Zrozumieć Arabów

Wydawnictwo: StudioEMKA
historyczna

W dniu 11 września 2001 roku ataki terrorystyczne na WTC i Pentagon wstrząsnęły światem. Miliony ludzi zadają sobie pytanie dlaczego? Dlaczego Stany Zjednoczone? Co było motywem tego działania? Media, jak zwykle skłonne do udzielania natychmiastowej odpowiedzi, bezzwłocznie przedstawiły szereg teorii, o różnym stopniu prawdopodobieństwa. Niektóre z nich opierały się na powszechnie znanych nieporozumieniach dotyczące muzułmanów. Książka pomaga te nieporozumienia wyjaśnić. Jest cenna dla tych, którzy chcą lepiej poznać Arabów, istotę ich kultury, sposób myślenia, stosunki społeczne i ich styl życia.

Tina | 2015-02-01

Nieco przereklamowana książka. Zawiera co prawda wiele cennych informacji na temat świata "arabskiego", jednak jest bardzo tendencyjna. Autorka poleca tak wielki szacunek do Arabów, że wręcz należy zapomniec do jakiej kultury sie należy i robić wszystko tak, aby to oni byli zadowoleni. Jedną z rad, ktore daje jest na przykład, aby nie informawać Arabów, że jest się osobą niewierzacą, bo oni takich osób nie szanują. Uważam, że szczytem hipokryzji i wazeliniarstwa było udawanie osoby głęboko wierzącej, tylko po to by zyskać ich zaufanie i np. podpisac jakiś kontrakt. Ja osobiscie nie zdradziłabym własnego sumienia dla pieniędzy, ale pewnie wielu ludzi by to zrobiło bez mrugnięcia okiem.

bydlak | 2016-05-07

Książka sama w sobie nie jest najgorsza, gdyż przybliża nam świat arabski oraz jego zwyczaje. To co rzuciło mi się w oczy to sposób w jaki autorka przedstawiła Arabów. Poniekąd miałem wrażenie, że najlepiej by było, gdybyśmy całkowicie sprowadzili swoje zachowania i czyny do takiego stopnia, by tylko nie urazić różniącego się kulturowo człowieka pochodzenia arabskiego. Może ta książka miała mieć taki charakter, może właśnie w taki sposób autorka miała na celu zwrócenie uwagi na różnicę i problemy, jest to jedynie moja subiektywna ocena, choć moim zdaniem ten wydźwięk może wydawać się drażniący. Książka zawiera cenne informacje odnośnie różnych krajów arabskich, gdyż nie w każdym panują te same zasady, a są one przedstawione na przykładzie każdego kraju, co niewątpliwie jest godne zwrócenia uwagi. Jako uzupełnienie wiedzy polecam.

Kasieek | 2015-02-04
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Bardzo dobra książka dla chętnych na podróże do krajów arabskich, podstawy kultury, religii, języka, w skrócie kompendium wiedzy arabskiej. Jeżeli ktoś woli książkę od internetu polecam.

ArtZ72 | 2016-11-19
Przeczytana: 2005 rok