Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę

Okładka książki Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę Jurij Felsztinski, Michaił Stanczew
Okładka książki Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę
2015-02-17
2022-01-01
Jerzy Redlich
Ukraina Rosja konflikty

Okładka książki Czas zabójców. Toksyczna polityka Putina przeciw demokracji Jurij Felsztinski, Vladimir Pribylovsky
Czas zabójców.... Jurij Felsztinski, ...
Okładka książki Od Dzierżyńskiego do Putina. Służby specjalne Rosji w walce o dominację nad światem 1917-2036 Jurij Felsztinski, Władimir Popow
Od Dzierżyński... Jurij Felsztinski, ...
Okładka książki Korporacja zabójców Jurij Felsztinski, Władimir Pribyłowski
Korporacja zab... Jurij Felsztinski, ...

Okładka książki Resortowe dzieci. Służby Dorota Kania, Maciej Marosz, Jerzy Targalski
Resortowe dzie... Dorota Kania, Macie...
Okładka książki Karbala Piotr Głuchowski, Marcin Górka
Karbala Piotr Głuchowski, M...
Okładka książki Psy z Karbali Marcin Górka, Adam Zadworny
Psy z Karbali Marcin Górka, Adam ...

Jeśli patrząc na nazwisko Felsztinski kojarzy ci się z "Wysadzić Rosję" to dobrze myślisz. Ta książka jest podobna do tamtej. To jest, została napisana jako odpowiedź na to, co głosiła wtedy (2015) Rosja, np. że Krym to od zawsze był rosyjski. Żeby wyjaśnić, że tak nie jest, autorzy przywołują historię Ukrainy. Wskazują też na wczesne lata po upadku ZSRR, jako okres, który Ukraina zaprzepaściła, aby wykonać zmiany celem wejścia do NATO, czy UE. Felsztinski również pokusił się o wyjaśnienie, co miała na myśli Angela Merkel, mówiąc, że Putin żyje we własnym świecie i który chce odbudować. Świecie, który w 1991 roku się rozpadł.

𝐋𝐄𝐊𝐓𝐔𝐑𝐀 𝐎𝐁𝐎𝐖𝐈Ą𝐙𝐊𝐎𝐖𝐀 𝐃𝐋𝐀 𝐊𝐀Ż𝐃𝐄𝐆𝐎 𝐊𝐓𝐎 𝐏𝐑𝐀𝐆𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐑𝐎𝐙𝐔𝐌𝐈𝐄Ć 𝐌𝐎𝐓𝐘𝐖𝐘 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀 𝐈 𝐏𝐎𝐙𝐍𝐀Ć 𝐇𝐈𝐒𝐓𝐎𝐑𝐈Ę 𝐔𝐊𝐑𝐀𝐈𝐍𝐘 !
Rosyjska inwazja na Ukrainę z 24 lutego wzięła się znikąd?
Ta wciągająca historia Felsztinskiego i Stancheva stanowi kronikę historii Ukrainy od jej początków do współczesnych zmagań o odparcie rosyjskiej ingerencji. Podejmowana przez znanych historyków próba ukazania imperialnych ambicji Rosji i wyjaśnienia przyczyn konfliktu z Ukrainą. Współautorzy śmiało nazywają Putina rosyjskim Hitlerem, który w 2014 roku przekroczył Rubikon.
Ten bestseller opublikowany po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku przewidywał, że rosyjska inwazja jest tylko kwestią czasu i argumentował, jak można jej uniknąć, aby uniknąć konfliktu nuklearnego, który mógłby wciągnąć świat w wojnę światową. To obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą zrozumieć tło kryzysu i sposoby, w jakie możemy bezpiecznie iść dalej.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
DLA CIEKAWSKICH :
Jurij Felsztinski urodził się w Moskwie w 1956 r. W 1974 r. rozpoczął studia historyczne w Moskiewskim Instytucie Pedagogicznym. W 1978 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i kontynuował studia historyczne najpierw na Uniwersytecie Brandeis, a następnie w Rutgers, gdzie uzyskał stopień doktora. w historii. W 1993 roku obronił pracę doktorską w Instytucie Historii Rosyjskiej Akademii Nauk, stając się pierwszym obcokrajowcem, który uzyskał stopień doktora w Rosji. Felsztinski zebrał, zredagował i opatrzył komentarzami kilkadziesiąt tomów dokumentów archiwalnych dotyczących historii Rosji. Do jego pierwszych książek, opublikowanych w języku rosyjskim, należą: Bolszewicy i lewicowi eserowcy (Paryż, 1985),Ku historii naszej izolacji (Londyn, 1988; Moskwa, 1991); Klęska rewolucji światowej (Londyn, 1991; Moskwa, 1992).
W 1998 roku udał się do Moskwy, aby zgłębiać problemy polityczne współczesnej Rosji. W tym czasie poznał Aleksandra Litnwinienkę, podpułkownika FSB, który zerwał kontakty z establishmentem, w którym pracował przez ponad dwadzieścia lat. W 2000 roku Felsztinski i Litwinienko rozpoczęli pracę nad książką „Wysadzić Rosję” – opisującą stopniowe przejmowanie władzy w Rosji przez aparat bezpieczeństwa i szczegółowo opisującą udział FSB w serii okrucieństw terrorystycznych, które miały miejsce w latach 1994–1999. W sierpniu 2001 roku w specjalnym wydaniu Nowej Gazety ukazało się kilka rozdziałów z Wysadzania Rosji. W 2002 roku książka stała się podstawą filmu dokumentalnego Wysadzanie Rosji w powietrze (znanego również jako Zabójstwo Rosji). Zarówno książka, jak i film dokumentalny zostały zakazane w Rosji. Do 2006 roku Felsztinski kontynuował współpracę z Litwinienką przy gromadzeniu dodatkowych materiałów dokumentujących udział FSB w zamachach bombowych na kamienice we wrześniu 1999 r. W listopadzie 2006 r. w Londynie zginął Aleksander Litwinienko.
W 2007 roku w dwudziestu różnych krajach ukazała się książka Aleksandra Litwinienki i Jurija Felsztinskiego „Wysadzić Rosję”.
Do najnowszych publikacji Felsztinskiego należą: Korporacja: Rosja i KGB w epoce prezydenta Putina (Encounter Books, Nowy Jork, 2008, wspólnie z Władimirem Pribyłowskim); KGB gra w szachy (Russell Enterprises, Milford, Connecticut, 2010, z Władimirem Popowem i Borisem Gulko); Lenin i jego towarzysze (Enigma Books, Nowy Jork, 2010).
informacje z internetu

Polecam obejrzeć wywiad Roberta Mazurka z Jurijm Fielsztinskim na Kanale ZERO :

Rosyjska inwazja na Ukrainę z 24 lutego wzięła się znikąd?

Do 10 rozdziału to książka historyczna, ocena na 6 gwiazdek, od 11 rozdziału, książka(powstała w 2014) jest jak czytana dzisiejsza gazeta , ocena na 8 lub 9 gwiazdek. Od 11 rozdziału masz wrażenie, że czytasz reportaż z teraźniejszości. Niezwykły realizm oceny zamiarów Rosji względem świata i Ukrainy. Cały zachód przespał te sygnały.

TRZECIA WOJNA ŚWIATOWA❓
BITWA O UKRAINĘ
autorzy już w 2️⃣0️⃣1️⃣5️⃣ r. przewidzieli co się wydarzy.
Skoro pisarze przeczuwali nadejście złego to przywódcy "wolnego świata" tym bardziej musieli o tym wiedzieć.
Jak można patrzeć jak giną niewinni ludzie i nic z tym nie robić ❓😡
Przywódcy tego świata nie liczą się z ludzkim życiem. Tutaj chodzi o 💰.
To ona rządzi światem.
Wojny trwają od lat. Od lat w tych konfliktach giną dzieci. Niby są różne organizacje, lecz to wszystko jest do dupy.
Wojna w Afganistanie, Iraku czy Syrii pokazała jak to wszystko wygląda.
ruskie i ameryknie od lat nie wchodzą sobie w drogę. Lecz bez wzajemnej zgody i poparcia wątpię, że całe to zło miało by rację bytu.
My Polacy, otworzyliśmy na to oczy, gdy widmo wojny zajrzało w nasze sąsiedztwo.
Potępiam to co robi putin ze swoim przydupasem z Białorusi. Potępiam bierną postawę Europy jak i całego nato.
Sama Ukraina niestety, wojny nie wygra.
Wielki szacunek dla @zelenskiy_official to prawdziwy mąż stanu.
W tym wszystkim popieram naszych ćfoków znaczy rządzących.
Mam tylko nadzieję, że ta pomoc nie odbije się nam POLAKOM wielką czkawką.
Mam również głęboką nadzieję, że 🇺🇦 przetrwa i rozjebie ten ruski burdel w drobny pył
°
°
P. S.
Myślicie, że (gdyby takie 💩 spadło na Polskę) nasz prezydent oraz premier wraz z ministrami zostaliby w stolicy, tak jak uczynili to Ukraińscy rządzący ❓

TRZECIA WOJNA ŚWIATOWA❓
BITWA O UKRAINĘ
autorzy już w 2️⃣0️⃣1️⃣5️⃣ r. przewidzieli co się wydarzy.
Jak można patrzeć jak giną niewinni ludzie i nic z tym nie robić ❓😡
Przywódcy tego świata nie liczą się z ludzkim życiem. Tutaj chodzi o 💰.
To ona rządzi światem.
Wojny...

Książka bardziej opisuje historię polityczną Ukrainy niż koncentruje się na niedawnej agresji Rosji na ten kraj, ale z drugiej strony bez krótkiego choćby tła historycznego trudno jest zrozumieć przyczyny ostatniego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i podziału kraju na część ukraińską i rosyjską. Tym niemniej, warto przeczytać, ponieważ książka zawiera szczegóły, których nie ma w polskich środkach masowego przekazu, a bez znajomości których ciężko zrozumieć to, co dzieje się na Ukrainie.

Tytuł kompletnie nietrafiony - o konflikcie traktuje 100 stron z 400. Zwięzła historia Ukrainy i konfliktu jest jak najbardziej na plus, chociaż czuć tutaj pewną tendencyjność. Nie trzeba znać autora aby wiedzieć, że pisał to Ukrainiec. Niemniej lektura ciekawa, godna polecenia, chociaż trochę przeciągnięta - dałoby się skrócić spokojnie o połowę bez utraty treści. Gigantyczny minus za rozdział o Banderowcach, gdzie zaprezentowano nam kilkadziesiąt stron propagandowego cytatu.

Tytuł książki jest troszkę nietrafiony, być może przykuwa uwagę potencjalnego kupca, ale nie oddaje treści książki.
Co mi się najbardziej podobało w tej książce? Przede wszystkim fakty. Nie znalazłem w żadnej książce o Ukrainie tak przyjemnie i konkretnie podanej historii tego narodu. Od pierwszych wzmianek do dziejów najnowszych.

Felsztinski na bardzo wysokim diapazonie o możliwej III wojnie światowej. Zmusza do refleksji. Przejrzeć na oczy, póki nie jest za późno. Koniecznie!!

Tytuł książki został omówiony w jednym rozdziale. Reszta to zwięzła historia Ukrainy i tego co tam się dzieje, co dla mnie było interesujące, ale całość może sprawiać mylne wrażenie.

Tytuł "Trzecia wojna światowa" zupełnie nie oddaje treści zawartej w książce, moim zdaniem zastosowano całkiem niezły chwyt marketingowy. Co prawda autorzy wskazują na wiele analogii między aktualną sytuacją a tym co się działo w latach trzydziestych poprzedniego wieku, jednak największą wartością książki jest przedstawienie historii Ukrainy.
"Trzecia wojna światowa" to dogłębna analiza tego, co się wydarzyło na Ukrainie na szczytach władzy od 1991 roku. Zabrakło mi spojrzenia zwykłych ludzi, tego jak oni postrzegali zachodzące zmiany, dlaczego mimo klęski ideałów pomarańczowej rewolucji zdecydowali się po raz kolejny pojawić się na Majdanie.
Niesamowicie ciekawe są dokumenty umieszczone w aneksie, ktòre pozwalają czytelnikowi samodzielnie wyrobić sobie zdanie o Kuczmie. "Trzecią wojnę światową" zdecydowanie polecam każdemu, kto interesuje się nie tylko tym co się dzieje za naszą wschodnią granicą, ale także każdemu, kogo interesują rozgrywki kuluarowe politykòw, których nie widzi przeciętny zjadacz chleba.

"Trzecia wojna światowa" to...

• Ukraina
  • Literatura faktu