Europa w obliczu końca

Europa w obliczu końca
978-83-7700-054-0
polityka, finanse, prawo, Europa
human25

'Książka profesora Marcin Króla to pierwsza w Polsce próba zrozumienia tego, co się dzisiaj dzieje w Europie. Król dowodzi, że kryzys jest znacznie głębszy, niż się sądzi. To nie tylko kwestia euro. Europa znalazła się na krawędzi upadku, bo jej wszystkie filary są od dawna w konflikcie. Kryzys finansowy uwolnił sprzeczności znacznie silniejsze niż te, z którymi potrafią walczyć ekonomiści.

źródło opisu: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,70,1

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,70,1

PandaBear | 2014-07-14

W książce Król rozwija wątki poruszone w głośnym wywiadzie dla GW sprzed paru miesięcy i diagnozuje kryzys Europy w sferze ekonomicznej i kulturowej, którego to przyczyny datować można wg. Króla na kilka wieków wstecz. Tak więc profesor zabiera nas na krótką wędrówkę po drogach i bezdrożach europejskiej historii post-oświeceniowej i opowiada pokrótce o utracie pozycji Kościoła, racjonalizmie, kształtowaniu się liberalizmu etc. Są to rzeczy dość bliskie i oczywiste dla większości ludzi z wyższym wykształceniem w dziedzinach społecznych/ humanistycznych a i licealista nie powinien być nimi szczególnie zaskoczony. Połączenie tych procesów z obecnymi postawami i nastrojami społecznymi w Europie jest dość mętne, analiza nazbyt powierzchowna, a propozycji remedium autor nie wysuwa żadnych.
Król był pierwszy z chóru (neo)liberalnych reformatorów okresu transformacji, którzy ostatnio lubią pluć sobie w brodę za jej ułomności a wspomniany wywiad w GW był stymulujący i wyrazisty - zupełnie...