Historia życia prywatnego. T. 1, Od Cesartwa Rzymskiego do roku tysięcznego

Okładka książki Historia życia prywatnego. T. 1, Od Cesartwa Rzymskiego do roku tysięcznego Paul Veyne
Paul Veyne Wydawnictwo: Ossolineum Cykl: Historia życia prywatnego (tom 1) historia
historia
Historia życia prywatnego (tom 1)
Ossolineum
2005-01-01
2005-01-01
Krystyna Arustowicz, Maria Rostworowska
życie prywatne

Najlepsza książka historyczna jaką czytałem w tym roku. Czyste złoto, pokazuje jak żyli zwykli ludzie, w Rzymie republiki, wczesnego, późnego cesarstwa jak i mrocznych wiekach. Mam gigantyczne notatki z tej książki, można dowiedzieć się dziesiątek ciekawostek.

W Starozytnym Rzymie...
Wszyscy wszystkim w lape dawali
Dluznik  stawal sie klientem i na niego krzywo patrzyli jak probowal zwrocic dlug.
Kobieta dostawala hajs za to ze byla zona, dziewczyna, kochanka. Im wiecej pieniedzy tym bardziej ja kochal.
Elity pogardzaly osobami ktore pracowaly, uwazaly ich za podludzi
Nie istniala policja
W 18 wieku 5 dzieci sie mialo przecietnie,  2 dozywaly 20
W rzymie przecietnie 3 dzieci, czesto 0 dozywalo, stad adopcje.
Szydzono z osob biednych, z gminu
Od 13 do 23 roku zycia mlodzi rzymianie mieli czas kiedy hulala dusza, piekla nie ma, organizowali sie w gangi ktore imprezowaly, gwalcily, napadaly, "wyszumywali sie"
W milosci w rzymie istnialy 3 zakazy i po ich lamaniu mozna bylo poznac libertyna w starozytnosci tj. 1) uprawial on seks przed zmrokiem (kochac sie w ciagu dnia mogli tylko nowozency po weselu)  2) uprawial seks przy swietle (poeci znani byli z tego ze sobie swiecili lampa)  3) uprawjal seks z partnerka ktora rozebral do naga (jedynie dziwki kochaly sie bez stanika).
Tylko osoby rozwiazle uprawialy seks oralny badz robily to reka (ale mozna bylo tylko lewa reka).
Najbardziej rozpustni byli wladcy ktorzy gzili sie,  mezatkami, dziewicami z dobrych domow,  chlopcami wolno urodzonymi, kaplankami (westalkami) i wlasnymi siostrami. To byla mega sromota.
Podczas seksu rzymianie kladli sie na partndrkach, bili je przed seksem zeby wymusic posluch, jak uprawiala seks na jezdzca to tylko po to by on doszedl. Zasada dla facetow bylo:posiasc a nie dac sie posiasc.
Robienie minety bylo sroga sromota.
I najlepiej bylo dymac mlodych chlopcow, a nie kobiety gdyz do kobiet czlowiek sie bardziej przywiązuje
Zakochac sie w kobiecie to najgorszy obciach
W starozytnosci pukano noga. Domy byly baaardzo kolorowe i pelne jakis roznych ozdobek i malych posazkow, w klimacie cyganow czy mafiozow wspolczesnych. Jednoczesnie izby do spania byly bardzo male, znany jest przypadek domu o powierzchni 100 m2 ktorego wiekszosc zajmowalo patio i jadalnia a sypialnie byly malutkie. Niee bylo ogrzewania wiec pizgalo zlem
Stad czesto do lazni sie lazilo bo tam bylo goraco

W Starozytnym Rzymie...
Wszyscy wszystkim w lape dawali
Dluznik  stawal sie klientem i na niego krzywo patrzyli...

Mocno przeintelektualizowane, bardzo filozofujące. Dla chcących wczuć się w klimat tamtych lat, a nie będących fachowcami będzie to trudna podróż. Zamiast błysku i ekscytacji wyprawy w przeszłość, dostajemy nudny i nużący wykład. Ja odbyłem tę wyprawę z wielkim mozołem i nic mnie tak nie uszczęśliwiło, jak to że się w końcu skończyła.

• Biblioteka
  • historia