Skandale polskie

Wydawnictwo: Demart
historia

Książka została poświęcona skandalom w dziejach Polski. Poruszyły i podnieciły współczesnych, nie wpłynęły jednak znacząco na bieg dziejów. Skądinąd jednak warto o tych skandalach pamiętać. Pokazują sławne postaci, znane jako posągowe i idealne, często w innym świetle i uświadamiają, że przodkowie nasi nie byli jak posągi kamienne z Wysp Wielkanocnych, nie zrozumiałe dla nas, w jedną stronę zwrócone i wszystkie do siebie podobne .

almos | 2014-06-11
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Historia w wydaniu popularnym przeznaczona dla szerokiej publiczności. Mamy tu sporo ciekawostek z wieków dawnych ale też z XX wieku, przedstawionych w lekkiej formie. Dowiadujemy się m.in. o bogatym życiu erotycznym Kazimierza Wielkiego, o kulisach wizyty Casanovy w Warszawie, o romansie Napoleona i pani Walewskiej, o losach mniszki Barbary Ubryk, o polskiej kochance cesarza Franciszka Józefa czy o wozie Drzymały. Niektóre historie były dla mnie nowe: opowieść o bitwie pod Piławcami, czy sprawa prof. Cywińskiego (pokazująca jak w II Rzeczypospolitej rozumiano wolność słowa).

Znając Stommę możemy być pewni, że nie ma tu żadnych historycznych przekłamań, poza tym książka napisana jest, swoistym dla autora, lekkim i potoczystym stylem. Niemniej nie jest to najlepsze dzieło Stommy, pisał trochę na kolanie, pośpiesznie i powierzchownie, niektóre rozdziały są bardzo krótkie i pozostawiają niedosyt. Z drugiej strony uważam, że to jedna z lepszych książek popularyzujacych historię, ze...

Rafał | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

W książce znajdziemy skandale sławnych ludzi m.in. takich jak:
Przygody miłosne i matrymonialne króla Kazimierza
Zabójstwo Marii Wisnowskiej
Sprawę Cywińskiego
Gest Kozakiewicza
Rzecznik Urban i jego sarkastyczny weredyzm
Barbara Ubryk-Karmelitanka Bosa(kościół bardzo nie lubi,gdy się ją wspomina)
Napoleon Bonaparte(romans z Marią Walewską)
Józef Piłsudski

Książka średnio mi się podobała.

Emsi | 2018-02-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 lutego 2018

Po książce, w której tytule jest słowo "skandal", spodziewałam się czegoś innego. Przeczytałam, kilka rozdziałów jest interesujących, jednak w większości (wg mnie) brak kontekstu. Czasem czytelnik jest wprowadzany z marszu w środek jakiejś sytuacji i skandal jest ledwo wyczuwalny że względu np. na nieznajomość realiów lub osób.

Maniek1980 | 2016-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Nader ciekawy koncept na książkę. W jednym wydaniu zbiór intrygujących opowiastek odsłaniających kulisy najbardziej znanych „skandali” politycznych, kryminalnych i obyczajowo-towarzyskich, począwszy od wieków średnich aż po czasy nam współczesne. Jak wskazuje sam Autor w przedmowie przy doborze merytorycznym zbioru jako kryterium zostało przyjęte eklektyczne rozumienie terminu „skandal”. Czyli krótko mówiąc, takie odpowiadające potocznej intuicji. Wydarzenie-epizod, które mimo, iż nie wywołało poważnych reperkusji polityczno-społecznych i obyczajowych, pozostaje na długo w pamięci potomnych. I warto o nich pamiętać, gdyż przybliżają nam ducha ówczesnych czasów, barwniej niż akademickie podręczniki. Ukazują również dotychczas nieskalane, pomnikowe wręcz postaci historyczne w codziennych, życiowych sytuacjach. Warto wspomnieć, iż nie wszyscy podołali próbie charakteru...

kryptonite | 2010-06-09
Przeczytana: 2009 rok

Czytałam jeszcze jego 'Sławnych Polaków zaślubiny'. Jego książki są po prostu świetne, o wielu znanych Polakach nie sądziłam, że mogą coś takiego zrobić np. taki Kazimierz Wielki, który wydawał mi się szlachetny, co się okazało, był kobieciarzem.

waldenburg | 2011-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: luty 2011

Do tej pory znałem L. Stommę przez pryzmat felietonów publikowanych na łamach "Polityki". "Skandale" podrzuciła mi koleżanka z informacją, że nie mogła się oderwać. Faktycznie, świetnie się czyta, szczególnie o historiach, które przed wielu laty elektryzowały opinię publiczną, jednak czym bliżej końca, kiedy autor porusza się w strefie PRL tym bardziej te skandale są męczące, ale możliwe, że to moja odosobniona opinia. Jak na to nie spojrzeć - przeczytać warto, ja na pewno sięgnę po kolejne książki pana Ludwika.

Bobek | 2018-12-03
Paulina | 2018-11-05