Fałszywy świt. Urojenia globalnego kapitalizmu.

Wydawnictwo: Wektory
6 (7 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
False Dawn: The Delusions of Global
literatura faktu

Fałszywy świt poświęcony jest przede wszystkim krytyce ideologii wolnego rynku, którą Gray uważa, obok socjalizmu i komunizmu, za dziedzictwo oświecenia i jego wiary w istnienie jakichś żelaznych praw, kierujących rzeczywistością społeczną. Zdaniem autora ideologia wolnego rynku, cechująca się kultem pracy, ekonomicznego wzrostu i nieograniczonej konsumpcji, ma w istocie taki sam, skrajnie materialistyczny charakter, jak opozycyjny wobec niej socjalizm. W rezultacie ideologia ta zamiast wspierać wolność, niszczy ją, podobnie jak inne wartości, które leżą u jej podstaw. Nie powinno to jednak dziwić, jeśli zdamy sobie sprawę, że globalne społeczeństwo wolnorynkowe, sterowane jakąś „niewidzialną ręką”, jest taką samą utopią jak globalny komunizm oparty na centralnym planowaniu. Lekarstwem na socjalizm nie jest liberalizm, podobnie jak lekarstwem na liberalizm nie jest socjalizm: jeśli potrzebujemy jakiegoś lekarstwa, to powinien być to środek uwalniający nas od chorobliwego uzależnienia od mitów oświecenia.

John Gray (ur. 1948), w latach 80. ideowy przywódca brytyjskiej Nowej Prawicy, krzewiciel idei Hayeka, entuzjasta rządów Margaret Thatcher i autor klasycznych prac na temat liberalizmu. Z czasem stał się jednym z jego najbardziej oryginalnych krytyków. Obecne poglądy Graya lokują się poza tradycyjną lewicą i prawicą, a on sam, jako nieprzejednany krytyk oświecenia i wywodzącej się z niego mitologii postępu, pod wieloma względami zbliża się do myśli konserwatywnej. W Polsce ukazały się takie książki Graya, jak: Dwie twarze liberalizmu; Al-Kaida i korzenie nowoczesności oraz Czarna msza: apokaliptyczna religia i śmierć utopii.

Jeśli jedną z oznak utopistycznej natury globalnego wolnego rynku były nierealistyczne założenia dotyczące ludzkiej wiedzy, inną było ignorowanie władzy i konfliktu. Rynki to nie maszyny, które raz wprawione w ruch działają po wieki. Są instytucjami, które przejawiają wszystkie wady swoich twórców i konflikty pomiędzy nimi. Nie tylko są podatne na cykle koniunkturalne, lecz odzwierciedlają sprzeczne cele i wartości ludzi, którzy ich używają. Zaś ponad wszystko systemy rynkowe są nie bardziej trwałe niż władza, na której się opierają. Skłonność do wymiany dóbr i usług – czy, jak nazwał to Adam Smith, do wymiany i handlu – wydaje się niemal powszechna. Wymiana rynkowa istnieje zarówno w obozach koncentracyjnych, jak i w centrach handlowych. Jednak wysoko rozwinięte instytucje rynkowe istnieją jedynie wtedy, kiedy chronione są prawa własności, a kontrakty są dotrzymywane, a to zapewnić może jedynie państwo. Kiedy upadają rządy i państwa, to samo dzieje się z systemami rynkowymi, które były przez nie nadzorowane i podtrzymywane.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowektory.pl/product.php?id_product=69

źródło okładki: http://www.wydawnictwowektory.pl/product.php?id_product=69

Antagonista Esklaważu | 2015-06-06

Typowe niewolnicze wynurzenia. Kapitalizm (czyli wolność, cywilizacja zachodu - wszystko co dobre) be, ale spokojnie, socjalizm też be. Przypominam, że narodowi socjaliści też głosili niechęć do międzynarodowych socjalistów, ale nie czyni ich to kompetentnymi w krytyce kapitalizmu. Ta książka to konsekwencja jego poprzednich dzieł. Nieznajomość historii liberalizmu i niezrozumienie tych strzępów wiedzy, którą posiadł, zobiektywizowały się w tym piśmidle.

Latentis | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Lektura książki nieco mnie rozczarowała. Z zapowiedzi i informacji na okładce spodziewałem się bardziej pogłębionych rozważań i sięgnięcia do źródeł kultury europejskiej, a otrzymałem dość powierzchowne dywagacje, złożone w dużej mierze z truizmów i powtórzeń.
Sam temat jest mi niezwykle bliski, gdyż dotyczy on rozpoznania rzeczywistych podstaw i założeń jednego z oświeceniowych złudzeń, jakim była idea wolnego rynku. To, że kapitalizm jest czymś szalenie niebezpiecznym dla kultury i człowieczeństwa, podejrzewałem już wcześniej. Pierwszą czytaną przeze mnie książką, która potwierdziła moje intuicje, była napisana w 1944 roku (a wydana w 2010) "Wielka transformacja" Karla Polanyi'ego. Później dużą satysfakcję miałem z lektury "Triumfu człowieka pospolitego" Legutki, a w ostatnim czasie, czytając po raz kolejny Platońskiego"Fedona", spostrzegłem, że już u niego pojawiają się ślady refleksji nad ekonomią (w dzisiejszym rozumieniu tego słowa) jako motywowanego żądzą...

Łukasz Lelonek | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe
Przeczytana: 15 lipca 2014

Interesująca pozycja dla osób, które szukają wiedzy na temat oświeceniowych nurtów opartych o materializm, które świadomość historyczna przedstawia nieraz w kontrastowych barwach. Jednak warto sobie zadać pytanie, czy socjalizm i kapitalizm (rozumiany jako globalny rynek z minimalistycznym państwem) to nie awers i rewers tej samej monety.

JimmyConvay | 2016-03-17
Przeczytana: 13 lipca 2017