Najnowsze artykuły
Artykuły
Przyjeżdżasz się wyluzować, a tu trzeba walczyć o przeżycie. Dawid Kornaga o najnowszej powieściAnna Sierant1Artykuły
Polski kandydat do Oscara i „książkowe” produkcje nagrodzone w GdyniAnna Sierant4Artykuły
Co będziemy czytać w październiku? Zestawienie nowości 2023LubimyCzytać8Artykuły
Miasta miłości i mrokucorbeau0
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Claude Nicolet

2
6,9/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,9/10średnia ocena książek autora
25 przeczytało książki autora
53 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

1991
Space, Geography, and Politics in the Early Roman Empire
Claude Nicolet
7,0 z 1 ocen
2 czytelników 1 opinia
1991
Najnowsze opinie o książkach autora
Człowiek Rzymu Paul Veyne 
6,8

"Człowiek Rzymu" nie jest kolejnym opracowaniem życia codziennego takim, jak np. "Życie codzienne w Rzymie w okresie rozkwitu cesarstwa" Carcopino. Każdy z Współautorów tej pracy w swoim rozdziale opisał jakąś grupę ludności, zawód, czy stan. I tak obok np. żołnierza, czy prawnika pojawiają się też rzemieślnicy, czy rozbójnicy, a więc grupy społeczne, którym nie poświęca się w badaniach nad antykiem zbyt dużej uwagi. W odniesieniu do większości omawianych grup można powiedzieć, że trzeba się w źródłach "dokopywać" do wiedzy o nich i wydobywać ją spod opinii elit na ich temat. Bardzo ciekawie zostało to ukazane w rozdziale o rzemieślnikach, co do których warstwy wyższe zawsze nastawione były negatywnie i których obraz w źródłach jest wyjątkowo mocno wypaczony przez tego typu stereotypy.
Właśnie ukazanie rzesz ubogich (wolnych i niewolników) niejako przy pracy stanowi według mnie dużą zaletę tej książki. Tylko w pierwszych rozdziałach (1. Obywatel, polityk; 2. Kapłan; 3. Prawnik) akcent położony jest na warstwach wyższych, a dalej Autorzy starają się ukazać właśnie masy wiejskiej i miejskiej ludności imperium. Znaczące, jakie w tym kontekście źródła przywoływane są najczęściej. Z literackich przede wszystkim Petroniusz i Apulejusz, a poza tym oczywiście epigrafika pozwalająca spojrzeć np. na wyzwoleńców inaczej niż przez okulary pogardzającej nimi elity. Najciekawszy był dla mnie rozdział o żołnierzach: zostały w nim ukazane interesujące gospodarcze funkcje weteranów i ich rola w budowaniu lokalnych społeczności raczej niż organizacja legionu i sposób walki. Bardzo dobra pozycja, godna polecenia osobom zainteresowanym rzymskim społeczeństwem!
Tomasz Babnis
Space, Geography, and Politics in the Early Roman Empire Claude Nicolet 
7,0

Zbiór interesujących wykładów Nicoleta poświęconych relacjom przestrzeni i władzy w epoce augustowskiej. Sięgnąłem po tę książkę, licząc na analizę stosunków rzymsko-partyjskich (sprawy wschodnie zawsze były w Rzymie mocno związane z geografią, tamta nierzymska część oikoumene budziła zaciekawienie, ale i niepokój),ale Autor znacznie więcej pisał o sprawach wewnątrzrzymskich takich jak podział państwa, sfera fiskalna, organizacja przestrzeni miejskiej. Najciekawszy był pierwszy rozdział poświęcony Res Gestae Divi Augusti oraz trzeci, w którym Nicolet zajął się wiedzą geograficzną na przełomie er. Można by rzec, że sporo tu było nie tylko o starożytnej geografii, ale i o demografii i historii ustroju.
Dodam też, że książkę tę udało mi się wypożyczyć na portalu Archive.org - do tej pory nie wiedziałem, że działa on trochę jak biblioteka, w której można na dwa tygodnie zarezerwować dostęp do danej pozycji, a potem trzeba ją "zwrócić". Nie jest to stuprocentowy wolny dostęp jak w naszych bibliotekach cyfrowych, ale zawsze coś.