Od Pearl Harbor do Hirosimy. Japonia w latach wojny

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Le Japon en guerre. De Pearl Harbour a Hiroshima
historia
kashka

Japonia "od środka", oglądana oczyma cudzoziemca, jednego z nielicznych, jacy podczas wojny pozostali w Tokio. Walki na Pacyfiku, intrygi klik i klanów, codzienność pod bombami, cesarz i samurajowie w obliczu klęski, atomowa zagłada Hirosimy i Nagasaki - to niektóre sprawy plastycznie pokazane w kolejnej książce francuskiego dziennikarza, znanego polskim Czytelnikom z bestselleru "Japonia -...

Walki na Pacyfiku, intrygi klik i klanów, codzienność pod bombami, cesarz i samurajowie w obliczu klęski, atomowa zagłada Hirosimy i Nagasaki - to niektóre sprawy plastycznie pokazane w kolejnej książce francuskiego dziennikarza, znanego polskim Czytelnikom z bestselleru "Japonia - trzecie mocarstwo".

[Książka i Wiedza, 1988]

Dariusz Karbowiak | 2011-05-28
Na półkach: Historia, Przeczytane

czytałem tę książkę dobrych kilka lat temu. dzisiejsza recenzja jest może trochę post factum jednak po przeczytaniu "Rycerzy bushido" i obejrzeniu niedawno emitowanego filmu "Miasto życia i śmierci", skłaniam się coraz bardziej do opinii jaka zanotowałem zaraz po jej przeczytaniu. Załączone pod koniec książki szacunkowe dane o możliwościach start w ludziach wojska amerykańskich i co za tym idzie także strat w ludności cywilnej Japonii, wobec strat ludności cywilnej po wejściu świata w epokę atomową, czyli po Hiroszimie i Nagasaki ma się wrażenie że te bomby były niczym łaskawym oszczędzeniem istnień ludzkich. Ciężko pisać takie słowa humaniście, jednakże uważam, że książka powinna być zalecaną lekturą jako przestroga do czego może doprowadzić bezkrytyczna, fanatyczna wręcz wiara w jedynie słuszne ideologie.

tom86tbg | 2014-09-26
Przeczytana: 24 września 2014

Bardzo ciekawa pozycja, autor opisuje Japonię imperialną. Tą której próżno szukać dziś na mapie.
Opisuje Japonię z pierwszej ręki, wydarzenia od roku 1934 do lat powojennych jako naoczny świadek - pracownik ambasady francuskiej.
Opisuje nastroje panujące w "imperium słońca" poprzez powstanie, po szczyt panowania, aż do końcowego upadku.
Bardzo klarownie i jasno rysuje układy polityczne wewnętrzne jak i zewnętrzne panujące w kraju kwitnącej wiśni.

Jak to honory kraj samurajów w roku 1945 musiał pogodzić się z tym co wydawało się dal przeciętnego Japończyka z rzeczą nie do pogodzenia. To znaczy z własną klęską, kapitulacją i porażką.

Eren | 2016-10-04
ArtZ72 | 2016-09-13