Początek jutra

Wydawnictwo: Znak

Witold Urbanowicz polski as myślistwa z czasów II wojny światowej, dowódca Dywizjonu 303 i autor znakomitych wspomnień (m.in. wznowiony w ubiegłym roku Ogień nad Chinami ) opisuje polski wrzesień 1939 roku oraz jego konsekwencje: marsz przez Rumunię i pobyt we Francji. W niepowtarzalnym, barwnym i swobodnym stylu przedstawia walkę polskiego lotnictwa z niemiecką Luftwaffe oraz wielką pełną awantur i przygód wędrówkę przez Rumunię zakończoną dotarciem do Francji. zdradzieckie ataki messerschmittów, zagłada szkoły w Dęblinie, zabawa w chowanego z rumuńskimi władzami i wspaniałe spotkania z mieszkańcami tego kraju, przeprawa do Francji i robienie interesów w Paryżu to tylko niektóre wątki tej niezwykłej historii, którą czyta się niczym najlepszą powieść. Szymon Hołownia pisał na swoim blogu z pamiętnika młodej kucharki o pierwszej książce Witolda Urbanowicza: Tymczasem chcę wam coś polecić. Ogień nad Chinami Witolda Urbanowicza. zwykle nie czytam takich rzeczy wojenne wspominki weteranów. Ale to wziąłem jako książkę śniadaniowo-wieczorową na weekend i nie mogłem się oderwać. Polski lotnik, który walczył w Dywizjonie 303, był w Afryce, Amerykach, walczył w Chinach i na Pacyfiku. Wstrząsająca opowieść o życiu, o śmierci, o tym, w jak ścisłym są ze sobą związku. z jaką intensywnością ten człowiek opowiada o pięknie spotkanych kobiet, o nasyceniu kolorami krajobrazów, o nocach na pustyni, o kąpieli w oceanie. I w tej pięknej scenerii na tamten świat wysyła kilku Niemców czy Japończyków. Tak jest co chwila pełen wrażeń wieczór, piękna kobieta, wierny pies, mały Chińczyk adiutant, za chwilę bombardowanie wszyscy giną. Urbanowicz biegnie do samolotu. Piękne góry, Himalaje, landszaft i dwóch japońskich myśliwców, którym kilkoma strzałami kończy życiorys i którzy już nigdy żadnych gór po tej stronie nie zobaczą. I rzeź, jaką nasi fundują z powietrza obozowi mongolskiej kawalerii. [...] Jeśli ktoś z was ma wakacje (ja nie mam), polecam.

Adrian | 2013-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2013

Urbanowicz był nie tylko rewelacyjnym pilotem, patriotą, działaczem polonijnym na emigracji ale także świetnym pisarzem, który potrafił ożywić tekst barwnymi opisami swoich przeżyć. Przygody, o których opowiada wywołują uśmiech na twarzy. Lecz książka jest nie tylko o śmiesznych i ciekawych przygodach. Opowiada także o ciężkich losach państwa polskiego we wrześniu 1939 roku. O niemocy i bezradności polskich pilotów, o rozgoryczeniu jakie odczuwali ludzie po braku reakcji naszych sojuszników. Szczerze polecam każdemu miłośnikowi historii, a w szczególności miłośnikom lotnictwa polskiego na zachodzie.

bartek | 2010-07-09

Polecam miłośnikom historii i lotnictwa.

RyszardBorsuk | 2016-11-16
Daniel Biega | 2016-11-03