OFE katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
Ekonomia, system emerytalny
RybazCK

„Dzięki tej gigantycznej, imponująco zakrojonej pracy zyskujemy zupełnie inną perspektywę w ocenie OFE niż ta, która dominuje w obiegu publicznym w Polsce. Autorka, konsekwentnie analizując renomowane międzynarodowe źródła i cytując autorów z renomowanych ośrodków, daje kapitalny przegląd dyskusji nad przyczynami wprowadzenia filara kapitałowego i przedstawia wpływ OFE zarówno na przyszłe emerytury, jak i finanse publiczne.”

prof. dr hab. Anna Ząbkowicz (Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Jagielloński)

„Autorka charakteryzuje sprywatyzowany system emerytalny, jego słabości, błędy popełniane przy jego wprowadzaniu oraz skutki dla emerytów i państwa. Książka napisana została z wielkim respektem dla faktów, zawiera umiejętną analizę zjawisk oraz trafnie sformułowane, konstruktywne wnioski.”

prof. dr hab. Stanisław Owsiak (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

źródło opisu: http://www.monde-diplomatique.pl/biblio/biblio.php

źródło okładki: http://www.monde-diplomatique.pl/biblio/biblio.php

pan_z_lasu | 2016-03-26
Przeczytana: 26 marca 2016

Warto przeczytać z paru powodów:
- Dla osób na co dzień nie zajmujących się ekonomią, książka ta może stanowić inspirację do zainteresowania się właśnie nią, a przy tym wiele mechanizmów związanych z transferem pieniędzy jest w przystępny sposób opisaną.
- Dla osób wchodzących na rynek pracy i będący w nim - książka stanowi kompendium wiedzy na temat emerytury, a przede wszystkim uświadamia co dzieje się z jego pieniędzmi w funduszach emerytalnych.
-Dla każdego innego - uświadamia kto tak naprawdę rozdaje karty w rozgrywce pomiędzy państwem, a rynkiem finansowym. Każdy intuicyjnie czuje, że lobbyści kreują rzeczywistość, jednak mało kto sięga do źródeł i zdaje sobie sprawę kto go okrada.

Pani profesor ma dar przekazywania wiedzy ekonomicznej w przystępny dla czytelnika sposób, stosując przy tym retorykę naukową i popierając swoje wywody faktami i statystykami. Książka przeraża swoim ponurym wydźwiękiem i lepiej byłoby gdyby to była książka z gatunku political fiction, niestety tak...

Rafał Bar | 2017-10-19
Na półkach: 2017 r., Przeczytane
Przeczytana: 18 października 2017

Polecam książkę każdemu kto interesuje się swoją przyszłą emeryturom. Autorka opisuje funkcjonowanie sprywatyzowanych systemów emerytalnych, w takich krajach np.: Chile, Argentyna, Boliwia, Węgry, Rosja, Kazachstan jak i w Polsce. Bardzo dobrze opisany jest sposób prywatyzacji systemów emerytalnych, słabość klas polityczny, które godziły się na wprowadzanie tak szkodliwych zmian kosztem społeczeństwa a w interesie wąskiej grupy i instytucji finansowych.

sawraf | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Książkę pani profesor Leokadii Oręziak, choć dotyczy zagadnienia ze społeczno-ekonomicznego zakresu, czyta się niczym kryminał. W gruncie rzeczy jest to kryminał, gdyż nie sposób opisać inaczej nieszczęsnej reformy emerytalnej z 1999 roku. Korporacje finansowe, wspierane przez Bank Światowy i amerykańskie instytucje, dołożyły wszelkich starań, by wykonać skuteczny skok na kasę Polaków. Powstały w ten sposób dług publiczny mocno zaciążył na finansach państwa, a przyszłość naszych emerytur została uzależniona od wysoce ryzykownej gry na rynkach kapitałowych i finansowych. Pozycja ta została napisana pod koniec 2013 roku, gdy znane były założenia ustawy, która wydatnie ograniczyła szkodliwy wpływ OFE na polskie państwo i społeczeństwo. Jak zauważa autorka, jest to reforma niewystarczająca, gdyż w dalszym ciągu istnienie drugiego filara generuje zagrożenia dla finansów publicznych i przyszłych emerytów. Pozostaje mieć nadzieję, że nasza rodzima klasa polityczna jak najszybciej dopisze...

StaszekPorazka | 2018-08-31
Przeczytana: 19 września 2018