Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska

Okładka książki Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska Ewa Nowak
Okładka książki Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska
Ewa Nowak Wydawnictwo: Czarna Owieczka Cykl: Akademia Szpiegów (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Akademia Szpiegów (tom 1)
Czarna Owieczka
2014-03-10
2014-03-10
szpiedzy szpiegowanie

Mieszko bardzo lubił kreatywne zabawy z kolegami. Klocki, auta, przeróżne zabawki i szczypta wyobraźni wystarczyły im, by zbudować most nad Zimbabwe czy zaporę na Dunaju. Z resztą samemu też można się świetnie bawić – maskotki i figurki superbohaterów są idealne, by rozpocząć zabawę w powoływanie zawodników do piłkarskiej drużyny narodowej. Jednak gdy zgrupowanie zabawkowej kadry trwało w najlepsze okazało się, że do Mieszka przychodzi… Marcelina! W co można się bawić z dziewczyną?! I choć Mieszko ewidentnie nie był zadowolony z odwiedzin koleżanki, to sekret powierzony mu przez tatę sprawi, że wizyta Marceliny będzie początkiem niesamowitej przygody!

Tata Mieszka zdradził chłopcu, że Marcelina i jej mama najprawdopodobniej są… pracownicami tajnych służb! W dodatku istniało podejrzenie, że w domu Mieszka ktoś założył podsłuch, więc od teraz musi on używać tajnego kodu, by mogli bezpiecznie rozmawiać. Chłopiec był tak podekscytowany tym, co usłyszał, że zapomniał o swoim niezadowoleniu. Co więcej, okazało się, że z Marceliną można się naprawdę ciekawie bawić! I choć tata Mieszka przyznał, że się pomylił i ich goście wcale nie byli szpiegami, to opowieści o tajnych agentach zafascynowały chłopca. Mało tego! Mieszko odkrył, że lalka pozostawiona przez Marcelinę do złudzenia przypomina legendarną Matę Hari. Szybko jednak okazało się, że to nie jedyny zabawkowy sobowtór najsłynniejszej tajnej agentki! Ale o tym musicie przeczytać sami.

„Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska” to opowieść pełna tajnych haseł, wyszkolonych szpiegów, ściśle poufnych misji i wszystkiego, co kojarzy się ze służbami wywiadowczymi. Wystarczyła mała inspiracja ze strony taty, by Mieszko stworzył niewiarygodne scenariusze zabaw, do których wręcz niezbędne były lalki. I choć z pewnością zabawa z sobowtórami Maty Hari była fascynująca, to koledzy Mieszka drwią z jego zainteresowania dziewczęcymi zabawkami. Czy rówieśnicy przestaną wyśmiewać się z Mieszka? I jak potoczy się znajomość chłopca z Marceliną?

Powieść Ewy Nowak jest ciekawa i nasz Kuba czytał ją z dużym zainteresowaniem. We mnie momentami wzbudziła ona nieco mieszane uczucia. Dlaczego? Zabawy w szpiegów są, co tu dużo mówić, nieco drastyczne. Porwania, więzienia, strzelaniny, czarne charaktery… Co więcej, moment w którym koledzy zaczynają dokuczać Mieszkowi również jest dość nieprzyjemny. Warto jednak podkreślić, że książka kierowana jest do czytelników od 9. roku życia. Myślę, że chłopcy w tym wieku doskonale znają zarówno zabawy, jak i odzywki, z którymi spotkamy się w książce. Mimo to, choć sama fabuła i zachęta do kreatywnych rozrywek bardzo przypadła mi do gustu, to niektóre dialogi najzwyczajniej mi nie odpowiadały. Na szczęście, finał historii łagodzi przekaz i nie pozostawia wątpliwości co do tego, które zachowania bohaterów były niewłaściwe.

„Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska” to książka, która wywołuje we mnie różne emocje. Myślę, że przed jej przeczytaniem warto ocenić wrażliwość dziecka. Bo choć rówieśnicze sprzeczki i drwiny, a także zabawy w wojnę nie są obce ani chłopcom, ani dziewczynkom w tym wieku, to jednak nie każde dziecko będzie dobrze się czuło z lekturą, opowiadającą o takich wydarzeniach. Gandalf.com.pl

Noga w szufladzie to zabawna i szpiegowska powieść dla dzieci. W pierwszym tomie poznajemy Mieszka i jego rodziców. Autorka ma niesamowite i specyficzne poczucie humoru, które nie każdemu przypadnie do gustu. Niemniej jednak nasze dzieciaki pokochały tę serię książek.

Książka skierowana jest dla dzieci w wieku 7+, jednak i młodsze dzieci odnajdą się bezproblemowo w historii. Autorka na przekór różnym stereotypom pokazuje, że dziecięca zabawa jest pełna fantazji i wyobraźni i nie ma granic. Mieszko i jego koledzy bawią się w budowanie mostów na rzece Zimbabwe, czy Nilu, w stację benzynową, czy port lotniczy.

Jednak Tata i Mieszko mają swoją tajemnicę, o której nie wie nawet Mama. Są super tajnymi szpiegami, którzy rozwiązują najróżniejsze zagadki, wykonują trudne i niebezpieczne misje. Porozumiewają się sekretnymi znakami, a każdy z nich ma swój pseudonim. Mieszko to Anakin, a Tata to Czternasty.

Historia szpiegowska rozkręca się w chwili odwiedzin Marceliny i jej mamy. Są podejrzewane o bycie kontragentkami i dlatego trzeba bacznie je obserwować. Poniżej fragment książki, by przybliżyć Wam bohaterów i akcję.

„Starałem się – zgodnie z instrukcjami – zapamiętać każde jej słowo i obserwowałem ją pilnie. Śledziłem wszystkie jej ruchy. Nawet wiedziałem, ile cukru wsypała do kawy. Ona też dziwnie mi się przyglądała. Kiedy mama poszła do kuchni dokroić cytryny, tata ziewnął dyskretnie. Zerwałem się z miejsca i już byłem na balkonie. Widziałem, że pani z kontrwywiadu i jej córka podejrzliwie na mnie patrzą, ale nic mnie to nie obchodziło. Ciąg dalszy na - https://wrolimamy.pl/recenzja/noga-w-szufladzie-czyli-domowa-historia-szpiegowska/

1944

Muszę przyznać, że dość oryginalna historia, ale bardzo ciekawa, szybko się czyta i potrafi zainteresować.

Moje dziecko lat 7 było zachwycone ;).
Ja osobiście unikałabym raczej nazywania mamy "potworem" i innych takich, ale rozumiem zamierzenie autorki, więc nie będę się czepiać.
Pomysły zabaw rewelacyjne. Nie znam żadnego malca, który bawiłby się w budowę mostu na rzece w Zimbabwe, a szkoda, bo lekcja geografii jak znalazł.
Pani Nowak ma duże poczucie humoru, więc w kilku miejscach nawet ja poczułam się szczerze rozbawiona.
Sprawdziliśmy z synem, czy jego ojciec jest szpiegiem. Na moje pytanie: "Tato, jesteś szpiegiem?", odpowiedział: "Z krainy deszczowców", czyli nie zaprzeczył. Trudno, nie każde dziecko może mieć ojca agenta ;)...
Myślę, że książkę mogłabym ze spokojem polecić dla chłopców (a może nawet i dziewczynek) z najmłodszych klas szkoły podstawowej ;)

Moje dziecko lat 7 było zachwycone ;).
Pani Nowak ma duże poczucie humoru, więc w kilku...

Przebrnęłam przez tę książkę, ponieważ nie lubię zaczynać czytać i nie skończyć (a nuż zdarzy się coś ciekawego i to przegapię). Czytałam wiele książek z wydawnictwa Czarna Owieczka, ale to pierwsza tak beznadziejna. Na okładce widnieje oznaczenie, że jest to książka dla dzieci w wieku 9+. Jednak bohaterowie urządzali takie zabawy, że podczas czytania miałam wrażenie, że mają po 3 lata. W dodatku w książce znalazłam słowa niecenzuralne, które (w moim odczuciu) nie nadają się dla dzieci. Nie podobała mi się!

Książka jest ciekawa, wciągająca, bardzo szybko się czyta. W książce jest wątek detektywistyczny i komediowy. Polecam

• Biblioteka
  • Serie
  • Tajni Agenci, FBI itp.
  • Artur
  • LIT. DZIECIĘCA przygoda
  • Zabawne

Dodaj cytat z książki Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska