Galop ’44

Okładka książki Galop ’44 Monika Kowaleczko-Szumowska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Galop ’44
Monika Kowaleczko-Szumowska Wydawnictwo: Egmont Polska powieść przygodowa
314 str. 5 godz. 14 min.
Kategoria:
powieść przygodowa
Tytuł oryginału:
Galop ’44
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2014-07-30
Data 1. wyd. pol.:
2014-07-30
Liczba stron:
314
Czas czytania
5 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323779667
Tłumacz:
-
Tagi:
Powstanie Warszawskie podróż w czasie II wojna światowa

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Niezwykła podróż do przeszłości



1428 235 39

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
493 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
7944
6799

Na półkach: , ,

A IMIĘ JEGO CZTERDZIEŚCI I CZTERY

Co byś zrobił, gdybyś znalazł się w powstaniu? Walczyłbyś?
Takie pytanie zadaje nastoletni Mikołaj swojemu starszemu o cztery lata bratu, Wojtkowi. Pytanie nie jest bezzasadne. W trakcie rocznicowej wycieczki do Muzeum Powstania Warszawskiego, wchodząc do repliki kanału, odkrywa, że może w ten sposób przenieść się w sam środek walk powstańczych roku 1944. Mikołaj uważa, że by walczył, Wojtek najchętniej by uciekał. Kiedy jednak pewnego dnia trafia za bratem w przeszłość, a potem zmuszony jest powrócić po raz kolejny, by go odnaleźć, po tym, jak chłopiec znika, życie konfrontuje jego poglądy.
Co znajdzie w samym środku powstania? Czy w szaleństwie walk i wszędobylskiej, bezsensownej śmierci, w jałowej ziemi napojonej krwią poległych, może narodzić się miłość i zakwitnąć szczęście?

Moda na powstańcze opowieści to domena ostatnich lat. Można wręcz mówić o przesycie rynku tym tematem, ale pośród zalewu pozycji znaleźć można także takie, które wciąż potrafią się wyróżnić. „Galop ‘44” jest jedną z nich, choć właściwie można zapytać: Dlaczego? Co w nim jest innego? Mało to książek o wędrówkach w czasie, mało opowieści o dzieciach, które zagubieni w niesprzyjających okolicznościach muszą sobie poradzić, dojrzewając przy tym? Najwyraźniej mało, a na pewno mało takich, które oferowałyby coś o wiele więcej ponad samą rozrywkę. To co zaś stanowi o sile powieści Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, to prawda. Fikcyjną fabułę osnuła bowiem na prawdziwych historiach powstańczych, wspomnieniach o prawdziwych ludziach, z których wielu nie zdołało przeżyć pamiętnego zrywu, i uświadomienie sobie tego kluczowego faktu, jest dla czytelnika jak kontakt głowy z obuchem siekiery. Poza tym zamiast skupiać się na relacji historycznej, która jako prezentacja ogółu, mimo całego tragizmu, straciłaby na sile wyrazu, zastosowała świetnie sprawdzający się od dawna motyw koncentracji na wybranych bohaterach, których emocjami żyje czytelnik.

Wyszła z tego wspaniała i mądra książka, pięknie wydana, która wciąga poprzez operowanie atrakcyjnymi dla młodzieży motywami, i która znakomicie sprawdza się jako żywa lekcja historii. Wydana na 70-lecie powstania, warta jest przypomnienia teraz, w sierpniowych dniach, kiedy to w 44 roku toczyły się walki. I warta polecenia, nie tylko jako lektura, ale także i zachęta by wraz z nią przejść się ulicami Warszawy i odnaleźć opisane miejsca, łącząc je z zapamiętanymi ze stronnic wydarzeniama.

Mi zaś, w ramach podsumowania, cisną się na usta słowa naszego wieszcza, spisane pod wpływem nękającej go liczby, od których nie mogłem się uwolnić w trakcie czytania:
Patrz! – ha! – to dziecię uszło – rośnie – to obrońca!
Wskrzesiciel narodu,
Z matki obcej; krew jego dawne bohatery,
A imię jego będzie czterdzieści i cztery.


W recenzji wykorzystano fragment trzeciej części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Recenzja zamieszczona także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/07/31/galop-44-monika-kowaleczko-szumowska/
http://facebook.com/ksiazkarnia

A IMIĘ JEGO CZTERDZIEŚCI I CZTERY

Co byś zrobił, gdybyś znalazł się w powstaniu? Walczyłbyś?
Takie pytanie zadaje nastoletni Mikołaj swojemu starszemu o cztery lata bratu, Wojtkowi. Pytanie nie jest bezzasadne. W trakcie rocznicowej wycieczki do Muzeum Powstania Warszawskiego, wchodząc do repliki kanału, odkrywa, że może w ten sposób przenieść się w sam środek walk...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    866
  • Przeczytane
    664
  • Posiadam
    153
  • Ulubione
    45
  • Teraz czytam
    22
  • 2014
    22
  • 2015
    11
  • II wojna światowa
    11
  • Chcę w prezencie
    11
  • Literatura polska
    8

Cytaty

Więcej
Monika Kowaleczko-Szumowska Galop ’44 Zobacz więcej
Monika Kowaleczko-Szumowska Galop ’44 Zobacz więcej
Monika Kowaleczko-Szumowska Galop ’44 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także