6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
obozy, II wojna światowa
literatura faktu
Zielin

Kilkanaście kilometrów na północny zachód od Szczecina leży małe miasteczko Police. Gdzie dziś znajdują się zakłady chemiczne produkujące nawozy sztuczne, w latach okupacji hitlerowskiej istniał cały kompleks obozów różnego typu, skupionych wokół bardzo rozbudowanych, ważnych dla przemysłu III Rzeszy zakładów Hydrierwerke, produkujących benzynę syntetyczną. Wokół tych zakładów istniały cztery obozy pracy przymusowej, dwa karne obozy pracy oraz filia obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Przez te obozy przeszło kilkadziesiąt tysięcy więźniów. Bardzo wielu zginęło, bitych i katowanych przez nadzorców hitlerowskich, źle odżywianych, wygłodzonych oraz na skutek pracy w ciężkich warunkach sanitarnych.

W obozach polickich przebywali więźniowie różnych narodowości. Najwięcej było Polaków i obywateli Związku Radzieckiego, jednak liczni byli także Francuzi, Belgowie, Włosi, Czesi, Jugosłowianie i in.

Więźniowie organizowali ruch oporu, uprawiali sabotaż w zakładach zbrojeniowych, przygotowywali ucieczki, tworzyli organizacje wojskowe i polityczne.

W lutym 1945 r. zakłady Hydrierwerke zostały zniszczone przez naloty alianckie. W kwietniu 1945 r., na kilka dni przed wyzwoleniem Szczecina, nastąpiła tragiczna dla wielu więźniów ewakuacja.

źródło opisu: Książka i Wiedza 1974

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zielin | 2014-05-11
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Kolejny dowód na zbrodniczą działalność okupanta na terenie Polski. osoby zainteresowane tematem znajdą mnóstwo informacji o funkcjonowaniu obozów w Policach i okolicach.

AndrewBlage | 2017-10-10
Agnieszka13 | 2014-11-14