rozwiń zwiń

Rage

Okładka książki Rage
Stephen King Wydawnictwo: New English Library kryminał, sensacja, thriller
214 str. 3 godz. 34 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
Rage
Wydawnictwo:
New English Library
Data wydania:
1983-01-01
Data 1. wydania:
1983-01-01
Liczba stron:
214
Czas czytania
3 godz. 34 min.
Język:
angielski
ISBN:
9780450053795
Tagi:
uczeń zabójstwo
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
351
126

Na półkach:

Licealista, Charles Decker, najpierw zostaje wydalony ze szkoły, by następnie wrócić, popełnić morderstwo i wziąć 24 zakładników – swoją klasę. Chłopak będzie prowadził słowne utarczki (przez interkom) z administracją szkoły oraz długie egzystencjalne pogaduszki z kolegami z klasy.

To doskonały przykład „efektu zakazanego owocu” (im bardziej obiekt jest zakazany, niedostępny, tym większa w nas motywacja aby po niego sięgnąć) i jeden z magnesów książki. W USA doszło do wydrukowania tylko jednego nakładu, gdyż sam autor zakazał dalszej dystrybucji. Jak łatwo się domyślić, Polacy nie mieli okazji „powąchać” Rage’u na ojczystej ziemi. Wszystko dlatego, że książka poprzez swoją zawartość mogła negatywnie oddziaływać na młodzież i popychać ich do haniebnych czynów (ataków na szkoły) – King nie chciał do tego dopuścić. Przyznam, że na mnie efekt ten również podziałał.

Ale sięgnąłem po te książkę przede wszystkim z innego powodu, też przyciągającego uwagę, tj. zarysu fabuły. Miałem ochotę na coś obrazoburczego, wulgarnego, na coś, co złamie tabu. Kto mógłby tego dokonać, jak nie sam King?

Odbywa się coś w rodzaju dobrze przepracowanej godziny wychowawczej…albo terapii grupowej. Uczniowie w tej sytuacji odkrywają się, czego wcześniej wielu by nie zrobiło – najpierw robi to sam napastnik, a potem wymusza na pozostałych ich własną spowiedź.

Autor skoncentrował się na wyeksponowaniu obrazu młodego pokolenia tamtych czasów. Bunt, przemoc płynąca zarówno z domu jak i z telewizji (filmy, programy, wiadomości) a poza tym charakterystyczne warunki życia małego miasta – nie wypada wręcz żeby dorośli nie mieli sekretów i przewinień, dalekich od poczucia dumy. To właśnie dzięki uczniom – czyli ofiarom przemocy – wiemy o złych uczynkach dorosłych, podczas długiej wymiany zwierzeń w klasie.

Kluczowym argumentem za ocenzurowaniem książki jest fakt, iż King narratorem uczynił Decker’a czyli mordercę i porywacza, pozwalając przedstawić mu swoją wersję zdarzeń i zrobił też wszystko, aby sympatyzować ze sfrustrowanym napastnikiem. Główny bohater staje się dobrym, miłym zabójcą – nie czujemy do niego odrazy, ani nie domagamy się dla niego należnej kary; podobny stosunek do niego ma większość zakładników. Pokazując uwikłanie młodzieży w spiralę agresji, kłamstw i hipokryzji, chciał podkreślić ich zdezorientowanie i pozwolił nam ich usprawiedliwiać, wciągając nas tym samym w grono przestępców. Tym się wyróżnia ta książka, że współczujemy Decker’owi bez powodu; King propaguje (wyjątkowo) przemoc, a zabójcy wcale nie oglądamy w czarnych barwach.

Pisząc wprost, za dużo tu paplaniny, za mało akcji. Jest statyczna, tylko gdzieniegdzie wynurzają się błyskotliwsze dialogi.

Na pewno liczyłem na większą dawkę przemocy, czy zszokowania. Spodziewałem się historii, która przełamie tabu, będzie obrazoburcza, zatrzęsie w posagach czytelnikiem, zniesmaczy, oburzy. Może poza początkiem, nic takiego nie miało miejsca. Duża w tym „zasługa” samego autora.

Uspokajam wszystkich fanów Kinga – „Rage” to sam początek rozkwitu wielkiego talentu pisarza i to widać gołym okiem. Przeciętne, nierzucające na kolana dzieło młodego nieopierzonego twórcy. Jednak nie ma powodów do zmartwień, gdyż jak wszyscy wiemy, Amerykanin w późniejszych latach pokazał do czego jest zdolny. Gdyby „Rage” był u nas powszechnie dostępny, na pewno szybko by o nim zapomniano i cała nęcąca otoczka pękłaby jak bańka mydlana. Propozycja w pierwszej kolejności dla sympatyków Kinga oraz dla tych, którzy nie znosili szkoły. Następnie dla tych, których kręcą książki ze względu na niecodzienne okoliczności towarzyszące ich wydaniu (bądź niewydaniu). Pozycję tę można sobie odpuścić, koncentrując się bardziej na największych dziełach pisarza z Portland.

Licealista, Charles Decker, najpierw zostaje wydalony ze szkoły, by następnie wrócić, popełnić morderstwo i wziąć 24 zakładników – swoją klasę. Chłopak będzie prowadził słowne utarczki (przez interkom) z administracją szkoły oraz długie egzystencjalne pogaduszki z kolegami z klasy.

To doskonały przykład „efektu zakazanego owocu” (im bardziej obiekt jest zakazany,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    952
  • Chcę przeczytać
    681
  • Posiadam
    163
  • Stephen King
    70
  • Ulubione
    33
  • Chcę w prezencie
    24
  • E-book
    17
  • 2018
    16
  • Teraz czytam
    13
  • Ebook
    13

Cytaty

Więcej
Richard Bachman Rage Zobacz więcej
Richard Bachman Rage Zobacz więcej
Richard Bachman Rage Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także