Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Evolution of Desire. Strategies of Human Mating
2014-03-05
2003-01-01
Bogdan Wojciszke
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
ewolucja pożądanie kobiety mężczyźni
Evolution of Desire. Strategies of Human Mating
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2014-03-05
Bogdan Wojciszke
ewolucja pożądanie kobiety mężczyźni

Na półkach: , , , , ,

Lanie wody, banały i opieranie się na badaniach, w których ludzie po prostu MÓWILI, co im się bardziej podoba.
Przeczytałam kilka rozdziałów, więc zawsze pozostaje szansa, że może w ostatnim trafiłabym na coś zmieniającego życie. Ale jakoś szkoda mi go tracić na tę lekturę.

"Ponieważ seks jest jednym z największych dóbr, które kobiety mogą zaoferować mężczyznom" - cytat z książki. Jest to jeden z największych mitów, krążących we współczesnej cywilizacji, powszechnie powtarzanych i większość ludzi ciągle w to wierzy. Ta książka to zbiór stereotypów, legend i innych bajek, nazywanych tu badaniami, a tak naprawdę w większości są to tylko opinie...

Niby nic odkrywczego w tej książce nie ma, ale i tak myślę, że lektura warta uwagi. Pierwsze dwa rozdziały to sielanka, czyli jest opis tego, co byśmy chcieli, natomiast każdy następny to już rollercoaster. Szkoda, że my, kobiety i mężczyźni mamy aż tak odmienne interesy, bo właśnie to jest podstawą większości konfliktów i nieszczęść. Książka pokazuje też, jak bardzo nasze...

Książka sama w sobie jest bardzo dobra - teorie, przedstawienie, tłumaczenie. Jedyna sprawa, która wpływa na moją ocenę tej pozycji, to generalizacja mężczyzn oraz kobiet.
Rozumiem, że z badań wynika, iż nie każdy mężczyzna zdradza, a nie każda kobieta patrzy na zasoby, lecz w książce dosyć mocno przekazywany jest obraz "mężczyzna - zdrada", "kobieta - zasoby". W mojej...

2081

o książce na blogu -https://clepatches.wordpress.com/2018/02/12/ewolucja-pozadania-jak-dobieramy-sie-w-pary-kolejna-ksiazka/

Ewolucja pożądania - wpływa na obraz emocji "miłości", którą wydawało się, że do końca znasz, ale właśnie ta książka rozjaśnia kwestie, które nie raz sami sobie zadajemy czy też sytuacje, których nie doświadczyliśmy ale są możliwe.

Rzadko kiedy zdarza mi się sięgnąć po książkę o takiej tematyce. Oczywiście romanse obyczajowe nie są mi obce. I choć wiem, że kwestia miłości...

Przeczytanie. Jednak przez głowę przeszło mi kilka myśli.
1) Całe badanie psychologiczne pod kątem pożądania zakładają idealnego mężczyznę i idealną kobietę. Nie uwzględniają multum wariacji i odchyleń od przyjętej normy.
2) Książka nie uwzględnia bardzo ważnej kwestii, jaką jest wczesne przywiązanie i wdrukowany wzorzec w dzieciństwie do matki/ojca przez syna/córkę.
3)...

Uwielbiam! Po prostu uwielbiam. Książka tłumaczy procesy doboru ludzi. To nie wiedza wyssana z palca, a najprawdziwsza natura.

Osobiście uważam, że jest to książka która mogłaby znaleźć się w spisie lektur dla pierwszych klas liceum zamiast czerstwych godzin wychowawczych czy innych nic nie wartych zabiegów. Wiedza w niej zawarta dla dorosłych czytelników z doświadczeniem nie będzie niczym nowym jednak młodym ludziom świetnie wytłumaczyłaby pewne zagadnienia jak choćby czego pożądają kobiety,...

Fajna, dobrze zebrane badania naukowe... ale nic nowego w niej się nie znajdzie :)

Dyskusje

• Psychologia