Hypatia z Aleksandrii

Wydawnictwo: Universitas
83-242-0486-5
Snoopy

Od wieków postać Hypatii z Aleksandrii - neoplatońskiej filozofki i matematyczki, naznaczoną dramatycznością jej śmierci, którą poniosła z rąk motłochu aleksandryjskiego w 415 roku po Chr., oplata literacka legenda. Jako symbol cywilizacji, która bezpowrotnie przeminęła pod naporem chrześcijaństwa, jako poganka - męczennica, niewinna ofiara ostatniej walki o ocalenie doskonałego świata...

Jako symbol cywilizacji, która bezpowrotnie przeminęła pod naporem chrześcijaństwa, jako poganka - męczennica, niewinna ofiara ostatniej walki o ocalenie doskonałego świata greckiej harmonii i głębi, nieskrępowanej myśli i naturalnego rozumu przed dogmatami nowej religii, zawsze piękna i młoda, funkcjonowała Hypatia od czasów Oświecenia, od Woltera i historyka E. Gibbona do współczesnego feminizmu.

Maria Dzielska ukazuje nam w swojej książce różne wersje tej legendy zbudowanej na ideologicznych tendencjach, modach i upodobaniach jej autorów, po to, by uwydatnić kontrast między obrazem ukształtowaniem przez legendę a historycznym pierwowzorem.

Książka ta, wydana po raz pierwszy w Krakowie w 1993, a USA w 1995 przez Harvard University Press, została przetłumaczona na 8 języków obcych i uznana za najlepszą książkę historyczną roku 1995 przez American History Book Club.

Spis treści

Summary

Indeks nazwisk

Wojciech Gołębiewski | 2015-05-27
Przeczytana: 27 maja 2015

Profesor Maria Dzielska napisała jedną z najlepszych biografii z bardzo licznych, przeze mnie czytanych. Dodatkową trudność stanowi z a k ł a m a n i e jakie panuje wobec mitu św. Katarzyny, której pierwowzorem była Hypatia. Byłem przekonany, że w zeszłym roku Watykan wykreślił Katarzynę z pocztu świętych, ale Wikipedia o tym nie wspomina, zamieszczając na ten temat tylko następujące słowa:
"...Prawdopodobnie za podstawę legendy o Katarzynie z Aleksandrii posłużył życiorys Hypatii z Aleksandrii"
"Harold T. Davis confirms that "assiduous research has failed to identify Catherine with any historical personage" and has theorized that Catherine was an invention inspired to provide a counterpart to the story of the slightly later pagan philosopher Hypatia of Alexandria..."

Zafascynowany książką Dzielskiej, porobiłem przed laty notatki, którymi chciałbym z Państwem się podzielić.
...

Kryanka | 2015-12-06
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Najlepsze opowieści pisze historia a mord na Hypatii inspiruje pisarzy i poetów już szesnaście stuleci. Opracowanie Marii Dzielskiej charakteryzuje się pięknym językiem i czyta wartko jak powieść.

Hypatia była genialnym matematykiem, astronomem i neoplatońskim filozofem. Żyła w Aleksandrii w Egipcie na przełomie IV i V wieku n.e., naukowym centrum ówczesnego świata, jednej ze stolic imperium wschodniorzymskiego. W śródziemnomorskiej mieszance antycznych cywilizacji wówczas już oficjalnie panowało chrześcijaństwo. Hypatię uwielbiali jej uczniowie, podziwiał lud Aleksandrii za mądrość, urodę i prostotę, które wpajała uczniom razem z miłością do nauki, rozumu i dążenia do doskonałości.

Nie lubił jej za to Cyryl, biskup Aleksandrii. Swoje stanowisko przejął siłą, następnie rozprawił się z odłamami wyznającymi inne dogmaty, potem z Żydami, w końcu nasłał fanatycznych mnichów na cesarskiego namiestnika Egiptu, przyjaciela Hypatii, chrześcijanina Orestesa. Następne, co uwieczniła...

Marokin | 2014-07-12

Znajdującą się poniżej recenzję książki Marii Dzielskiej zamieściłem jakiś czas temu, jako Bitango, na blogu Zoroastra znajdującym się obecnie na kritikos.pl. Żeby rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości - jestem jej autorem. W tekście dokonałem drobnych zmian redakcyjnych.

Pisząc ten tekst kieruję się przede wszystkim faktem, że bardzo trudno jest znaleźć jakąś konstruktywną krytykę omawianej książki. Zwykle są to dość płytkie recenzje, które po wyjaśnieniu kim była Hypatia powtarzają główne tezy książki. Inna grupa to wypowiedzi zwolenników tzw. ustaleń Marii Dzielskiej, którzy przytaczają je w dyskusjach na forach internetowych (nota bene zwykle okazuje się, że ich adwersarze książki nie czytali, ale mają na jej temat mocno wyrobioną opinię). Obydwie grupy, tzn. autorzy recenzji i użytkownicy forów traktują pracę Pani Profesor dość bezrefleksyjnie i jak się wydaje czują się zwolnieni z samodzielnego myślenia. Pierwsi prawdopodobnie onieśmieleni profesorskim autorytetem, drudzy...

Tinkerbelle | 2015-08-14
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Najbardziej podobał mi się rozdział trzeci.

explorer-of-dreams | 2015-07-15
Joanna | 2015-05-27