W cieniu Afrodyty

2014-06-01
2014-06-01
Cypr przewodnik Polakiewicz NovaeRes recenzja podróże turystyka wakacje

1970

"Niniejsza książka miała za zadanie zaprezentować Cypr jako wyspę o szerokich możliwościach geograficzno-turystycznych oraz ukazać całą złożoność problematyki historyczno-politycznej (...) Nie sposób bowiem wyczerpująco omówić problematykę atrakcyjności wyspy (...),gdy pominie się trudne i bolesne dla tego narodu i państwa uwarunkowania związane z kryzysem ekonomicznym (...) i skomplikowaną problematykę zjednoczeniową Cypru". I rzeczywiście drugi cel został w pełni osiągnięty i mnie przesłonił nieco treści dotyczące walorów geograficzno-turystycznych. Zabrakło mi też zdjęć opisywanych miejsc.
Doceniam natomiast informacje o Polonii i jej działalności.
Całość zmotywowała mnie do dalszego poszukiwania informacji nt. tej wyspy i (może wreszcie) odwiedzenia jej greckiej części.

Trochę się rozczarowałem, ale to być może z mojej winy - chyba zbyt dużo oczekiwałem.
Jeśli ktoś potrzebuje informacji na temat Cypru to serdecznie polecam, bo jest to jedyna pozycja na temat tego kraju. Jednak czytając miałem wielkorotnie, że pewne fakty są powtarzanie po raz kolejny.

Cypr, będący wyspą migdałowych drzew i słońca, jest trzecią co do wielkości i jedną z najpiękniejszych wysp basenu Morza Śródziemnego. Nazywany jest również wyspą Afrodyty, co ma swoje odzwierciedlenie w bogatej i ciekawej kulturze.

Autorami publikacji W cieniu Afrodyty są Danuta Krasowska-Polakiewicz i Marek Polakiewicz. Oboje posiadają wykształcenie z obszaru turystyki oraz szerokie doświadczenie zawodowe. Marek Polakiewicz jest m.in. wykładowcą turystyki i hotelarstwa, szkoleniowcem Protokołu Dyplomatycznego i Etykiety oraz dziennikarzem hotelarskim. W jego bogatym dorobku znajdziemy również informacje na temat udziału w licznych konferencjach branżowych czy redakcji międzynarodowej encyklopedii biograficznej „WHO is WHO”.

Książka przyciąga ciekawą okładką przedstawiającą jedne z piękniejszych miejsc na Cyprze. Od pierwszego momentu można więc w wyobraźni przenieść się w te piękne okolice. Jeśli chodzi o poziom językowy, to muszę przyznać, że czyta się ją bardzo przyjemnie. Również notki czysto historyczne napisane są lekko i w sposób przystępny nawet dla zupełnych laików.

Publikacja składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy z nich krótko przedstawia najważniejsze fakty w historii Cypru. Czytelnik znajdzie tu informacje na temat najważniejszych wydarzeń, które bezpośrednio wpływają na jego dzisiejszą sytuację. Nawet osoby zupełnie niezainteresowane historią, a planujące pobyt w Cyprze powinny znać najważniejsze fakty z historii tej wyspy, by zrozumieć jak funkcjonuje ona dzisiaj. Od 1974 roku część terytoriów pozostaje bowiem pod okupacja Turecką, nieuznawaną przez inne państwa.

Pełna recenzja na:

Grecka mitologia powiada, że tu w sposób niezwykły z morskiej piany narodziła się bogini miłości i piękna zwana Afrodytą. Jak dowodzą autorzy do dzisiaj zmieniło się niewiele. Nadal jest to kraina wielu cudowności, w której niezwykle łatwo się zadurzyć.

Cypr jest niedużym krajem, który od wielu lat kusi turystów do odwiedzin i podziwiania jego cudownej atmosfery. Ten, kto chociaż raz zakosztował wraz z tubylcami doskonałych tamtejszych potraw, podanych prosto z grilla, na morskiej plaży za plecami mając groźne i majestatyczne góry przepadł już z kretesem. Z pewnością odda już na zawsze cząstkę swojego serca temu właśnie krajowi.

Ta wyspa to także jedna z najstarszych cywilizacji licząca sobie około 10 000 lat. Dla współczesnego turysty jedną z najważniejszych przesłanek, aby odwiedzić ten kraj jest z pewnością nie tylko to, że posiada ona bogatą kulturę, której ślady można napotkać na każdym kroku, ale i dysponuje doskonałymi warunkami klimatycznymi. Tutaj słońce świeci przez 360 dni w roku.

To młode państwo położone na wyspie o tej samej nazwie(Cypr) leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu zostało doskonale opisane i przedstawione czytelnikowi w książce państwa Polakiewiczów. Dlatego z największą przyjemnością sięgnąłem po książkę, która opisuje jedną z najwspanialszych historycznych spuścizn cywilizacji, gdzie mieszają się barwnie mozaiki różnych kultur z przeróżnymi epokami archeologicznymi.

Dość niedużą książeczkę czyta się świetnie. Napisana jest lekkim, barwnym językiem i to powoduje, ze trudno się od niej oderwać. Autorzy z pasją opisują Cypr nie tylko, jako wyspę migdałowych drzew i słońca, pełnej tajemniczych zdarzeń zaczerpniętych z mitologii, ale jako kraj pełen kontrastów społecznych, politycznych i gospodarczych.

Doskonale zgłębia się informację o walorach geograficzno-turystyczno-krajoznawczych, gdzie autorzy bardzo dokładnie opisują każdą zatokę, krainę, region, faunę i florę podając niejako na tacy turyście receptę na udany urlop, ale mówią nawet bardzo szczegółowo o tutejszych potrawach, wymieniając je z nazwy i drobiazgowo opisując.

Autorzy dość szczegółowo opisują także zawirowania polityczne, jakim w ostatnim okresie Cypr został poddany po ekspansji tureckiej w 1973 roku. Wyspa dzisiaj podzielona jest na część turecką oraz na społeczność pochodzenia greckiego. Ta część kraju uznawana jest przez rządu wszystkich krajów, a na dowód tego, ze Cypr jest krajem, który w pełni stał się samodzielny w roku 2004 został on przyjęty w poczet Unii Europejskiej. To także stanowi ciekawostkę, bo mało, kto zdaje sobie sprawę z faktu, ze ta wyspa leży już w części azjatyckiej naszego globu.

Książka, czy też bardziej poradnik, czy może nawet przewodnik adresowana jest do czytelnika, który marzy o spokojnych, sielskich, pełnych przygód, bezpiecznych wakacjach, które owiane aurą mitologii i tajemniczości na zawsze pozostaną w pamięci. Przyznaję, że jest napisana tak fascynująco, ze nie sposób był się od niej oderwać.

Jedyne, czego w niej zabrakło i co uważam za ogromny błąd ze strony wydawcy to brak zdjęć. Jest ich zaledwie pięć i pokazano na nich flagę obu podzielonych krajów, hymn oraz pierwszego i teraźniejszego prezydenta kraju. Nie zobaczy, więc czytelnik opisywanych tu barwnie gór, zatok, zwierząt, potraw a swoją wiedzę ciekawscy muszą zaspokoić sięgając do zasobów Internetu. A wielka szkoda, gdyż wielobarwne zdjęcia nadałyby kolorytu czarownej formie tak pięknie skomponowanej przez autorów treści.

Więcej: http://bachorski.wordpress.com/

• Podróżnicze