Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata

Okładka książki Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata Phil Ball
Phil Ball Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
White Storm: The Story of Real Madrid
Sine Qua Non
2014-05-24
2014-05-24
Bartosz Sałbut, Konrad Mazur, Damian Juszczyk

Złota historia królewskich

Real Madryt to moja ukochana drużyna od dzieciństwa. Kibicuje im od prawie 30 lat i każdy kto mnie zna bardzo dobrze o tym wie. INO REAL, i wszystko jasne. Jestem z pokolenia, które pamięta sławne Mistrzostwa Świata we Francji z 1998 roku i finał z udziałem mojego brazylijskiego idola Ronaldo, który niedługo po tym przeniósł się do Realu. Pamiętam przenosiny Figo i stworzenie pierwszego Galacticos przez prezesa Pereza. Nie mogłem więc pominąć książki Balla, chociaż przeleżała mi kilka lat na półce i nie jest aktualna na obecną chwilę.

Autor wprowadza nas do świata madridistas, pokazując historię Realu od momentu powstania aż do czasów kiedy Real opuszczał Mourinho, i drugiego sezonu Cristiano Ronaldo w barwach Galacticos 2. Poznajemy twórców, prezesów, pierwszy stadion i potem dalsze historie. Ball fajnie poświęca osobny dział na każdy okres z historii Realu przybliżając czytelnikowi jakie wydarzenia po sobie postępowały i jak to wszystko wyglądało. Mamy wczesne lata i pierwsze problemy, pojawienie się Alfredo di Stefano, pokolenie Ye-Ye i drużynę Sępa. Czasy skromnego i nieskalanego Raula, i pierwszego Galacticos, które zasilili Figo, Zidane, Ronaldo i Beckam, aż do momentu drugiego Galacticos z Balem, Benzemą, Cristiano i innymi. Niestety na tym się kończy, bo książka jest aktualna na 2014 rok, co może być minusem dla tych, którzy oczekują informacji do aktualnego stanu. Ale to pokazuje inna książka.

Pozycja Phila Balla w bardzo przyzwoity sposób przedstawia Real. Nie wiem na ile jest to szczerze obiektywnie, bo sam autor stara się ją przedstawić w takim świetle, aczkolwiek daje się wywąchać pomiędzy stronami, że sam sympatykuje z królewskimi. Niemniej nie ma tutaj żadnych obraźliwych zwrotów do kogokolwiek. Na blurbie jest informacja, że to książka nie tylko dla samego kibica Realu, ale dla każdego szanującego się kibica ogólnie. Może być w tym jakaś prawda, pod warunkiem, że to też obiektywny i nie nastawiony anty do Realu Madryt. Z pewnością jednak książka powinna znajdować się na półce każdego szanującego się kibica królewskich. ;)

Real Madryt, to drużyna w której łatwo się zakochać, zaczynając od miasta, a kończąc na piłkarzach. Piękny stadion, ofensywna gra, wielkie gwiazdy i niezliczone trofea. Takie są moje pierwsze skojarzenia dotyczące tego zespołu. Nie jestem jego kibicem, wręcz przeciwnie, jestem zwolennikiem ich odwiecznego rywala, FC Barcelony. Tak się jednak złożyło, że ostatnio nabrałem nieco innej perspektywy względem „Królewskich”, a to wszystko za sprawą jednej książki.

Phil Ball, brytyjski dziennikarz sportowy urodzony w Vancouver, który spędził w Hiszpanii (San Sebastian) ponad dwadzieścia lat, podjął się próby przedstawienia najważniejszych okresów z historii najbardziej utytułowanej drużyny w historii hiszpańskiej piłki nożnej w książce pt. „Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata”.

Nie jest to jednak suche przedstawienie faktów z historii klubu. Ball jest bowiem oddanym kibicem zespołu ze stolicy Hiszpanii, czego nie ukrywa. W jego słowach da się zatem odczuć emocjonalne przywiązanie do barw „Los Blancos”, a tym samym szczegółowość z jaką stara się przekazać czytelnikowi informacje szczególnie mu bliskie.

Nie da się chyba jednak opisać całej historii takiej instytucji jak Real Madryt w ramach jednej książki, a co dopiero na 368 stronach. Dlatego też autor postanowił skupić się na jego zdaniem najważniejszych i najciekawszych aspektach dotyczących obecnego mistrza Hiszpanii, jego największych sukcesach, ale także niektórych wpadkach.

Jeśli nie znacie „Piątki Sępa”, niewiele mówią wam takie nazwiska jak Sanchez, Puskas, czy Di Stefano, a do tej pory myśleliście, że o swoim ukochanym klubie wiecie naprawdę wszystko, to jest to dla was pozycja obowiązkowa. Jeśli zaś z powyższymi osobami i terminami jesteście dobrze zaznajomieni, to przeczytacie nie tylko, o informacjach które dobrze znacie, ale poznacie także perspektywę osób związanych z klubem, jego legend, a nawet prostego kibica z Madrytu.

Zaskoczę was, ale uważam, że jest to również książka, którą powinien przeczytać każdy kibic FC Barcelony. Z początku nieco irytujące wydawało mi się ciągłe gloryfikowanie Realu Madryt przez autora i tylko pobieżne wspominanie o sukcesach FC Barcelony w pewnych okresach. Jest jednak ku temu dobry powód. Na kartach opracowania Phila Balla da się wyczuć duch madridismo, o którym często i szczegółowo pisze. Podobnie jak „Duma Katalonii” ma swoje hasło „Mes que un club”, tak samo „Królewskim” przyświecają pewne wartości i autor stara się je szczegółowo wyłożyć na kartach swojego opracowania.

Z książki płynie jedno bardzo ważne stwierdzenie – Real Madryt to klub jedyny w swoim rodzaju i nie da się zaprzeczyć jego bogatej historii. I choć jej treść kończy się tuż przed finałem Ligi Mistrzów w Lizbonie z 2014 r., a więc chwilkę przed początkiem kolejnego pięknego okresu w historii klubu (3 triumfy w Lidze Mistrzów, 2 Superpuchary Europy, Puchar Króla, Superpuchar Hiszpanii oraz mistrzostwo Hiszpanii),autor zachowuje optymizm i wręcz zaraża nim swojego czytelnika. Większość z nas nigdy nie będzie chodzącymi encyklopediami „Los Blancos” czy całej piłki nożnej, ale „Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata”, to doskonała pozycja żeby do tego dążyć.

Posiada wiele interesujących faktów, związanych z powstaniem i historią najlepszego klubu na świecie.

Bardzo dokładna analiza historii najlepszego klubu wszechczasów. Dużo ciekawych informacji, nawet dla kibica z wieloletnim stażem.

Książka,którą każdy kibic Realu powinien przeczytać,aby poznać historię swojego klubu.

Zacznę od tego,że jestem kibicem Barcy i Real to mój największy wróg w piłce klubowej. Jednak co królewskie trzeba oddac królowi, którym Real na pewno jest w Europie. Gdyby chciec pobieżnie opisac 100 lat historii klubu to myślę ,że ta pozycja powinna mniec minimum 1000 stron. Ciekawie zostało przedstawione powstanie klubu i klimat rozgrywek hiszpańskich sprzed wieku. Autor skupił się na sylwetkach największych gwiazd każdego okresu. Oczywiście wielu piłkarzy zostało pominiętych i wydarzeń. Tak jak napisałem nie sposób jest w 400 stronach opisać tyle wydarzeń. Jest era bliższych już nam piłkarzy jak Di Stefano , Puskas , następnie tak zwana "Piątka Sępa" aż do czasów XX wieku , które moim zdaniem są najsłabiej napisane. Jest wspomniane o Raulu i Beckhamie... . Tak anglikowi zostało więcej poświęcone niż Zidanowi czy Ronaldo nie wspominając o Ikerze Casilliasie. Może to ze względu na narodowość autora ? . Myślę,że najnowszym czasom powinno byc więcej poświęcone. Pozycja godna uwagi dla fanów piłki nożnej(zwłaszcza lata powstania i klimat piłki sprzed wieku za to +). Za opis ostatniego pokolenia -. Chętnie podobną pozycję przeczytałbym na temat innych klubów :). Lektura trzyma poziom.

Jako szanujący się kibic Realu Madryt wprost musiałam przeczytać tę książkę. Phil Ball ukazuje w niej historię Królewskich od generała Franco aż do czasu Mourinho. Książka bardzo mi się podobała i z chęcią przeczytam ją po raz kolejny. Tak jak mówi jeden z cytatów z tej książki ''Galaktyczny sen może umrzeć, lecz madridismo będzie żyć wiecznie' i jest to prawda.

Obowiązkowa pozycja dla Kibiców Królewskich
6 lat pięknych wspomnień :)
Viva Los Blancos !

Obowiązkowa pozycja dla Kibiców Królewskich
6 lat pięknych wspomnień :)
Viva Los Blancos !

Świetnie opisana historia powstania oraz późniejsze dzieje najlepszego (to fakt, nie opinia!) klubu piłkarskiego na świecie. Każdy, kto aspiruje do miana kibica Realu Madryt powinien przeczytać. Polecam.

Nie jestem kibicem Realu, mój klub to Juventus Turyn. W Hiszpanii jestem za Barceloną i prawdopodobnie jeszcze za jakimiś sto pięćdziesięcioma innymi zespołami przed Realem - po prostu ich nie lubię. Ale książkę warto przeczytać, bo jak pisze autor obok takiego klubu nie da się przejść obojętnie i w każdym wyzwala on jakieś emocje. Można dowiedzieć się sporo ciekawych i często również zabawnych rzeczy i historii o "Królewskich". Jest dobrze i czekam na podobną pozycję o Juve.

• Sport
  • Piłka nożna
  • 2005-2017

Dodaj cytat z książki Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata