Wpadka

Wydawnictwo: Vesper

aJuż nigdy nie będę uprawiać seksu. To znaczy, już nigdy nie będę uprawiać seksu bez zabezpieczenia. Seks bez zabezpieczeń to kiepski pomysł, tak samo jak czarna sukienka na przyjęciu. Dziesięć minut nieziemskiego seksu i już po całym moim życiu. zamiast tego mam początek nowego życia. Najwyraźniej życie nie zależy od tego, jak bardzo jesteś pogrążona w planowaniu sobie życia. Życie zaczyna się tam, gdzie otwierają bara.Rebecca Eckler to popularna felietonistka, która wiedzie wspaniałe życie, a potem je opisuje i za to jej jeszcze płacą! zatem gdy okazuje się, że w wyniku spontanicznego seksu z narzeczonym w wieczór ich wystawnego przyjęcia zaręczynowego niespodziewanie dla niej samej budzi się, będąc w ciąży [tak, tak... my, dziewczyny, wiemy to od pierwszej sekundy!], czuje się kompletnie zagubiona. Jak kobieta, która ponad wszystko uwielbia szalone zabawowe noce w barach w towarzystwie drinków i przyjaciółek, przeżyje dziewięć miesięcy ciążyaWPADKA jest żartobliwą, wciągającą i cudownie świeżą kroniką podróży współczesnej kobiety w świat macierzyństwa. Towarzyszymy Eckler od pierwszego trymestru (czyli trzech najdłuższych miesięcy jej życia), przez amiesiące tłustea drugiego trymestru, po amiesiące jeszcze tłustszea trzeciego trymestru. Przerzucając kartki pamiętnika pisanego w stylu Bridget Jones, dzielimy wraz z Eckler tajemnicę witamin prenatalnych i staników dla matek karmiących, ultradźwięków i lekarzy położników. Wraz z nią odczuwamy rosnące przerażenie fizycznymi symptomami ciąży: całodziennymi aporannymia mdłościami, zmęczeniem, żylakami i zachciankami. Oraz wzrostem wagi. Strasznym wzrostem wagi! Któż by przypuszczał, że nadejdzie dzień, w którym nie będzie potrafiła samodzielnie założyć skarpetekaW owej szalonej podróży towarzyszą nam Seksowna Stażystka sobowtór Sophii Loren, przez którą Eckler drży o swoją pracę, Słodki Singiel, pozostający na skinięcie ręki, gdy pojawia się potrzeba lodów lub partyjki Scrabbli, oczywiście, jest też i Narzeczony, który dzięki cudowi rozmów międzymiastowych najmocniej odczuwa sinusoidę hormonalnej górskiej kolejki, którą jedzie ciężarna Eckler.zabawnie napisana WPADKA to intymny i niezwykle uroczy pamiętnik współczesnej przyszłej matki, zdeterminowanej, by ciąża nie zmieniła jej życia. Ani. Na. Chwilę.Rebecca Eckler jest jedną z najpopularniejszych kanadyjskich dziennikarek. Przez pięć lat prowadziła własną kolumnę w aNational Posta, a także pisała dla nowojorskiej gazety felietony i artykuły. Jej teksty pojawiały się w aEllea, aFashiona, aLifestylesa, aCanadian House and Homea, oraz aMademoisellea. Była gospodynią telewizyjnego show aModern Mannersa, a także pojawiała się w roli reportera w kanałach CTV, CBC oraz Global.

Poznajcie Rebeccę Eckler i jej szalone (i wiem co piszę) naprawdę szalone "wybryki" ciążowe. Główna bohaterka to również autorka książki, która niczym kanadyjska Bridges Jones nieświadomie pokazuje nam jak NIE zachowywać się będąc w ciąży.

Autorka stanowczo nadużywała słówek "och" i "ojej" przez co miejscami miałam dość, ponieważ jak na kobietę blisko 30stki zdecydowanie było ich za dużo, a to z kolei sprawiało wrażenie, iż główna bohaterka jest bardzo infantylna. Rebecca panikuje, kiedy dowiaduje się, że jest w ciąży – bo przecież nie będzie już mogła ostro imprezować, pić drinków, palić (niestety robi to prawie przez całą ciążę, bo tak ciężko jej rzucić dla dobra dziecka). Poziom jej stresu wzrasta jeszcze bardziej, kiedy na badaniu USG widzi, że dziecko ma taaką ogromna głowę i wygląda jak kosmita (ehh może tak myślą niektóre kobiety, które wpadły i nie planowały w ogóle swojej ciąży). Jakby tego wszystkiego było mało to ciuchy ciążowe są wg niej ohydne, obrzydliwe i nie...

Onilom | 2014-03-02
Na półkach: Przeczytane, Dojrzalsze

Książka na jeden wieczór lub dwa. Jako odmóżdżasz lub "poprawiacz humoru". Na miły wieczór lub nudny wykład.
Instrukcja obsługi:
- pomimo, że jest autobiografią NIE należy traktować jej jako poradnik, ponieważ problemy przyszłej matki wynikają z jej ludzkiej głupoty i upartego charakteru, a nie z chęci poznania przyszłego stanu
- główną bohaterkę należy postrzegać wyrozumiale i z dużą dawką humoru
- należy oczekiwać, że będzie śmiesznie i zabawnie

Książka ma swoje plusy i minusy. Jednak w większości przeważają tu jej zalety, choćby nietuzinkowy styl pisania i ciekawy kanadyjski humor.

Cytaty:

"Nienawidzę, gdy mówi się: "Słuchaj swojego ciała". Co to ma znaczyć? Moje ciało nic mi nie mówi, poza codziennym domaganiem się frytek. Słuchałam go. Jadłam frytki codziennie, każdego dnia mojej ciąży."

"Kobiety mają wrodzoną umiejętność, pozostającą zupełnie poza zasięgiem mężczyzn, obracania i zmieniania rzeczywistości tak, by pasowała do ich wyobrażeń."

"Już nigdy nie będę...

Kasia Lenart | 2015-10-26
Przeczytana: 24 października 2015

Zacznę od tego, że nie lubię tego typu książek, ale cóż - leżąc w szpitalu w ciąży byłam zdana na to co przyniesie mama (mąż by lepiej trafił) - ale ona postanowiła mnie oderwać od myślenia.

W najkrótszych słowach: książka z typu "odmóżdżacz". Miałam wrażenie, że bohaterka nie jest moją rówieśnicą ale jest o połowę młodsza. Sposób wypowiedzi, pisania oraz "problemy" jakich nastręcza ciąża brzmiały jakby ta ciąża przerwała szalone życie 17 latki dla której głównym problemem jest - jej figura, alkohol, imprezy, faceci (mimo iż jest zaręczona). No i tak przez ponad 300 stron. Książka podzielona na rozdziały pod względem trymestrów - tytuł 1 zabrzmiał tak jakby przechodziła go najgorzej ze wszystkich dziewczyn w promieniu 20km... ale nie. Po prostu utyła, miała trochę mdłości, nie mogła pić alkoholu.

Główna zaleta książki - przeczytałam w jeden dzień - ale gdybym miała do wyboru jakieś inne zajęcie nie dotarłabym do 10 strony. Gorzej - mama posiada drugą część...

AnQ | 2013-07-26

Jestem w trakcie czytania "Wpadki". Po zapoznaniu się z opiniami, sądziłam, że nie warto tracić czasu. Jednak moim zdaniem, książka spełnia moje oczekiwania. Ponieważ jest lekka, łatwa i przyjemna. Szukałam czegoś, aby się "odmóżdżyć". Nie wymagająca myślenia, taka o.

Ola | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 maja 2014

Pozytywne zaskoczenie!
Książka jest bardzo przyjemna. Dla mnie oznacza to, że czytanie jej jest naprawdę bardzo łatwe i lekkie. Przy okazji jest też zabawna i życiowa. Opowiada o kobiecie, która zachodzi w nieplanowaną ciążę i prowadzi dziennik z tego okresu swojego życia. Na pewno tematyka przypadłaby do gustu kobietom w ciąży i matkom. Chociaż nie mam jeszcze dzieci, w ciąży także nie jestem, to bardzo fajnie było czytać, jak kobieta te dni przeżywa. Na pewno można z tej opowieści wyciągnąć jakieś nauki na przyszłość. Ja osobiście pokochałam autorkę (co za tym idzie również główną bohaterkę)i jutro biegnę do księgarni po kolejne książki Pani Eckler. Polecam!

shari | 2014-05-28

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z twórczością tej autorki, może po prostu to nie były moje klimaty, ale pokusiłam się o małą odmianę w czytanych pozycjach. Początkowo nastawiona byłam na mini-poradnik w humorystycznej konwencji dotyczący tego błogosławionego stanu, jednak z każdą chwilą, gdy poznawałam główną bohaterkę, moje pozytywne nastawienie malało. Zwłaszcza gdy przedstawione były relacje z jej Narzeczonym i odczucia związane z ciążą. Czasem ciężko mi się czytało, gdy opisywała swoje "wybryki" i nastawienie do błogosławionego stanu. Książce jednak nie można odmówić zabawnych momentów. Mimo całej niezbyt porywającej formie, zakończenie miło mnie zaskoczyło :)

Karkam | 2014-04-04
Przeczytana: 12 marca 2014

Lekka, akurat na tę chwilę. Jestem młodą mamą i chłonę wiedzę tajemną, jaką są anegdoty dotyczące wychowania dzieci. Po pierwsze - nie mam siły na łamigłówki, po drugie - odczuwam coś na kształt rozkoszy, gdy uświadamiam sobie, że nie tylko mnie jest trudno przebrnąć przez ten trudny okres. Czytałam w czasie drzemek mojego synka i byłam zadowolona - odnalazłam siebie w sytuacjach przytoczonych przez autorkę. Jestem zmęczona, ale nie wyobrażam sobie innego życia.

| 2013-09-25
Przeczytana: 2013 rok

Wstyd mi, że to przeczytałam, ale książka dobrze nadaje się do zrelaksowania się w oczekiwaniu na poród. Jeszcze bardziej wstyd mi, że co drugą stronę miałam ochotę krzyknąć: "miałam dokładnie tak samo!". Do polecenia tylko i wyłącznie kobietom w ciąży.

Sefirotka | 2011-01-07
Przeczytana: 30 grudnia 2010

Książka fajna, ale rewelacją jej nie nazwę. Dla mnie trochę nieprawdopodobna- bo która 29-latka nie wie kiedy może mieć dni płodne? No proszę... I głównie to mnie w tej książce raziło.

Ale jeśli ktoś potrafi na to przymknąć oko- to mogę polecić ;). Łatwa w odbiorze, szybko się czyta. Potrafi rozśmieszyć.

elpiss | 2013-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Nic specjalnego. Zadnych wartości estetycznych- zwykłe czytadło. Język bardzo prosty, z poczuciem humoru. Odpręża, bawi, ale chyba tylko kobiety w ciąży, które mają "budyń zamiast mózgu" ;)