Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?

Okładka książki Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę? Anna Pieńkowska, Maciej Pieńkowski
Okładka książki Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?
Anna PieńkowskaMaciej Pieńkowski Wydawnictwo: PROMOHISTORIA - Histmag.org historia
historia
PROMOHISTORIA - Histmag.org
2013-12-10
2013-12-10

Celem autorów książki było podniesienie króla Zygmunta III z dołu ,,niesławy", w który zepchnęły go oceny XIX - i niektórych XX - wiecznych historyków. Oceny często krzywdzące i pisane pod wpływem pewnej narzuconej uprzednio narracji. Treść książki skupia się zatem na tłumaczeniu motywów, które powodowały władcą przy podejmowaniu konkretnych decyzji. W efekcie uzyskujemy obraz polityka, w gruncie rzeczy pracującego nad wzmocnieniem pozycji państwa, nie zaś zindoktrynowanego bigota, czy dbającego wyłącznie o interes swego rodu egoisty. Poszczególne rozdziały omawiają mecenat artystyczny, politykę zagraniczną, ustosunkowanie do kwestii religijnych na podłożu krajowym. Brakowało mi jednak rozdziału traktującego wyłącznie o sferze intymnej Zygmunta, chociażby jego stosunków z żonami. Z drugiej strony pewien szkic charakteru wnuka Zygmunta I Starego i Bony uzyskuje czytelnik na podstawie części omawiającej wspomniane już nastawienie do spraw ,,sacrum". W moim odczuciu publikację cechuje staranne opracowanie zamierzonych aspektów, oraz przystępne ich wyłożenie, co plasuje ją na półce solidnych dzieł popularyzujących postaci XVII - wiecznej areny politycznej Rzeczpospolitej.

Zygmunt III to chyba najbardziej spotwarzony król naszego kraju. Narosło wokół niego wiele nieprawdziwych przekonań, niestety wciąż powszechnie przyjmowanych, a co gorsza, powtarzanych na lekcjach historii w szkołach. Na szczęście od niedawna kłamliwe opinie o władcy są prostowane i w nurt ten wpisuje się owa książka. Dobrze się ją czyta i została rzetelnie napisana, polecam ją każdemu, kto interesuje się nowożytną historią Polski.

Książka, której celem jest pokazanie jednego z naszych władców - Zygmunta III Wazę w lepszym świetle niż przedstawia się go na lekcjach historii. Autorzy polemizują z większością uznanych historyków, którzy ich zdaniem niesłusznie przedstawiają Zygmunta III w złym świetle. W książce przedstawiono sporo ciekawych faktów na temat życia Zygmunta III.
Całość jest przedstawiona w miarę dobrym stylu. Książkę czyta się całkiem dobrze.
Warto przeczytać, zwłaszcza, że książka ma niecałe 50 stron, więc w jeden dzień można zaliczyć, poszerzając swoją wiedzę na temat jednego z najdłużej panujących polskich władców.

Całość jest przedstawiona...

• Wazowie
  • Posiadam (ebook)
  • 2018(52 książki)
  • BookRage.org

Dodaj cytat z książki Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?