Nieznajomi

Wydawnictwo: Albatros
Strangers
978-83-7359-658-0
Marta

Kilka osób, kilka różnych zawodów, kilka miejsc w Ameryce – i jeden, zawsze ten sam problem. Strach. Przerażenie. Niewytłumaczalny lęk przed czymś, czego umysł nie jest w stanie ogarnąć. Pisarz Dom Corvaisis lunatykuje, uciekając przed nieokreślonym zagrożeniem. Doktor Ginger Weiss cierpi na ataki paniki. Złodziej Jack Twist pod wpływem impulsu rozdaje skradzione pieniądze... Wszystkie znaki prowadzą ich do motelu w Nevadzie, którego właścicielem jest Ernie Block, były komandos. On ze wszystkiego najbardziej lęka się ciemności... Czy rozwiązanie zagadki znajduje się nieopodal? Czy coś wspólnego z przypadłościami ma położona niedaleko jednostka wojskowa?

ZARAZA | 2013-05-25
Przeczytana: maj 2013

"Nieznajomi" to bardzo dobra powieść. Na początku nie mogłam się skupić na fabule, bo z lekka mnie nudziła, ale po kilkunastu strona zaczęłam się wciągać, a kolejne wydarzenia bardzo mnie ciekawiły. Dean Koontz poświęcił zapewne wiele czasu i niewątpliwie wiele stron na portrety psychologiczne bohaterów, co jest dla mnie ogromnym plusem. Napięcie budowane jest powoli, aby potem rosnąć, rosnąć i rosnąć... Spędziłam naprawdę miłe chwile przy tej lekturze. Polecam serdecznie.

Wioleta Sadowska | 2012-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2012

„Poza rzucaniem wyzwań życie udziela lekcji: miłych i przykrych, łatwych i trudnych. Niektóre są druzgoczące”

Koontz jest według mnie jedynym pisarzem, który może porównywać się z mistrzem grozy jakim jest Stephen King. Każda jego powieść jest świetną odskocznią od rzeczywistości i tak było również w przypadku „Nieznajomych”.

Lekarka miewająca nie dające się wytłumaczyć napady paniki, lunatykujący w nocy pisarz, bojący się ciemności były żołnierz, przechodzący kryzys wiary ksiądz, samotna matka bojąca się o córkę z powodu jej dziwnej obsesji księżycem, przestępca rozdający z dnia na dzień wszystkie ukradzione pieniądze i wielu innych ludzi, których męczą dziwne fobie-łączy wspólna tajemnica, którą próbują odkryć. Rozwiązanie zagadki sprowadza ich wszystkich do motelu Zacisze, w którym zatrzymali się półtora roku przed wystąpieniem tych dziwnych objawów. Jest spisek, jest matactwo rządu USA, jest miłość i jest wielka tajemnica do rozwiązania. Tajemnica, która raz odkryta na...

sarablack | 2018-08-09
Przeczytana: sierpień 2018

Jestem pod wielkim wrażeniem prozy Deana Koontza. "Nieznajomi" to pierwsza książka tego autora, po którą sięgnęłam i wiem na pewno, że nie ostatnia. Określa się ją mianem powieści grozy i w rzeczy samej, bywały momenty, że po plecach przebiegał dreszczyk.
Bohaterowie książki to zwykli, przeciętni Amerykanie: pisarz, jeszcze niezbyt znany, lekarka - rezydentka pewnego szpitala, ksiądz katolicki, emerytowany żołnierz, samotna matka i jej ośmioletnia córeczka. Każde z nich mieszka w innym miejscu USA, lecz zmagają się z podobnym problemem. Nieoczekiwanie zaczynają dziać się z nimi przedziwne rzeczy: pisarz zaczyna lunatykować, lekarka miewa napady paniki, nad którymi nie jest w stanie zapanować, księdza dopada poważny kryzys wiary, żołnierz panicznie boi się ciemności, mała dziewczynka obsesyjnie rysuje i koloruje księżyce. No właśnie, Księżyc... To jedno, co ich łączy: z czasem wszyscy zaczynają mieć na jego punkcie niewyjaśnioną obsesję. Ale skąd ona się wzięła? Jak ich połączyła?...

To jest książka dla osób, które mają dużo czasu by ja przeczytać. Jest po prostu obszerna, na pocątku można czuć się zdezorientowanym, bo poznajemy różnych bohaterów, ze sobą nie związanych. Nie jedną osobę może to zniechęcić do daleszej lektury, albo moga być zbyt "zmęczeni" takim ciągnieciem się fabuły.
Jednak moim zdaniem, to warto ją przeczytać! To na prawdę ciekawa i wciągająca powieść, zawierająca w sobie elementy science fiction, które są typowe dla Koontza.
Ja przeczytałam ją jednym tchem, nie dawało mi spokoju, co tak na prawdę łączy tych ludzi, kiedy autor nam to pokaże! Moim zdaniem świetna, jedna z najlepszych Koontza.

To historie kilkorga bohaterów których codzienność zostaje zachwiana poprzez dziwne wydarzenia... nagłe wizje czy nieokreślony strach.
Kiedy nagle ich losy splatają się ... wszyscy próbują wyjaśnić co tak na prawdę się stało.
Ciekawa fabula oraz historie bohaterów.
Polecam bardzo :)

Madi | 2013-06-14
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Tak jak wszystkie thrillery KOontza i tan też jest dobry -choć uważam że trochę za bardzo się ciągnął( zbyt drobiazgowo autor opisuje objawy każdego z bohaterów).Ja osobiście nie mogłam się doczekać kiedy w końcu bohaterowie się spotkają-co było już na samym początku wiadomo -i co było przyczyną ich dolegliwośći( choć to też można się domyśleć).
Jednak lubię twórczość KOONTZA i cierpliwie do końca ją przeczytałam - nie żałuję.

Marysieńka | 2011-04-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2008 rok

Nieznajomi to również moja ulubiona powieść. Grupa nieznających się ludzi odczuwa dolegliwości, bardzo podobne i wszyscy niezależnie od siebie odczuwają potrzebę, by udać się do pewnego motelu na odludziu w Nevadzie. Nie wszystkim uda się tam dotrzeć, ale spora grupka tam się spotka. Co się tam wydarzyło, co spowodowało te dziwne przypadłości, jak z tego wybrną bohaterowie? Co za tajemnice skrywa znajdująca się w pobliżu góra? Super powieść. Koontz w swoich powieściach dużo uwagi poświęca portretom psychologicznym swoich bohaterów, w sposób mistrzowski buduje napięcie. Czytając jego powieści nie można się nudzić.

Justyna_78 | 2011-10-02
Przeczytana: 02 października 2011

Historia jak z kreskówki Scooby Doo
A zapowiadało się tak ciekawie…
Wymęczyłam powieść Koontza a właściwie ona mnie, ta cegła zawiera aż ponad 600 stron, napisana jest drobnym drukiem i prawie ciurkiem, bez odstępów między rozdziałami, także czytania to było …oj tak!…ale dla mnie to czas stracony. I jeśli jest to najlepsza powieść Koontza to jestem skutecznie zniechęcona by sięgnąć po kolejne powieści tego autora.
To wszystko było dla mnie takie naciągane i przewidywalne, a bohaterowie tacy domyślni. Gdyby nie fakt, że uparłam się że doczytam książkę do końca, rzuciłabym ją kąt, miałam kilka takich momentów (chociaż i tak ostatnie 40 stron przeleciałam wychwytując co ciekawsze treści).
Gdzieś przeczytałam opinię, że to książka długa, nudna, przewidywalna, moralizatorska, przewidywalna i banalna i w 100% się z tą opinią zgadzam.
Książkę poleciłabym chyba chłopcom lubiącym kreskówki Scooby-Doo, czyli grupę wszechwiedzących przyjaciół szukających rozwiązania tajemniczej zagadki, im...

słoneczko | 2016-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Lubię Koontza.
Zawsze wysoko go oceniam.
Na tej książce jednak trochę się zawiodłem.
Na początku tak wiele wątków, że prawie się pogubiłem, zbyt obszerne opisy postaci i ich problemów. a zakończenie mnie negatywnie zaskoczyło (jak dla mnie zbyt banalne).
Ogółem pomimo kilku wad książka warta przeczytania, szczególnie dla miłośników Koontza.

Pan_Paweł | 2015-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Jedna z lepszych książek Deana Koontza jaką przeczytałem.
Na początku może się trochę dłużyć, poznajemy bohaterów oraz ich problemy które są dosyć szczegółowo analizowane, jednak mniej więcej od połowy książki akcja zaczyna systematycznie przyśpieszać. Im bliżej końca, tym trudniej się oderwać od czytania, chcemy bowiem w końcu rozwikłać tajemnice zmian bohaterów.