Nieznajomi

Wydawnictwo: Albatros
Strangers
978-83-7359-658-0
Marta

Kilka osób, kilka różnych zawodów, kilka miejsc w Ameryce – i jeden, zawsze ten sam problem. Strach. Przerażenie. Niewytłumaczalny lęk przed czymś, czego umysł nie jest w stanie ogarnąć. Pisarz Dom Corvaisis lunatykuje, uciekając przed nieokreślonym zagrożeniem. Doktor Ginger Weiss cierpi na ataki paniki. Złodziej Jack Twist pod wpływem impulsu rozdaje skradzione pieniądze... Wszystkie znaki prowadzą ich do motelu w Nevadzie, którego właścicielem jest Ernie Block, były komandos. On ze wszystkiego najbardziej lęka się ciemności... Czy rozwiązanie zagadki znajduje się nieopodal? Czy coś wspólnego z przypadłościami ma położona niedaleko jednostka wojskowa?

ZARAZA | 2013-05-25
Przeczytana: maj 2013

"Nieznajomi" to bardzo dobra powieść. Na początku nie mogłam się skupić na fabule, bo z lekka mnie nudziła, ale po kilkunastu strona zaczęłam się wciągać, a kolejne wydarzenia bardzo mnie ciekawiły. Dean Koontz poświęcił zapewne wiele czasu i niewątpliwie wiele stron na portrety psychologiczne bohaterów, co jest dla mnie ogromnym plusem. Napięcie budowane jest powoli, aby potem rosnąć, rosnąć i rosnąć... Spędziłam naprawdę miłe chwile przy tej lekturze. Polecam serdecznie.

awiola | 2012-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2012

„Poza rzucaniem wyzwań życie udziela lekcji: miłych i przykrych, łatwych i trudnych. Niektóre są druzgoczące”

Koontz jest według mnie jedynym pisarzem, który może porównywać się z mistrzem grozy jakim jest Stephen King. Każda jego powieść jest świetną odskocznią od rzeczywistości i tak było również w przypadku „Nieznajomych”.

Lekarka miewająca nie dające się wytłumaczyć napady paniki, lunatykujący w nocy pisarz, bojący się ciemności były żołnierz, przechodzący kryzys wiary ksiądz, samotna matka bojąca się o córkę z powodu jej dziwnej obsesji księżycem, przestępca rozdający z dnia na dzień wszystkie ukradzione pieniądze i wielu innych ludzi, których męczą dziwne fobie-łączy wspólna tajemnica, którą próbują odkryć. Rozwiązanie zagadki sprowadza ich wszystkich do motelu Zacisze, w którym zatrzymali się półtora roku przed wystąpieniem tych dziwnych objawów. Jest spisek, jest matactwo rządu USA, jest miłość i jest wielka tajemnica do rozwiązania. Tajemnica, która raz odkryta na...

Madi | 2013-06-14
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Tak jak wszystkie thrillery KOontza i tan też jest dobry -choć uważam że trochę za bardzo się ciągnął( zbyt drobiazgowo autor opisuje objawy każdego z bohaterów).Ja osobiście nie mogłam się doczekać kiedy w końcu bohaterowie się spotkają-co było już na samym początku wiadomo -i co było przyczyną ich dolegliwośći( choć to też można się domyśleć).
Jednak lubię twórczość KOONTZA i cierpliwie do końca ją przeczytałam - nie żałuję.

To historie kilkorga bohaterów których codzienność zostaje zachwiana poprzez dziwne wydarzenia... nagłe wizje czy nieokreślony strach.
Kiedy nagle ich losy splatają się ... wszyscy próbują wyjaśnić co tak na prawdę się stało.
Ciekawa fabula oraz historie bohaterów.
Polecam bardzo :)

Marysieńka | 2011-04-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2008 rok

Nieznajomi to również moja ulubiona powieść. Grupa nieznających się ludzi odczuwa dolegliwości, bardzo podobne i wszyscy niezależnie od siebie odczuwają potrzebę, by udać się do pewnego motelu na odludziu w Nevadzie. Nie wszystkim uda się tam dotrzeć, ale spora grupka tam się spotka. Co się tam wydarzyło, co spowodowało te dziwne przypadłości, jak z tego wybrną bohaterowie? Co za tajemnice skrywa znajdująca się w pobliżu góra? Super powieść. Koontz w swoich powieściach dużo uwagi poświęca portretom psychologicznym swoich bohaterów, w sposób mistrzowski buduje napięcie. Czytając jego powieści nie można się nudzić.

Justyna_78 | 2011-10-02
Przeczytana: 02 października 2011

Historia jak z kreskówki Scooby Doo
A zapowiadało się tak ciekawie…
Wymęczyłam powieść Koontza a właściwie ona mnie, ta cegła zawiera aż ponad 600 stron, napisana jest drobnym drukiem i prawie ciurkiem, bez odstępów między rozdziałami, także czytania to było …oj tak!…ale dla mnie to czas stracony. I jeśli jest to najlepsza powieść Koontza to jestem skutecznie zniechęcona by sięgnąć po kolejne powieści tego autora.
To wszystko było dla mnie takie naciągane i przewidywalne, a bohaterowie tacy domyślni. Gdyby nie fakt, że uparłam się że doczytam książkę do końca, rzuciłabym ją kąt, miałam kilka takich momentów (chociaż i tak ostatnie 40 stron przeleciałam wychwytując co ciekawsze treści).
Gdzieś przeczytałam opinię, że to książka długa, nudna, przewidywalna, moralizatorska, przewidywalna i banalna i w 100% się z tą opinią zgadzam.
Książkę poleciłabym chyba chłopcom lubiącym kreskówki Scooby-Doo, czyli grupę wszechwiedzących przyjaciół szukających rozwiązania tajemniczej zagadki, im...

Pan_Paweł | 2015-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Jedna z lepszych książek Deana Koontza jaką przeczytałem.
Na początku może się trochę dłużyć, poznajemy bohaterów oraz ich problemy które są dosyć szczegółowo analizowane, jednak mniej więcej od połowy książki akcja zaczyna systematycznie przyśpieszać. Im bliżej końca, tym trudniej się oderwać od czytania, chcemy bowiem w końcu rozwikłać tajemnice zmian bohaterów.

Eudaimonia | 2015-01-12

Dean Koontz, jako jeden z niewielu pisarzy potrafi pisać o przedstawicielach obcych cywilizacji i o spotkaniu Ziemian z nimi w sposób bezpretensjonalny i – mówiąc kolokwialnie – niewkurzający. Nie ma tu ani prymitywnych przerażaczy ani profetycznych wizji, ani zbędnego patosu.

Taka też jest rzeczywistość powieściowa „Nieznajomych”. Kilkoro ludzi, w różnych zakątkach Stanów Zjednoczonych zaczyna przejawiać symptomy, wskazujące na postępujące zaburzenia psychiczne i emocjonalne. Bez ostrzeżenia, niespodziewanie poczynają doświadczać niepokojących wizji i lęków, jakie jeszcze nigdy nie były ich udziałem. Pytania pozostają otwarte, analizy prowadzą do zamkniętych drzwi, racjonalizacja wymyka się znanym prawom. Odmienne biografie, podobne, niewyjaśnione doznania. Wydaje się, że wspólnym mianownikiem jest jakieś przerażające wydarzenie z przeszłości, którego wszyscy byli uczestnikami i które zostało zablokowane w ich pamięci. Aby odszyfrować łączącą ich tajemnicę, muszą spotkać się...

WisemantheWise | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Kilka naprawdę długich dni zajęło mi przeczytanie Nieznajomych i mocno mnie to zmęczyło, ale po kolei.
Już po objętości książki widać że tym razem Koontz chciał stworzyć coś większego i z większym rozmachem niż zwykle. I faktycznie zrobił to tylko nie wiem czy do końca wypaliło. Wielu bohaterów pierwszo- i drugoplanowych, różne miejsca akcji, podróż przez Stany Zjednoczone w celu odkrycia tej wielkiej tajemnicy. To wszystko robi wrażenie, ale tylko na początku. Potem zaczyna nużyć i ciężko wytrwać w postanowieniu przeczytania tej opowieści do końca. Trzeba przyznać że autor trzyma tajemnicę zakończenia naprawdę za pancernymi drzwiami, ponieważ wszystkiego dowiadujemy się naprawdę niemalże na ostatnich stronach książki. To też może w niektórych miejscach irytować, już już myślisz że się dowiesz a jednak dowiadujesz się że "ta tajemnica jest tak niezwykłą i straszna że trudno o niej nawet myśleć".
A czy samo zakończenie naprawdę jest tak niesamowite i wzbudzające zachwyt? Dla mnie...

ReaderX | 2013-08-04

Chociaż powinienem tą książkę przeczytać już dawno, dopiero teraz zakończyłem wyprawę w świat "Nieznajomych". Od razu przyznaję, że czytałem ją w systemie "na raty". Trochę brakowało czasu, było trochę innych spraw. Codziennie jednak znajdowałem czas na kilka stron bo nie sposób było od tej książki tak poprostu się oderwać. Pierwsze kilka rozdziałów jest solidnym wprowadzeniem czytelnika w świat książki a raczej "w skórę" głównych bohaterów. Z racji tego iż jest to całkiem liczna i różnorodna grupa, DK postawił na szczegółowe opisy przy jednoczesnym umiejętnym dawkowaniu tzw. "akcji". Niektórzy czytelnicy pewnie będą narzekać na zbyt częste zmiany perspektywy, przeskakiwanie "z postaci do postaci" jednak znając twórczość DK tak naprawdę ten tzw. "chaos" jest tylko pozorny. Mamy tutaj nie chaos a raczej kontrast. Wielowątkowość to tylko pozory chaosu. DK w "Nieznajomych" sprawia, że czytelnik musi "ogarnąć" tą wielowątkowość, przyzwyczaić się do różnych osobowości i różnych...