Na białych Polaków obława

Okładka książki Na białych Polaków obława
Grzegorz Motyka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
516 str. 8 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2014-09-18
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-18
Liczba stron:
516
Czas czytania
8 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308053935
Tagi:
NKWD Podziemie ZSRR Obława Sowieci
Inne
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Międzynarodowe aspekty akcji „Wisła” Grzegorz Motyka, Tomasz Stryjek, Mariusz Zajączkowski
Ocena 0,0
Międzynarodowe... Grzegorz Motyka, To...
Okładka książki Sowieci a polskie podziemie 1943-1946. Wybrane aspekty stalinowskiej polityki represji Łukasz Adamski, Grzegorz Hryciuk, Grzegorz Motyka
Ocena 6,0
Sowieci a pols... Łukasz Adamski, Grz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
44 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
322

Na półkach: ,

Grzegorz Motyka (ur. 1967), autor znakomitej książki "Od rzezi wołyńskiej do akcji 'Wisła'" (wyd. 2011), także i tym razem idzie na przekór dość ostatnio popularnemu jednoaspektowemu prezentowaniu "Żołnierzy Wyklętych" jako ludzi wyłącznie dobrze zasłużonych. Z tego grona stanowczo wyklucza Narodowe Siły Zbrojne (NSZ). Na samym niemal początku książki (s.59 i nast.) bardzo krytycznie ocenia mające miejsce 9 sierpnia 1943 roku w Borowie wymordowanie trzydziestoosobowej grupy Gwardii Ludowej Stefana Skrzypka "Słowika" przez oddział NSZ pod dowództwem Leonarda Zub-Zdanowicza "Zęba". Otóż G. Motyka twierdzi, że żołnierze GL nie mogli być rozstrzelani "za zdradę", skoro wcześniej NSZ-owcy proponowali im wstąpienie do własnych szeregów. Podobnie krytyczna jest ocena działań Romualda Rajsa "Burego" i powołanej przezeń 3 Brygady Wileńskiej NZW. Nie większą sympatią darzy autor Brygadę Świętokrzyską. Wszystko to dość przygnębiające, tym bardziej, że rozdział poświęcony zbrodniom żołnierzy Armii Czerwonej rozpoczyna się od odesłania do końcowych fragmentów filmu Nikity Michałkowa "Spaleni słońcem 2", który "dobrze ilustruje dramat milionów czerwonoarmistów: młodych, pełnych sił mężczyzn, którym wojna odebrała życie, zanim dane im było spełnić marzenie o małżeństwie i seksualnej inicjacji" (s.287). W dalszej części książki autor obficie posiłkuje się ustaleniami historyka Marcina Zaremby, zawartymi w jego książce "Wielka trwoga" (której skromną "recenzję" niegdyś na LC zamieściłem)i wspomina m.in. o brutalnym zgwałceniu pewnej kobiety, której gwałciciel czerwonoarmista przegryzł przy okazji krtań ... Byłoby radykalnym i niesprawiedliwym uproszczeniem twierdzenie, że Grzegorz Motyka znalazł w ten sposób usprawiedliwienie dla zbrodni masowych zgwałceń w wykonaniu żołnierzy radzieckich. Nad "fenomenem" tym zastanawiali się liczni historycy epoki. Także i oni (wspomniany już Zaremba, a o ile pamiętam również Timothy Snyder w "Skrwawionych ziemiach") piętnowali przedwojenną radziecką obyczajowość seksualną (przejawiającą się choćby w braku jakiejkolwiek edukacji seksualnej) jako współwinną tak ogromnej skali tego typu przestępstw. Bez względu na przyczyny tego stanu rzeczy, lektura książki Grzegorza Motyki pozostawia przykre wrażenie, że autor nie uniknął pułapki pewnej stronniczości. O ile ocena Armii Krajowej jest tu raczej pozytywna, o tyle niechęć autora do formacji narodowych jest aż nadto widoczna i budzić może poważne wątpliwości co do jego obiektywizmu.

Grzegorz Motyka (ur. 1967), autor znakomitej książki "Od rzezi wołyńskiej do akcji 'Wisła'" (wyd. 2011), także i tym razem idzie na przekór dość ostatnio popularnemu jednoaspektowemu prezentowaniu "Żołnierzy Wyklętych" jako ludzi wyłącznie dobrze zasłużonych. Z tego grona stanowczo wyklucza Narodowe Siły Zbrojne (NSZ). Na samym niemal początku książki (s.59 i nast.) bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    137
  • Przeczytane
    54
  • Posiadam
    38
  • Historia
    9
  • Teraz czytam
    6
  • Historia Polski
    5
  • historia
    2
  • Przeczytane 2014
    2
  • II wojna światowa
    2
  • E-book-przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na białych Polaków obława


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne